Projekt tarasu: o czym warto pamiętać

Taras może być ozdobą ogrodu lub go zastępować. W jednym i w drugim przypadku zanim zaczniemy jego budowę, warto przemyśleć pewne rzeczy jeszcze na etapie projektowania domu.
 • Nawierzchnia tarasowa z naturalnego kamienia

  Nawierzchnia z naturalnego kamienia wygląda bardzo szlachetnie i jest praktycznie niezniszczalna. Szczeliny między płytami warto wypełnić specjalnym materiałem. Zapobiegnie to zbieraniu się w nich nieczystości, a w deszczowe dni wody.

  x
 • Taras z posadzką z egzotycznego drewna

  Podłoga z drewna jest przyjemna nie tylko dla oka, ale przede wszystkim dla stopy. Nie nagrzewa się tak bardzo jak kamień, a dobrze zaimpregnowana posłuży nam długie lata.

  Avocado Communications
 • Nawierzchnia z betonowej kostki

  Beton staje się znów coraz bardziej popularny i to nie tylko ze względu na niewygórowaną cenę. Surowe, betonowe kostki są bardzo trwałe i współgrają z każdą bryłą domu.

  x

Podstawowe wyposażenie to stół i krzesła, dlatego nie powinien być mniejszy niż 10 m kw. Nie zapominajmy, że musimy też mieć swobodę w poruszaniu się. Warto pomyśleć o nieskrępowanej komunikacji, kosztem na przykład mniejszego stolika. Na większej powierzchni możemy wydzielić dodatkową przestrzeń na inne ogrodowe meble, miejsce na grill lub kominek. Pamiętajmy o zachowaniu właściwych proporcji – zbyt duży taras może zdominować ogród lub zaburzyć sylwetkę domu.

Taras od północy czy południa - jaki kierunek świata wybrać

Wbrew powszechnym opiniom południowa strona nie jest najlepszym rozwiązaniem. Taras bardzo nasłoneczniony szybko się nagrzewa, a przebywanie na nim w upalne dni może stać się koszmarem. Jeżeli nie mamy wyjścia, bo plan domu wymusza taką ekspozycję, warto pomyśleć jak zabezpieczyć się przed natarczywym słońcem (markizy, parasole). Najlepiej budować taras od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Poranne lub zachodzące słońce nie jest tak silne i można przyjemnie zjeść przy nim śniadanie lub kolację. Najczęściej taras połączony jest z salonem, wyjście można jednak równie dobrze zaprojektować z kuchni czy jadalni. Ułatwi nam to obsługę rodzinnych przyjęć czy garden party w gronie przyjaciół.

Posadzka na tarasie: z kamienia czy drewniana

Posadzki z naturalnego kamienia są bardzo szlachetne, piękne i trwałe, chociaż w gorące dni bardzo się nagrzewają. Tańszym rozwiązaniem jest zastąpienie kamienia klinkierem, terakotą lub po prostu płytami z gresu. Są odporne na ścieranie. Jednak przy ich wyborze należy pamiętać, żeby zastososwać płyki mrozoodporne. Zawsze modne i coraz częściej stosowane jest drewno – naturalne, przyjazne, ciepłe i miłe w dotyku. Na rynku dostępna jest cała gama egzotycznych gatunków nadających się na taras. Najtańszym materiałem na powierzchnię tarasu jest beton.
Oczywiście przy każdym rodzaju nawierzchni na tarasie trzeba pamiętać, żeby uwzględnić w projekcie odpowiednie nachylenie (spadek) i ewentualne szczeliny, które odprowadzą wodę w deszczowe dni.

 

 

Autor: J. Kornecka
0komentarzy