Wrzosowisko w przydomowym ogrodzie. Jak i kiedy je założyć?

Twój ogród wydaje ci się szary i monotonny? By nadać mu barw, załóż wrzosowisko. Zobacz, jak zmienić przydomową działkę w miejsce, jak z widokówki.
 • Robimy wrzosowisko

  Wrzosowisko najczęściej kojarzy się z wrzosami i wrzoścami. Wrzosy charakteryzują się kwiatami w kształcie kielichów i małymi, łuskowatymi listkami. Natomiast wrzośce mają kwiaty w kształcie dzbanuszków i liście ustawione prostopadle do pędu rośliny.

  Agencja TVN/x-news
 • Wrzosowisko w ogrodzie

  Wrzosowisko w ogrodzie to doskonały sposób na podkreślenie uroków ogrodu oraz na kolorową działkę przez cały rok. Zasadź rośliny we wrześniu, a dobrze się przyjmą i będą zdrowo rosły.

  ogrodynaturalne.pl
 • Wrzosy

  Wrzosy zakwitną latem i będą kolorowe do późnej jesieni.

  Ulleo (Pixabay.com)
 • Wrzosiec

  Wrzoście za to kwitną bardzo wcześnie, czasem już w lutym-marcu.

  Katarzyna Laszczak
 • Rododendron

  Wrzosowisko można urozmaicić różanecznikami, które mają podobne wymagania jak wrzosy i wrzośce.

  Public Domain Pictures (Pixabay.com)

Fioletowe, ciemnoróżowe, kremowo-złote wrzosy i wrzośce przyozdabiają niejeden ogród. Mieniące się na rabatach wieloma kolorami, zawsze przyciągają wzrok. Chcesz, by i Twój ogród nabrał barw? Złóż ogrodowe wrzosowisko, na które zawsze jest moda. Rośliny na wrzosowisko najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Chociaż wybierając gotowe rośliny w pojemnikach, możemy to robić również latem. Musimy jednak pamiętać wtedy o odpowiednim nawodnieniu.

Ogrodnik doradza, jak zaplanować wrzosowisko i na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin.

Przygotowanie wrzosowiska w ogrodzie zaczynamy od podłoża. Musi ono być lekkie, żyzne i mieć kwaśny odczyn. W tym celu najlepiej przekopać glebę z kwaśnym torfem, który poprawi jej strukturę i odczyn oraz zapewni roślinom optymalny rozwój.

Źródło:Agencja TVN/x-news

Polecamy również: Uprawa wrzosów w doniczkach

Dziś, krok po kroku przedstawiamy, jak przygotować wrzosowisko.

Krok 1: wyznacz teren, na jakim powstanie wrzosowisko i dobrze wyrównaj ziemię

Podczas wyboru miejsca należy uwzględnić nasłonecznienie oraz rodzaj gleby. Gleba powinna być kwaśna, gdyż wrzosy i wrzośce, które posadzimy na rabacie są roślinami kwasolubnymi. Dobrze, by była też przepuszczalna, na takiej glebie wrzosowisko będzie lepiej się rozrastało. Pamiętajmy także, by wybrane przez nas miejsce było dość dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od podmuchów wiatru.

Jeśli w ogrodzie są duże, liściaste drzewa, nie organizujmy wrzosowiska w miejscu, gdzie w ciągu dnia najdłużej pada ich cień!

Idealnym miejscem na przydomowe wrzosowisko będzie ogród, w którym mamy już krzewy i drzewa iglaste. One świetnie komponują się z wrzosami i wrzoścami. Po wybraniu miejsca, teren równamy, rozbijając przy tym wszystkie większe grudki ziemi. Na tym etapie ziemia powinna być przede wszystkim równa.

Zobacz takżeWrzosy i wrzośce w ogrodzie 

Krok 2: rozsyp na przygotowanym miejscu bogaty w składniki organiczne, kwaśny torf

Robimy to, jeśli ziemia nie ma odczynu kwaśnego, a później rozsypujemy korę. Nie zapomnij o ponownym zrównaniu wierzchniej warstwy ziemi.

Konieczne jest, by po uprzednim przygotowaniu miejsca i zrównaniu gleby, rozrzucić torf na całym terenie, na którym później posadzimy rośliny. Warstwa torfu powinna mieć około 7 cm. Na tak przygotowany torf, rozrzucamy także korę. Pamiętajmy, by była bardzo drobna. Następnie przekopujemy wszystko, spulchniając tym samym glebę. Ponownie teren równamy, możemy także zagrabić i pozostawiamy miejsce gotowe do sadzenia roślin.

Krok 3: przygotuj rośliny, najlepiej wrzosy i wrzośce o różnej barwie

Wrzosy i wrzośce kupimy w sklepie ogrodowym, ale zanim to zrobimy przemyślmy całą kompozycję wrzosowiska. Cena tych roślin waha się od 3 do kilkunastu złotych za sztukę. Ich odmian jest wiele, do ogrodu świetnie nadadzą się, m.in. odmiany takie jak: Dark Beauty – kwitnący na czerwono, Carmen o ciemnoczerwonych kwiatach, Long White o kwiatach białych, Hollandia – wrzos dorastający nawet do 70 cm. Ale przy wyborze kierować możemy się nie samą nazwą, ale kolorystyką kwiatów. Wybierajmy odmiany o różnej barwie i okresie kwitnienia, by urozmaicić ogród.

Pamiętaj, że rośliny z czasem będą się rozrastać, dlatego sadząc je trzeba zachować między nimi odpowiedni odstęp, zwykle od 30–50 cm. Około trzech lat potrzeba, by nasze wrzosy stworzyły przepiękny dywan kwiatowy i zrosły się w jedną kępkę. Jednak wrzosowisko to nie tylko różnobarwne wrzosy. Ważną rolę odegrać mogą także wrzośce oraz inne rośliny, a wśród nich dobrze zaprezentują się różaneczniki, azalie i żarnowiec a także bluszcz. Razem z wrzosami stworzą niepowtarzalny, naturalny krajobraz.

Wrzośce choć tak podobne do wrzosów, różnią się okresem kwitnięcia, wrzosy kwitną od lipca do października, a wrzośce – od końca lutego do maja. Rośliny te różnią się także odpornością na mróz, wrzośce są mało odporne na zimno i dlatego konieczne jest ich przykrycie na zimę.

Na tym etapie, po ustaleniu kompozycji, przed posadzeniem wrzosów wartoich korzenie przez 1,5 godziny moczyć w wodzie. Pamiętajmy jednak, by nie wydłużać tego czasu.

Warto przeczytać: Wrzesień w ogródku: czy warto jeszcze coś siać lub sadzić? 

Krok 4: sadzimy wrzosy i wrzośce oraz zdobimy przygotowany teren

Wrzosy warto posadzić w grupach po kilka lub kilkanaście, w zależność od metrażu miejsca przeznaczonego na wrzosowisko. Można również sadzić je pojedynczo. Pamiętajmy, żeby korzenie dobrze przykryć ziemią. Po posadzeniu roślin na wrzosowisku podlejmy teren, ale nie obficie. Wrzosy nie lubią nadmiaru wody, a wręcz przeciwnie. Przelanie uszkodzi roślinę. Później ściółkujemy cały teren, bu zapobiec zachwaszczeniu terenu. Najlepiej obsypać cały teren korą! 

Założone wrzosowisko trzeba przygotować do zimy. W tym celu nasialmy rośliny nawozami jesiennymi. 

Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy