Dmuchany i rozstawiany basen ogrodowy – który warto wybrać (ZDJĘCIA)

Nie musisz lecieć w tropiki, żeby się pluskać codziennie na urlopie. Możesz zafundować sobie rozkładany, przenośny basen na działkę. Piszemy o popularnych modelach.
 • Basen ze stelażem

  Najtańszy basen stelażowy możesz kupić za kilkaset złotych. Jednak taki, w którym popływasz, to wydatek ok. 2 tys. złotych.

  mkk
 • Basen na stelażu

  Montaż basenu na stelażu na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany. W rzeczywistości instrukcja obsługi pozwoli sprawnie postawić konstrukcję.

  Leroy Merlin
 • Basen

  Obi
 • Basen

  Leroy Merlin
 • Basen

  Disney
 • Basen

  Lidl
 • Basen

  Lidl
 • Basen

  Lidl
 • Basen

  Castorama

Można zbudować sobie basen na działce, ale to koszty, no i dodatkowe obowiązki. Trzeba przecież zadbać o nieckę poza sezonem. Praktyczny jest natomiast basen przenośny, składany po lecie – dmuchany lub rozstawiany - rozporowy lub na stelażu. Tłumaczymy ich funkcje.

Basen dmuchany

Basen dmuchany w nowoczesnej wersji to już nie dmuchana zabawka. Z taką był przed laty kojarzony. I z częstymi wywrotkami oraz całkowitym wylewaniem wody też był. Teraz baseny dmuchane są stabilne. Ich ścianki oraz dno są wykonane z wytrzymałego materiału, choćby tworzywa PVC. Ścianki to najczęściej tzw. ringi (pierścienie), czyli połączone ze sobą tunele, w których znajduje się powietrze. Basen, w zależności od wymiarów, posiada 2 lub więcej ringów. Poz tym nowoczesne baseny dmuchane są lekkie. Przykładowo: prostokątny o pojemności około 800 litrów, o wymiarach 2,60m x 1,7m x 0,5m waży niespełna 5 kilogramów. Dzięki temu można go przenosić nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Te baseny nie są wysokie. Zazwyczaj woda sięga do pół metra, więc popływać dobrze się nie da. Relaks jednak zapewniony. I szybkie nagrzanie wody prosto od słońca też jest zapewnione.

Dowiedz się więcej: Dmuchany basen w ogrodzie 

Baseny dmuchane są odporne na uszkodzenia, ale gdyby jakieś się pojawiły, producenci często do kompletu zapobiegawczo dołączają łatkę do samodzielnego usunięcia usterki, a więc zaklejenia powstałej dziurki. Niektórzy producenci pomyśleli o dodatkowych atrakcjach dla dzieci. Można bowiem dokupić np. tor na kulki wpadające do wody i zabawki. Basen dmuchany kosztuje od kilkudziesięciu złotych wzwyż.

Basen rozporowy

To już wyższa półka. Te modele nabierają kształtu, gdy nabiera się do nich wody. Ich górna część jest nieco węższa niż ścianki mierzone w połowie wysokości. W basenie rozporowym zmieści się nawet ponad 10 tysięcy litrów wody. Konstrukcja jest jednak stabilna. Przewidywany czas montażu wynosi kwadrans. Taki okrągły o wymiarach 2,6 m x 0,7 m waży około 8 kilogramów, a można wlać do niego nawet ponad 2 tysiące litrów wody. Basen rozporowy można kupić najtaniej za 300 złotych.

Basen stelażowy

Jeszcze wyższą szkołę stanowi basen stelażowy, na który trzeba czasem wydać ponad 2 tysiące złotych. Niecka, wykonana zazwyczaj z materiału PVC (nawet trójwarstwowego), opiera się na stalowej ramie. To dlatego, że podczas montażu trzeba połączyć metalowe rurki (belki). W porównaniu z innymi basenami przenośnymi, właśnie ten zapewnia najlepszą stabilność. Montaż basenu na stelażu na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany. W rzeczywistości instrukcja obsługi pozwoli sprawnie postawić konstrukcję. Sprzedawany jest on często w komplecie z pompą filtrującą. Te baseny są z reguły większe niż dmuchane czy rozporowe. Okrągły basen stelażowy o wymiarach 4 m x 8 m waży przeciętnie 35 kilogramów. Trzeba dodać jeszcze 3 kilogramy, bo tyle waży pompa. 

Dowiedz się: Czym kierować się przy wyborze namiotu turystycznego

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy