Altany na działce lub w ogrodzie. Jakie są najpraktyczniejsze

Coraz częściej przy budynkach mieszkalnych zobaczyć można altany - elementy architektury ogrodowej. Drewniane, metalowe, materiałowe, zazwyczaj kojarzą nam się z wypoczynkiem. Podpowiadamy, które są najpraktyczniejsze.
 • Altana drewniana

  Altany drewniane prezentują się na działce bardzo okazale. Ale musimy pamiętać o tym, że konserwacja takiego obiektu to podstawa jego okazałego wyglądu.

  Agata Kaźmierczak
 • altana

  Altany drewniane mogą mieć różne wykończenia i kształty. Najpopularniejsze są jednak te cztero-, sześcio- lub ośmiokątne.

  Agata Kaźmierczak
 • Altana z grillem

  Piękne, nowoczesne altany z wbudowanym grillem są bardzo atrakcyjne i praktyczne. Warto zastanowić się właśnie nad takim rozwiązaniem.

  Agata Kaźmierczak
 • Altana drewniana z grillem

  Altany z grillem dodadzą działce atrakcyjności.

  Agata Kaźmierczak
 • Metalowy stelaż

  Metalowe stelaże po altanach–namiotach po ściągnięciu narzuty pozostają na swoim miejscu nawet srogą zimą.

  Agata Kaźmierczak
 • Altana letnia

  Metalowy stelaż jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, może nam służyć wiele lat, bez żadnej ingerencji w jego odnawianie. Pamiętać należy tylko o tym, by pokrycie bądź narzuty wymieniać co 2 sezony.

  Agata Kaźmierczak

Któż z nas nie lubi wieczoru po pracy spędzić przy kubeczku kawy lub herbaty w zacisznym miejscu w ogrodzie, na świeżym powietrzu. Altana to doskonałe rozwiązanie. Wykonać możemy ją sami, zaopatrując się w materiały w sklepie ogrodniczym lub markecie budowlanym, zamówić firmę montażową wraz z produktami, lub kupić gotową altanę. Wcześniej jednak warto zastanowić się nad materiałem, z którego altana ma być wykonana. Podczas wyboru powinniśmy wziąć pod uwagę to, do czego najczęściej będziemy wykorzystywać nasz drewniany domek. Do przyjmowania gości, przechowywania sprzętu ogrodniczego? A może nasza altana ma spełniać tylko funkcję estetyczną? Najlepiej jednak wybrać uniwersalną wersję altany.

Czytaj również: Rdest szybko okryje altankę, pergolę lub brzydki płot 

Altany z drewna – standardowe, ale bardzo praktyczne

Domy naszych przodków budowane były z drewna. To ono stanowiło podstawowy budulec. Później drewno po woli wypierane było przez mocniejsze, stabilniejsze materiały. Jednak to właśnie drewno do dziś pozostało symbolem ludowości, związku człowieka z naturą. Dlatego współcześni ludzie tak chętnie sięgają po drewno do budowy domków w ogrodach i na działkach. Altany zbudowane z drewna świerkowego lub sosnowego są chyba najbardziej popularne:

 • łatwo je zbudować (można to wykonać nawet samemu).
 • domek z drewna, w razie potrzeby, łatwiej rozebrać.
 • drewno przecież wraca do łask a nowoczesna drewniana altana stanowi dopełnienie domku wybudowanego na wsi, a nierzadko też na obrzeżach miast.

Budowla może być jednolita, z desek, bali, lub z drewnianych płyt we wzory. Ale im swobodniejsza, lżejsza i przewiewna konstrukcja tym mniejsza ochrona przed wiatrem. Ważne, by altana miała zabezpieczenie przeciwogniowe, zadaszenie i mocną konstrukcję. Bardzo ważna dla osób wyczulonych estetycznie jest indywidualizacja wyglądu altany. Każdą możemy zbudować według własnego pomysłu. Wtedy będziemy mieć pewność, ze druga taka nie powtórzy się nigdzie. Jednak wśród altan drewnianych najpopularniejsze kształty to:

 • czterokątne – najbardziej popularne wśród altan budowanych w Polsce
 • sześciokątne
 • ośmiokątne - to idealny wybór dla klientów szukających oryginalnych kształtów konstrukcji
 • angielskie czterokątne

Po względem praktycznym altany drewniane sprawdzają się doskonale. Wielu ludzi stawia na drewno, bo to mocny i przyjazny środowisku materiał. Taką altanę łatwo odnowić, wystarczy odmalować co kilka lat i zakonserwować.

Warto wiedzieć: Konserwacja drewna na 4 sposoby: olej, lazura, bejca, lakier 

Murowane altany na działkach

Altany murowane najlepiej sprawdzają się na działkach. To rodzaj małej architektury potrzebny, by móc przechować np. narzędzia ogrodowe, skryć się w czasie deszczu, ale także po to, by spotkać się z rodziną podczas upalnego popołudnia. Taki domek ma wiele plusów. Można w nim spać, lub spędzać chłodne dni, czego niestety nie można robić w domku drewnianym. Jego jedynym minusem jest fakt, że powstaje dłużej niż drewniany i niestety gotowych murowanych domków nie kupimy w żadnym sklepie. Murowana altana, jeśli już się na nią zdecydujemy, stawiana jest na lata. Wyburzenie jej w razie potrzeby to już dodatkowe koszta. Na taką altanę decydują się najczęściej ludzie, którzy mają działki oddalone od domu o kilka, kilkanaście kilometrów. Wtedy taki murowany domek łatwo zamknąć i zostawić w nim niezbędne na działce rzeczy.

Zobacz również: Altany ogrodowe: schronienie przed słońcem i deszczem 

Namioty i pawilony ogrodowe tylko na sezon

Namioty wykonane z wodoodpornego materiału i rozkładane na aluminiowym stelażu są doskonałym i tanim rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć pół-altanę tylko na sezon. Taki namiot ogrodowy rozkładamy na okres letni i zwijamy go, gdy nadejdą jesienne chłody. W tym samym miejscu zostaje tylko metalowy stelaż, któremu krzywdy nie wyrządzi nawet tęgi mróz. Stelaż wraz z materiałem można kupić w marketach budowlanych.

Nowoczesne domki ogrodowe z grillem i kominkiem

Ale sama altana to nie wszystko. Ważny jest jej wystrój, wnętrze oraz wykorzystanie wolnej przestrzeni wokół niej. Środek urządzić możemy według własnego uznania lub według zasobności portfela. Bardzo często współcześnie spotkać możemy altany, do których od razu dobudowany jest ozdobny, spory grill nierzadko z ozdobnych kamieni. To rozwiązanie dla osób, które kochają letnie biesiady oraz potrawy grillowane. Grille zbudowane mogą być z cegły, kamieni, bloczków betonowych. Jako obiekty małej architektury nie wymagają pozwolenia na budowę.

Przeczytaj również: Budowa grilla z bloczków z betonu komórkowego 

Altany praktyczne, czyli jakie? - podsumowanie

 • chroniące - przede wszystkim altany mają nas chronić od słońca i deszczu
 • będące zabezpieczeniem - przed wiatrem, dlatego najlepiej wybrać altanę, która ma nie tylko pełne ściany, ale i dobre zadaszenie. Wtedy nie straszne nam warunki pogodowe.
 • wykonane z dobrego materiału - Jeśli planujemy postawić w ogrodzie drewniany domek, to w grę wchodzi tylko drewno sosnowe albo świerk. W przeciwnym razie altana nie wytrzyma warunków pogodowych, które panują w Polsce
 • estetycznie wykonane - wtedy dobrze wkomponuje się w otoczenie całego ogrodu

Czytaj też: Pięć sposobów na domek wakacyjny bez pozwolenia na budowę. Poradnik 

Czy trzeba starać się pozwolenie na budowę altany?

Jeśli zaplanujemy sobie domek ogrodowy pamiętajmy, żeby w tej kwestii poradzić się specjalisty. Niektóre budowle mogą wymagać pozwolenia. Ale prawo budowlane mówi, że: „pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m kwadratowych, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki; altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 metrów kwadratowych w miastach i do 35 metrów kwadratowych poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich". 

Autor: Agata Kaźmierczak
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Komentarz został usunięty.
Dobrym pomysłem jest zakup takie altany: http://dascompany.pl/namioty-i-szklarnie/namioty-ekspresowe/namiot-ekspr... Bardzo praktyczna (szubki montaż, demontaż) w każdej chwili można zmienić jej położenie :)
Kasia, 01.09.2014, 12:26
Zgadzam się że altana drewniana jest dużo lepsza niż pawilon, ale rozumiem że jest to duża różnica cenowa. Pawilon jest tani a bardzo modny, nowoczesny. Polecam zakup przez internet, niższe ceny niż w sklepie. Mam jedną sprawdzoną firmę www.dascompany.pl Dużo moich znajomych kupiło właśnie tam altanę.
Irena, 17.09.2014, 12:10

Polecamy