Budowa szklarni: jaką wybrać i jak ją zbudować

W klimacie umiarkowanym wykorzystanie szklarni to bardzo popularny sposób na szybsze i wydajniejsze plony. Ogrodnicy twierdzą, że szklarnia to najlepszy sposób na dorodne warzywa i piękne kwiaty. Jak zatem zbudować szklarnię i jaki rodzaj szklarni najlepszy?
 • Szklarnia w przydomowym ogrodzie

  Uprawiać rośliny w szklarni może każdy, nawet ogrodnik-amator. Wystarczy zaangażowanie i cierpliwość, bo nawet w szklarni na owocne zbiory trzeba poczekać.

  sklep.gardenplanet.pl
 • Pawilon ogrodowy

  Dzięki pawilonowi ogrodowemu zyskamy miejsce do odpoczynku, ale także miejsce do hodowli roślin.

  sklep.gardenplanet.pl
 • Szklarnia przy ścianie domu

  Szklarnia przy ścianie jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na wolnostojącą, dużą szklarnię.

  gardenis.eu
 • Szklarnia w ogródku

  Szklarnia z betonowa posadzką idealnie nadaje się do przezimowania kwiatów ciepłolubnych.

  gardenis.eu
 • Szklarnia z rozsuwanymi drzwiami

  Najbardziej funkcjonalną szklarnią jest ta z rozsuwanymi drzwiami oraz otwieranymi oknami.

  sklep.gardenplanet.pl

Żeby przyspieszyć uprawę roślin w naszym klimacie, wykorzystuje się kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to wykorzystanie małego inspektu, szklarni lub tunelu foliowego. Dla ogrodników z większą działką najlepiej sprawdzi się szklarnia – zarówno duża, jak i mała. Dobrze zbudowana, zabezpieczona szklarnia pozwala na maksymalne wykorzystanie w uprawie promieni słonecznych. Rozgrzane szkło powoduje w jej wnętrzu specyficzny mikroklimat, który sprzyja wzrostowi roślin.

Przeczytaj poradnik: Uprawa warzyw w ogrodzie - sprawdź, czy warto

Przede wszystkim zanim podejmiemy decyzję o budowie szklarni, należy wybrać dla niej miejsce oraz ustalić jej metraż. Dlatego warto zastanowić się, do czego szklarnia będzie nam służyła. Pamiętajmy, że współcześnie wielu ogrodników stara się zapewnić sobie w szklarni miejsce na chwilowy spoczynek. Również na tym etapie powinniśmy podjąć decyzję o wyposażeniu szklarni, np. w elementy ociepleniowe czy nawadniające. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy szklarnia ma nam służyć przez cały rok (wtedy będzie wymagała ocieplenia), czy tylko w sezonie. Jednak bez względu na to, miejsce w którym stanie szklarnia, powinno być nasłonecznione. Najlepiej, jeśli wokół nie będzie drzew i krzewów, ani innego budynku, zasłaniającego dostęp promieni słonecznych.

Gotowa czy własnoręcznie zbudowana - który rodzaj szklarni wybrać?

Konstrukcje szklarni wraz z wyposażeniem możemy kupić. Jednak w zależności od jej metrażu koszt takiego zamówienia waha się od 600 zł wzwyż. Szklarnia średniej wielkości o wymiarach 5 metrów kwadratowych kosztuje ok. 2000 zł. Producenci dbając o to, by klient mógł odpowiednio złożyć szklarnię, dostarczają wraz z nią płytę z prezentacją montażu.

Warto przeczytać: Pomidory i ogórki z własnej szklarni 

Gotowe szklarnie są bardzo wygodne w użyciu, posiadają uchylne okna dachowe oraz dwoje rozsuwanych drzwi. Ale nie tylko, dobra szklarnia powinna być odporna na uderzenia i zmieniające się warunki atmosferyczne. Dlatego wytrzymałość materiałów, które zazwyczaj stosowane są do budowy współczesnych szklarni wynosić powinna od – 30 stopni Celsjusza do + 70 stopni. Płyty, z których buduje się współczesne szklarnie powinny być także odporne na promienie UV. Dostępne są płyty poliwęglanowe, prawie nietłukące się lub poliwęglan komorowy o bardzo dobrej izolacji termicznej. Wybór zależy tylko od nas.

Na szkielet warte polecenia są ocynkowane profile stalowe, które mają dość szerokie zastosowanie we współczesnym budownictwie.

Gdy jednak w przydomowym ogródku mamy zamiar sami wykonać szklarnię, będzie to proces mniej kosztowny, ale wymagający większego zaangażowania i pomysłu. Najczęściej szklarnię zbudować można ze starych okien. Pamiętajmy jednak o solidnym połączeniu ram śrubami. Luki wypełnić można silikonem. Jednak taka konstrukcja nie zastąpi metalowego, stabilnego stelaża. Dlatego również sami możemy wykonać konstrukcję szklarni z aluminium bądź drewna, jednak oba materiały muszą być dobrze zakonserwowane, metal – farbą, drewno – impregnatem, może posłużyć do tego wosk. Szkło do budowy ścian jest dowolne: poliwęglanowe, akrylowe lub komorowe. Jednak w przypadku akrylowego należy szczególnie uważać, gdyż jest najmniej odporne na uszkodzenia i pęknięcia. By obniżyć koszty budowy szklarni warto zastanowić się nad szklarnią przystawianą do muru, wtedy wykorzystamy do budowy mniej materiału.

Najtaniej zaś wykonać tunel foliowy, dzięki któremu uzyskamy podobny efekt, jak w przypadku szklarni, jednak jest on mniej odporny na warunki atmosferyczne. Tunel ma jeszcze jedna wadę, nie można w nim swobodnie stanąć, by wykonać pracę a materiał, z którego jest zbudowany szybko się niszczy.

Przeczytaj, jakie prace wykonać w kwietniu: Kwiecień na działce, czyli porady dla działkowców 

Funkcjonalna szklarnia, to szklarnia odpowiednio wyposażona

Co do budowy szklarni najlepszym modelem jest standardowy ze spadzistym dachem i prostymi ścianami. Współcześnie bowiem istnieje wyraźny trend do upraszczania budowli ze względu na koszta, ale i wygodny sposób użytkowania. Spadzisty dach wydłuży obiekt a tym samym ułatwi nam poruszanie się w szklarni, zaś zimą spowoduje, że śnieg nie będzie zalegał na dachu, ale swobodnie opadnie.
Zanim zajmiemy się wyposażeniem wnętrza przed budową, zadbać należy o fundament. Stanowić go mogą gotowe płyty fundamentowe bądź fundament standardowy, zalewany betonem. Pierwszy sposób, niewymagający nakładu pracy, drugi wymagający zaangażowania, ale tańszy.

Wnętrze szklarni powinno być urządzone wygodnie dla ogrodnika i przestrzennie dla roślin. Najlepsza szklarnia to szklarnia przestronna z wieloma półkami oraz miejscem wydzielonym dla odpoczynku ogrodnika. By jednak wykorzystać jak najwięcej miejsca warto również u góry zawiesić haki, dzięki którym w doniczkach będziemy mogli powiesić np. kwiaty. Podczas urządzania szklarni nie można zapomnieć także o ziemi. Najlepsza jest ziemia kompostowa lub uniwersalna. Warto zainstalować też kran i dołączyć do niego wąż, by móc swobodnie podlewać rośliny. To jednak system, który odchodzi w zapomnienie. Najlepsze bowiem do nawadniania roślin w szklarni są nawadniacze kropelkowe, które punktowo nawadniają ziemię, a do każdej rośliny prowadzi mały wężyk. Podczas organizacji wnętrza pamiętajmy, że przez środek przebiegać powinna ścieżka, która ułatwi nam dostęp do roślin z każdej strony. 

Zobacz poradnik: Ogródek warzywny przy domu: jak go zrobić

Co można uprawiać w szklarni?

Przede wszystkim w szklarni uprawiamy warzywa oraz ciepłolubne rośliny ozdobne, które na zewnątrz w naszym klimacie nie mają szans przetrwania. Wiosną, w szklarni z powodzeniem uprawiamy rozsady przede wszystkim warzyw i kwiatów. Od połowy marca można rozpocząć hodowanie, np. pomidorów, sałaty, pora, selera, itp. Wtedy też wysiewam rozmaite zioła – szałwię, bazylię, lubczyk a także majeranek, rozmaryn. Ale w odpowiednio przystosowanych do tego szklarniach z łatwością nawet przez cały rok uprawiać można warzywa i owoce. Wśród warzyw najpopularniejsze są szklarniowe pomidory i ogórki.

Pomidory te z reguły są czerwieńsze i dojrzalsze w momencie, kiedy te w ogródku zaczynają dopiero się rumienić. Pomidory kochają ciepło i wilgoć, a te warunki zapewnia im szklarnia.

Ogórki zaś siejemy gdy w szklarni temperatura osiągnie ok. 20 stopni. Pamiętajmy, by w przypadku ogórków nie zapomnieć o tyczkach zawieszonych na suficie, po których pędy będą mogły wspinać się w górę.

Również w warunkach szklarniowych dobrze rozwinie się sałata i rukola, cebula i paprykaSzklarniowe owoce truskawki, maliny czy agrest wymagają większej pielęgnacji. Ale nie tylko to. Co roku muszą być bowiem wymieniane. 

Nie zapomnijmy też, że szklarnia to świetne miejsce na winogrono, które osiągnie idealny smak w warunkach klimatu śródziemnomorskiego, które zapewnia szklarnia. Jednak szklarniowe warzywa wymagają więcej prac pielęgnacyjnych. Szczególnie podlewania i nawożenia, często nawet cotygodniowego. Wysoka temperatura wysusza ziemię. Warto też zapamiętać, że w szklarniach, tunelach foliowych szybko rozwijają się nie tylko warzywa czy kwiaty, ale również niechciane chwasty.

Dowiedz się: Jak mieć pomidory i ogórki z własnej szklarni 

Zapamiętaj!

Szklarnia nie jest ujęta w Prawie budowlanym w art. 29, który mówi o obiektach niewymagających pozwolenia na budowę. Dlatego każda szklarnia, bez względu na jej metraż, wymaga pozwolenia na budowę! Te warunki warto jednak skonsultować z miejscowymi urzędnikami. Wystarczy zadzwonić do najbliższego Starostwa Powiatowego do Wydziału Architektury i Budownictwa. 

Autor: Agata Kaźmierczak
17komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (17)

panie redaktorze pisze pan bzdury, pomidory nie cierpią wilgoci
ogrodnik, 20.04.2013, 00:04
Świetne miejsce na winogrono, to półka w sklepie.
A w szklarni to lepiej posadzić winorośle. Jak się nie ma pojęcia , to lepiej głupot nie pisać.
tadwoj, 20.04.2013, 10:19
od kiedy to pomidory "nie lubia wilgoci"?!??
Kaczorek, 09.09.2013, 00:42
lubią wilgoć, przecież właśnie dlatego trzymamy je w szklarniach. Mam szklarnię i podlewam je bardzo często i efekt znakomity, soczystość i kolor. Polecam. Zamierzam zmienić swoją szkalrnię na nowszej generacji, czy zna ktoś firmę z lubuskiego, której przedsyawiciele przyjadą i zamontują?
Maria , 20.04.2013, 10:38
Ufik, 21.04.2013, 14:29
Kolejną bzdurą w tym pseudoartykule jest informacja, że każda szklarnia niezależnie od wielkości wymaga pozwolenia na budowę!!!
cichocki, 11.11.2013, 19:57
Ja nie mam szklarni, bo jest zbyt droga w wykonaniu. Samej nie potrafiłabym nawet zrobić. W związku z tym kupiłam tunel foliowy w firmie Das Company. Od 3 lat uprawiam w nim pomidory i jak kilka osób już wcześniej wspomniało, pomidory bardzo lubią wilgoć. Jeśli nie są regularnie podlewane to pękają, owszem jak miałam je w gruncie a nie w tunelu i przez połowę lata padał deszcz to też pękały ale z nadmiaru wody. Według mnie lepiej zainwestować w tunel lub szklarnie i cieszyć się dłużej własnymi zbiorami.
Paulina, 06.02.2014, 16:57
Komentarz został usunięty.
kolejny artykuł gdzie same pierdoły piszą!!!
szklarnia nie wymaga pozwolenia na budowę i właśnie wszystko jest w prawie budowlanym, pomidory nie lubią wilgoci na krzakach dlatego podlewany je w grunt (np. nawodnienia to kroplowniki a nie zraszacze!) a nie opryskujemy całe krzaki bo tego nie znoszą. co do informacji o szklarniach to też totalny bełkot nie mający nic wspólnego z rzeczywistością.
tomtom, 26.04.2014, 21:10
O czym Wy tu ludzie piszecie. Tu miały byc rady jak zbydowac szklarnie a nie czy pomidory są takie czy owakie. Takie pierdoły panowie własnym żoną przy obiedzie opowiadajcie a nie zaśmiecacie poradniki.
Szklarz, 02.05.2014, 08:46
Temat: "Budowa szklarni: jaką wybrać i jak ją zbudować". A Wy piszecie o jakis pomidorach!! Ogarnijcie sie!!! Odpowiadajcie na temat osły!!!
Szklarz, 02.05.2014, 08:50
przeczytałem i nadal nie wiem jak zbudować szklarnie...pier...takie
Radi, 09.05.2014, 15:58
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Jeżeli szukacie szklarnie gotowej, to polecam rzucić okiem na portale choćby takie jak farm-in, typowe dla rolników. Widziałem ich tam naprawdę cała masę i to w naprawdę różnych cenach, są za 2 tys. i są za 70 tys. wiec każdy coś dla siebie znajdzie ;)
Grukas, 21.12.2016, 09:45
Witam!
Zapraszam do zapoznania z naszą ofertą. Jesteśmy przedstawicielem ukraińskiego producenta aluminiowych szklarni szklarni z poliwęglanu. Mamy ponad 50 szklarni oraz możliwości do produkcji jakiej-kolwiek szklarni na zamówienie! Nasza strona w Polsce: http://solidprof.com
Andrzej, 09.07.2018, 15:05
Wiecej szacunku rodacy, skoro byl tam cmentarz to nalezy ekshumowac. Troche glupio grac w pilke na grobach. Tez bym nie chcial , zeby na grobach moich przodków wybudowali boisko. --- https://www.facebook.com/andrzej.pisula.kazimierzdolny/
LorenAstef, 04.09.2018, 21:04