Dmuchany basen w ogrodzie - na co zwrócić uwagę przy zakupie

W upalne lato nic nie cieszy tak, jak wypoczynek nad wodą. Nie każdy jednak ma okazję wyjechać nad morze, a czasem najbliższa woda jest tak brudna, że odechciewa się pływać. Z pomocą przychodzą ogrodowe baseny.
  • Ogrodowy basen dmuchany

    Przy zakupie basenu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego ten jest wykonany.

    Intex

Ich wybór jest tak ogromny, że każdy, niezależnie od grubości portfela czy wielkości działki, znajdzie coś dla siebie.

Dlaczego warto wybrać basen dmuchany

Najprostsze i jednocześnie najtańsze są niewielkie baseny dmuchane. Mają wiele zalet: ze względu na swoje niewielkie wymiary mogą zmieścić się nawet na niewielkim tarasie. Te najpłytsze są idealne do oswajania dzieci z wodą, przy czym ze względu na niewielką ilość potrzebnej wody – szybko się nagrzewają, co dla dzieci też jest istotne.

Poczytaj też: Basen z poliestru w przydomowym ogrodzie 

Baseny dmuchane posiadają często fantazyjne kształty, mają kolorowe dno, co dodatkowo wzbudza zainteresowanie maluchów. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na materiał, z którego sprzęty są wykonane. Niestety, dmuchane baseny dość często ulegają awariom. Dlatego niezbędne będą łatki, które pozwolą zatamować wypływ powietrza. Te najmniejsze baseny można napompować nawet bez udziału pompki, większe już pompki potrzebują.

Wady basenów dmuchanych

To – zwykle – brak filtra wody. W praktyce oznacza to, że basen stojący w ogrodzie dość szybko zostanie zabrudzony: wpadną do niego liście, owady, pojawią się zabrudzenia wnoszone do wody przez dzieci. Nawet dobrze zabezpieczony basen trzeba opróżniać dość często, bo woda w nim nie jest filtrowana. Ze względu na mały rozmiar basen taki nie może służyć do zabawy dla wielu osób, w tym dorosłych. Wszystko, co można w nim zrobić, to zanurzyć się na chwilę, by się ochłodzić. Wielu osobom jednak to w zupełności wystarcza, a niewielkie koszty użytkowania takich basenów powodują, że są najczęściej kupowanymi i wybieranymi przez klientów.

Uwaga, niebezpieczeństwo

Uwaga – w ogrodowych basenach dochodzi do utonięć dzieci znacznie częściej niż na dużych, tradycyjnych pływalniach. Znaczna większość utonięć dotyczy dzieci w wieku do 5 lat, które pozostawały bez opieki dorosłych. Warto pamiętać, że nawet najmniejszy i najpłytszy basenik może stać się śmiertelną pułapką dla dziecka, jeśli potknie się w nim i „zanurkuje", a w pobliżu nie będzie żadnego opiekuna.

Jaki basen dla kogo

Dla większej rodziny i starszych dzieci przydatniejsze będą baseny ogrodowe rozporowe. Mogą mieć średnicę nawet pięciu metrów i ponad półtora metra wysokości. Jednorazowo nalewa się do niego kilkanaście tysięcy litrów wody. To z kolei powoduje, że o wodę trzeba szczególnie zadbać, gdyż koszty napełniania basenu mogą okazać się bardzo wysokie. Większość producentów – warto na to zwrócić uwagę – do basenów rozporowych dodaje specjalną matę, którą układa się pod powierzchnią basenu, aby uniknąć przetarć czy przedziurawienia zbiornika.

To powinno znaleźć się w zestawie

Dodatkowo sprawdzić należy, czy w zestawie jest brezentowe przykrycie zakładane na powierzchnię. Zakłada się je zawsze wtedy, gdy przestaje się korzystać z basenu. Dobrze też – choć można ją dokupić osobno – gdy w zestawie znaleźć można chemię basenową, która uniemożliwi rozwój glonów i bakterii nawet w upalne dni. Obowiązkowo w tak dużych basenach musi znaleźć się wydajna pompa filtrująca wodę, a także drabinka, dzięki której nie dotykając krawędzi basenu, będzie się można do niego dostać. Koniecznie sprawdzić należy okres, na jaki udzielana jest gwarancja producenta. Rok na tego typu urządzenia to zdecydowanie za mało. Tym bardziej, że droższe modele basenów rozporowych ocierają się już o cenę 1000 złotych albo i wyższych. Oczywiście mniejsze modele znaleźć można za kilkaset złotych.

Dobrze wiedzieć: Jak przygotować basen do sezonu letniego 

Za ile można kupić basen

Zwolennicy większych imprez i jednocześnie sporego terenu pod basen, sięgną zapewne po baseny ogrodowe stelażowe. Takie rozkładane monstra mają nawet osiem metrów długości i cztery szerokości, a ich głębokość to około 1,4 metra. I bez wody ważą prawie 200 kilogramów. Jednorazowo wchodzi do nich grubo ponad 30 tysięcy litrów wody. Potrafią kosztować ponad 3 tysiące złotych (choć oczywiście znaleźć można również modele kosztujące kilkaset złotych). Najdroższe typy basenów zawierają jednak oprócz podgrzewaczy wody, także instalację do jacuzzi. Dają potężną porcję rozrywki, a dobrze utrzymane będą służyć nawet kilka wiosenno-letnich miesięcy bez zmieniania wody. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy