Domek dla jeża w przydomowym ogrodzie (WIDEO)

Domki dla jeży należy stawiać w mało uczęszczanym i spokojnym miejscu w ogrodzie, które zakryte jest opadłymi liśćmi lub kompostem ogrodowym. Powinniśmy również bronić domków przed domowymi pupilami, ponieważ mogą one być groźne dla jeży.
 • Jeż w przydomowym ogrodzie

  By zachęcić jeża do pozostania w naszym ogrodzie możemy postawić domek wykonany z palety transportowej obitej wodoodporną plandeką.

  Alexas_Fotos (Pixabay.com)
 • Jeż w przydomowym ogrodzie

  Krzysiek (Pixabay.com)
 • Jeż trzymany w dłoniach

  petrabosse (Pixabay.com)
 • Jeż i pies w ogrodzie

  mr-mousepad (Pixabay.com)

Jeże mieszkają w okolicach lasów mieszanych i zagajników. Jednak zwierzątka te są również mile widzianymi gośćmi w naszych ogrodach. Dlaczego? Ponieważ jeże są pożyteczne. Gdy jeż już pojawi się w naszym ogrodzie, to warto postarać się, żeby w nim zamieszkał. Jeż jest drapieżnikiem, który poluje na ślimaki oraz owady i ich larwy. Uzupełnieniem jego diety są dżdżownice, małe płazy i jaja ptaków.

Warto przeczytaćJeż w ogrodzie to prawdziwy pogromca ślimaków 

Zobacz wideo, jak zbudować domek dla jeża


Źródło: TVN Meteo/x-news 

Jeżeli nie chcemy sami wykonać domku dla jeża, możemy kupić gotowy, zrobiony z płyty OSB. Jego cena to około 60 złotych.

Wbrew tradycyjnym wyobrażeniom, jeże nie jedzą owoców. Dlatego, gdy jeż zamieszka w naszym ogrodzie, nie obawiajmy się o zbiory owoców. Za to pozbędziemy się ślimaków i wielu uciążliwych
owadów. Jeże są wyłącznie mięsożerne, dlatego nie należy podawać im do jedzenia również takich rzeczy jak chleb czy mleko. 

Pamiętajmy! Gatunki jeży występujące w Polsce podlegają ścisłej ochronie.Bez potrzeby nie powinno się dokarmiać jeża. Jeżeli już musimy to robić, to najlepiej podać pokarm mięsny z puszki dla kotów (np. Bozita, Eukanuba, Animonda), grubo mieloną chudą wołowinę lub podroby (serca wołowe, serca i żołądki indycze). Do picia nadaje się tylko czysta woda.Fot. EmmiP (morguefile.com)

Zobacz również: Jak samemu zrobić domek dla pożytecznych owadów

Autor: redakcja.regiodom
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

nie podawac mleka! od mleka jeze dostaja biegunki!!!!!
mozna karmic karma dla kotow.
abc, 18.10.2013, 19:19
Komentarz został usunięty.
dokladnie, NIGDY nie pdawac krowiego mleka ani zadnych pochodnych, tylko woda albo mleko Klara dla kotow!
Surowiak, 30.09.2014, 21:07
To świetny pomysł z tym domkami :) U mnie pod blokiem spaceruje sporo jeży. Strasznie są obrażone jak się do nich podchodzi i fukają :3
Anamarka, 18.10.2013, 22:35
jakbys jadl/a odpadki tez bys byl/a obrazona
***, 30.09.2014, 21:08
A wy cholerne słupszczaki maltretujecie te jeże, nie to co my w królewskim Koszalinie.Koszalin Pany ! Słupsk Frajery, Cebulando !
Bobsztal, 20.10.2013, 04:14
Masz tłumione kompleksy: - to widać! Tylko kogo to tutaj obchodzi? Wyglądasz na chama pierwszej wody!
GOŚĆ z Bydgoszczy, 20.10.2013, 18:03
Zapraszam na blog niepełnosprawnej dziewczynki z przepukliną oponowo-rdzeniową: www.zosia-okulewicz.pl
tata Zosi, 24.10.2013, 10:28
fan jeży, 23.12.2013, 23:54
Zapewniam iż jeże jedzą owoce i nie są to sławne jabłuszka :) Proponuję usiąść o godz 23 niedaleko czereśni w lipcu lub śliwy uleny w sierpniu , to się przekonacie "jak nie jedzą owocu" :) WPROST UWIELBIAJĄ !!! Moje dwa znajomej jerze nie mogą się doczekać kiedy sobie pójdę, a one mogą spokojnie pojeść opadłych czereśni, czy śliwek ! Co ciekawe czereśnie chrupią z pestką :) Zatem z moich obserwacji na 100 % uzupełniają swoją dietę owocami. Mają wybrane miejsca i doskonale wiedzą , gdzie i kiedy jest obfitość tych owoców. Zawsze wracają stare wyjadacze.
blondyna, 23.10.2017, 08:35