Basen w ogrodzie: dostępne rodzaje. W co warto się zaopatrzyć

Powinien być blisko domu, w miejscu, gdzie jest dużo słońca, ale takim osłoniętym od silnego wiatru. A do tego daleko od drzew liściastych. Który basen wybrać?
 • Basen ogrodowy

  Basen ogrodowy - radość dla całej rodziny

  intex24.pl
 • Statek piracki

  Statek piracki - propozycja dla maluchów

  intex24.pl
 • Drabinka basenowa

  Drabinka basenowa pomaga bezpiecznie wchodzić i wychodzić z basenu

  intex24.pl
 • Skimmer do odławiania nieczystości

  Skimmer do odławiania nieczystości

  intex24.pl
 • Generator chloru

  Generator chloru

  intex24.pl
 • Odkurzacz do basenu

  Odkurzacz do czyszczenia basenu

  intex24.pl
 • Plandeka na basen

  Plandeka zasłaniająca basen ochrania wodę przed zabrudzeniami, gdy z niego nie korzystamy

  intex24.pl
 • Podgrzewacz wody basenowej

  Podgrzewacz basenowy

  intex24.pl
 • Przezroczysty basenik

  Przezroczysty basenik dmuchany dla najmłodszych szkrabów

  intex24.pl
 • Wkład filtrujący

  Basenowy wkład filtrujący wodę

  intex24.pl
 • Zestaw czyszczący

  Zestaw czyszczący do wyławiania zabrudzeń z wody

  intex24.pl

Najpopularniejsze są te dmuchane. Najmniejsze pomieszczą około 20 litrów wody. Są i takie na tysiąc litrów, tzw. rodzinne, dla kilku osób. Te ostatnie baseny są przeważnie w komplecie z pompką.

Pływalnia z kołnierzem...

Cieszące się dużym zainteresowaniem klientów ze względu na cenę są baseny ogrodowe z dmuchanym kołnierzem. Ten pod wpływem wody unosi się na jej powierzchni, przez co utrzymuje ścianki basenu (działa siła rozporowa).

... albo ze stelażem

Lepsze (ale i droższe) są te ze stelażem. Jest bardziej odporny niż dmuchany kołnierz i – co więcej – ma większą objętość. Baseny z dmuchanym kołnierzem mają szersze dno, a są węższe przy kołnierzu (na etykiecie podany jest przeważnie rozmiar przy dnie, czyli największa możliwa średnica). Rozporowe ze stelażem posiadają na całej wysokości jednakową średnicę.

Sam rozstawisz basen

Montaż basenu rozporowego trwa około 25 minut. Można go rozstawić samemu lub wynająć fachowców. Rozporowa konstrukcja pozwala nie tylko na szybki, ale i łatwy montaż. Takie modele są wytrzymałe i zazwyczaj możemy z nich korzystać przez parę wakacyjnych sezonów. Materiał, z jakiego wykonano stelaż, to często mocne trójwarstwowe włókna polipropylenowe. W zestawie przeważnie posiadają drabinkę i pompkę. To tzw. modele „3 w 1".

Przeczytaj również: Wybieramy basen ogrodowy. Lepszy basen dmuchany, czy rozstawiany  

Można też zainwestować w basen budowany. Takimi rzeczami zajmują się już firmy. Do wyboru mamy dwa rodzaje: zagłębiony albo naziemny.

Basen zagłębiony

Pierwszy możemy kupić, jeśli posiadamy dosyć dużo wolnego miejsca na działce, na której nie ma sieci podziemnych instalacji. Jest to korzystna opcja, gdy chcemy zainstalować w nim różne atrakcje, choćby trampoliny, zjeżdżalnie, lampki lub bicze wodne.

Niecka może mieć nawet ok. 2 metrów głębokości. Będzie można w nim się kąpać przez cały rok. Nie trzeba spuszczać wody na zimę. Co z pozwoleniem na budowę? Nie trzeba się o nie starać w przypadku, gdy powierzchnia pływalni nie przekroczy 30 metrów kwadratowych. Planując taki basen, wystarczy zgłosić to na 30 dni przed rozpoczęciem robót.

Basen zagłębiony ma zazwyczaj ciężką konstrukcję żelbetową. Najpierw wylewa się dno basenu, na którym buduje z cegły lub wylewa z betonu w oszalowane formy ścianki boczne. Na tym polega metoda tradycyjna. Nowoczesna odbywa się przy zastosowaniu technologii łączenia. Chodzi o łączenie elementów wykonanych np. częściowo ze styropianu lub innych materiałów. Z nich powstaje szalunek. Ten – po uzbrojeniu – jest gotowy do zabetonowania.

Basen naziemny

Gdy mamy mniejszą działkę, zdecydujmy się na basen naziemny. Sami go możemy wówczas zamontować. Będziemy mogli z niego korzystać tylko latem, chociaż wody nie musimy spuszczać na zimę. Głębokość niecki nie przekracza przeważnie 1,5 metra.

Jeżeli będzie rozkładany, nie jest uważany za obiekt stały, w związku z czym nie trzeba zgłaszać tego do nadzoru budowlanego. Basen naziemny może być wykonany albo z blachy stalowej albo z folii PVC (z polichlorku winylu). Działa na zasadzie rozporowej, czyli pełną stabilność ma dopiero po napełnieniu go wodą.

Akcesoria basenowe

Sama budowa basenu to nie wszystko. Należy jeszcze dokupić pompy, filtry, oświetlenie, drabinki czy trampolinę – dla większej frajdy z kąpieli. Jeśli nie chcemy sami dbać o basen, zrobią to za nas inni. Istnieją bowiem firmy zajmujące się czyszczeniem i konserwacją domowych pływalni. Gdy jednak chcemy sami dbać o nasz basen, zainwestujmy w odpowiedni do tego sprzęt.

Pompa filtrująca odławia pływające pod wodą drobne zanieczyszczenia.

Skimmer to tzw. odławiacz śmieci pływających po tafli wody. Przyczepia się go do krawędzi basenu. Inne rozwiązanie do oczyszczania wody z mechanicznych zabrudzeń to siatki do ręcznego odławiania np. liści.

Pokrywa na basen ochroni przed dostaniem się do wody nieczystości, np. kurzu, pyłków kwiatów, liści. Są także specjalne pokrywy, które gromadzą promienie słoneczne. Podgrzewają w ten sposób wodę.

Mata pod basen jest rozkładana przed rozstawieniem przenośnego basenu. Zabezpiecza przed uszkodzeniem basenu od dołu.

Przyda się nam pompa ogrzewająca wodę. Działa na zasadzie pompy filtracyjnej. Włącza się ją w ten sam obieg, tylko że służy ona do przepływowego ogrzewania wody.

Pawilon albo namiot ogrodowy do basenu? Są takie artykuły. Chronią przed wiatrem i nadmiernym słońcem (niektóre są przezroczyste, inne półprzepuszczające światło), a w basenie woda będzie dłużej czysta. 

Warto wiedzieć: Jaki namiot turystyczny wybrać (ZDJĘCIA)

Autor: Katarzyna Piojda
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

fajnie by było, ale dostać kredyt w to jak znaleźć igłę w stogu siana. nie wiem do którego banku już pójść ale mam dość powoli..
gość, 18.06.2012, 11:52
O mam taki sam basen od Intex, kupiłem go w sklepie internetowym http://www.intex.pl , rewelacja!!!
Dako, 25.03.2013, 13:11
Też mam basen Intex, ale kupiłem go w sportbody.pl w bardzo fajnej cenie. Taka inwestycja jest na pewno bardzo opłacalna, bo dzieciaki mają ruch w lecie i mogą się chłodzić w upalne dni. Z żoną siadamy na huśtawce i bujamy się od lewa do prawa, a nasze maluchy się pluskają.
Kacper, 14.05.2013, 10:50
Witam serdecznie przyszłych szczęśliwych nabywców basenów ogrodowych. W skrócie opiszę jakie występują rodzaje basenów, ich zalety i wady, a szerzej o dużych i wieloletnich basenach poliestrowych.
Na rynku mamy duży wybór basenów począwszy od basenów
-gumowanych, rozporowych i dmuchanych (Plusy: tanie, możliwość przeniesienia w dowolne miejsce. Minusy: wytrzymują około 1 do 3 sezonów, małe, słabe)
-żelbetowe (Plusy: niczym nie ograniczone co do kształtu i wielkości baseny kąpielowe, montowane zazwyczaj w ośrodkach użyteczności publicznej. Minusy: Cena, waga, długi czas realizacji inwestycji)
-baseny poliestrowe (Plusy: dostępne różne wielkości, szybka realizacja montażu basenu nawet w 4 dni od zamówienia, ciekawe kształty i piękna kolorystyka, wysoka odporność na warunki atmosferyczne, basen na wiele lat użytkowania, pięknie komponuje się w architekturę ogrodu i domu, możliwość zamówienie dodatkowych akcesorii do basenu. Minus: basen na stałe zamontowany, należy poważnie zastanowić się, skorzystać z bezpłatnych porad producenta basenów www.europool.pl - wszystko wykonają od projektu po montaż.
To tak na szybko w kilku słowach, jeżeli macie jakieś pytania piszcie!
eintro.pl, 15.07.2015, 10:57
Komentarz został usunięty.