Pięć sposobów na domek wakacyjny bez pozwolenia na budowę. Poradnik

Masz działkę idealną na weekendowe wypady, ale przerażają cię formalności związane z budową? Istnieją sposoby na letnią bazę bez konieczności uzyskania zezwolenia.
  • Domek na drzewie

    Na drzewach można wybudować prawdziwą rezydencję z kilkoma sypialniami

    Piotr Jakubowski

Konsultowany w branży budowlanej projekt nowelizacji Prawa budowlanego przewiduje zniesienie wymogu uzyskania pozwolenia na budowę dla małych budynków. Zanim jednak nowe prawo wejdzie w życie, o ile w ogóle to nastąpi, mogą minąć lata. A ubieganie się o pozwolenie oznacza nie tylko formalności, ale też długi czas oczekiwania i znaczne koszty. Czy można na działce zamieszkać inaczej niż pod namiotem i w dodatku legalnie? Można. Choćby przyjeżdżając na nią camperem lub przyczepą kempingową. Są też inne rozwiązania.

Przeczytaj więcej: Budowa domu bez pozwolenia wg nowego prawa budowlanego 

Być może niektóre z naszych pomysłów wydadzą się nieco szalone. Trudne w realizacji. Skoro jednak na całym świecie powstają budynki tego rodzaju, a ich mieszkańcy wydają się z przyjętych rozwiązań całkiem zadowoleni, dlaczego nie pomyśleć nad ich adaptacją na własnym podwórku? W końcu w czasie wakacji możemy pomieszkać bardziej kreatywnie.

Sposób 1: Budynek gospodarczy

Zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga wzniesienie m.in. „wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki".

Zacznijmy więc budowę od domku, który kiedyś stanie się altaną, domkiem na narzędzia albo letnią kuchnią ze spiżarnią. A do czasu, kiedy wybudujemy domek docelowy, w takiej chatce spokojnie można latem mieszkać. Pozwolenia nie wymaga też budowa altan i obiektów gospodarczych na działce w rodzinnych ogrodach działkowych, przy czym powierzchnia zabudowy takiego obiektu nie może przekroczyć 25 m² na działce usytuowanej w mieście i 35 m² poza nim. Istotna jest też wysokość budynku: do 5 m w przypadku dachu stromego i do 4 m w przypadku płaskiego.

Budowa takiego budynku wymaga zgłoszenia do starostwa albo urzędu miasta na prawach powiatu. Po dokonaniu zgłoszenia w odpowiedniej formie, mamy jeszcze obowiązek odczekać 30 dni. Jeśli do tego czasu nie dostaniemy z urzędu odpowiedzi odmownej, możemy stawiać budynek.

Sposób 2: Budynek tymczasowy

Ustawa pozwala również na stawianie bez pozwolenia tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od określonego w nim dnia rozpoczęcia budowy.

Chcąc wykorzystać tę metodę spędzenia wakacji na działce, trzeba zadbać o lokum niewymagające fundamentów, jak np. drewniany domek ogrodowy i sanitariaty na zewnątrz. Problematyczne może też okazać się przechowanie domku po jego przymusowej rozbiórce/ złożeniu.

Sposób 3: Wóz Drzymały

Pomysł sprytnego Polaka na ominięcie przepisów zaborcy może mieć zastosowanie w odniesieniu do letniej rezydencji. Starego typu barakowozy w niezłym stanie kupić można za bezcen i zaadaptować na całkiem wygodne lokum z osobną sypialnią, pokojem dziennym i aneksem kuchennym. W nadmorskich (ale nie tylko) miejscowościach wypoczynkowych znaleźć można całe ośrodki, bazujące na takich mobilnych domkach.

Są tutaj dwa „ale": po pierwsze wóz musi być mobilny, umożliwiający zmianę lokalizacji na działce. Po drugie zaś, połączenie go np. z kanalizacją, może zostać zinterpretowane przez urzędnika rozpatrującego zgłoszenie, jako trwałe połączenie obiektu z gruntem. Może się więc okazać, że sanitariaty ustawimy na zewnątrz w osobnej wiacie lub wydzierżawimy kabinę przenośną.

Sposób 4: Domek na drzewie

Domek na drzewie nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, nie jest bowiem fundamentowany. Taka chatka kilka metrów nad ziemią może się składać nawet z kilku pomieszczeń, połączonych przejściami, jeśli jako podporę dla nich wykorzystamy grupę nadających się do tego drzew. Może też, teoretycznie, posiadać wszelkie przyłącza – również bez pozwolenia, choć w tej sytuacji również jest to zależne od interpretacji.

Domki takie, które przeznaczone są do zamieszkania, a nie tylko zabawy, buduje się w technologii szkieletowej. Warunkiem niezbędnym jest oczywiście obecność na działce odpowiedniego drzewostanu.

Przeczytaj więcej: Domek na drzewie to wspaniała zabawa 

Sposób 5: Dom na wodzie

Wariactwo? Niekoniecznie. W miejscach, gdzie ta formuła się przyjęła, domy na wodzie mają często charakter nie tylko letnich rezydencji, ale schronień całorocznych. W Polsce, gdzie brak jednoznacznych przepisów regulujących sytuację tego rodzaju budynków, od zastosowania takiego rozwiązania może odstraszać choćby trudność z zameldowaniem się. W domku letniskowym jednak nikt się nie melduje.

Jak zamieszkać na wodzie? Na dwa sposoby. Jednym z nich jest przycumowana na przystani łódź lub barka, drugim zaś odpowiednio skonstruowany budynek usadowiony na specjalnych pływakach. Taki dom w razie potrzeby można przetransportować, a w przypadku powodzi po prostu unosi się na wodzie, wychodząc z opresji w lepszym stanie niż stojące przy brzegu budynki.

Do tego typu budowli nie odnosi się prawo budowlane, jeśli jednak korzystamy z wód publicznych, należy zwrócić się do właściwego starosty o wydanie (maks. na 20 lat) pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód.

Inaczej sprawa wygląda, kiedy zbiornik wodny jest w pełni prywatny – staw, zbiornik osuszający, sztuczne jeziorko, czy nawet oczko wodne. To ostatnie, wymagające zgłoszenia, nie może co prawda przekraczać 30 m kw, ale i połowa tego metrażu wystarczy na małe, zmyślnie zaprojektowane lokum dla singla lub pary. W końcu domek wakacyjny nie jest po to, żeby spędzać w nim całe dnie. 

Ciekawe i tanie rozwiązanie: Small house - królestwo minimalizmu: materiały i instalacje 

Autor: Joanna Turakiewicz
Współpraca: Piotr Jakubowski, domek-na-drzewie.pl
30komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (30)

HHHHAAAAA!!!! radzę nie próbować zadnych z tych propozycji w Słupsku i okolicach!!!! Słynna p... Kl.....ska i jej świta w osobie p... Bł......aka to tak dobrze działająca sitwa, że u nich wszystko to samowola budowlana za 5 lub 50 tysięcy....no chyba że ," jakoś się dogadamy", jak to stwierdza słynny p.. B....lub "proszę wpaść do mnie jutro to.... powiem co zrobimy...." jak stwierdza słynna ,dawniej tańcząca p....K......
Krupińska, 08.08.2012, 15:06
??? a ja zgłosiłem i problemów nie było.
wybudowałem, co chciałem.
Twojego posta nie rozumiem...
aa, 09.08.2012, 09:47
Dziwne te prawo budowlane w Polsce. każdy kto ma swoją ziemię powinien budować sobie dom, gdzie chce bez tej zbędnej biurokracji ,wystarczyło by samo zgłoszenie. Jak państwo Polskie nie pomaga, to niech nie utrudnia. Ludzie gdzieś mieszkać muszą przecież.
ppppp , 09.08.2012, 22:06
Może się doczekamy jakiegoś ułatwienia, bo na etapie konsultacji jest projekt, w myśl którego pozwolenie będzie wymagane tylko dla budynków - o ile dobrze pamiętam - powyżej 5.000 m sześć. lub 12 m wysokości. Większości budujących to wystarczy:) Ale co prawda, to prawda - biurokracji mamy zdecydowanie za dużo.
Pozdrawiam
Joanna Turakiewicz-Pietras, 10.08.2012, 11:35
Dla mnie obowiązujace prawo budowlane wymyślił jakiś debil. Okazuje się że na działce o pow 745 mkw nie mogę postawić małego domku z drewna (pow ok 6mkw wraz z tarasem) bo jest to ani wiata, ani altana, ale budynek gospodarczy (debile!) i to już wymaga pozwoleń. Na dodatek mogą być tylko 2 takie budynki na 500 m działki. Co oni myślą, że ja w tym 3 metrowym domku założę produkcję trampek, czy zakład ślusarski, czy będę tam nocował studentów zaocznych w weekendy a dziennych w tygodniu. Prawo, które traktuje obywatela jak osobę niespełna rozumu należy ZNISZCZYĆ wraz tymi którzy je tworzą i bronią!
Malski, 03.07.2013, 20:51
Nie niszczyłbym ludzi. Za sprzeniewierzenie się konstytucji odebrałbym urzędnikowi obywatelstwo polskie.-i tak nie był Polakiem
Kołder , 08.09.2013, 22:19
tak maly budynek gospodarczy postawil bym bez zadnego zglaszania, tylko głosno o tym nie mowic. W tym kraju pelno jest szop, altanek itp i nikt nigdy sie do nich nie przyczepil. z reszta po 5 latach i tak jest juz legalne.
Nowak, 19.02.2015, 14:02
Wszystko ok tylko trzeba być w posiadaniu działki na cele budowlane - a tego autor nie dopisał.
loop, 15.10.2012, 07:17
dzialka nie musi miec prawnego statusu dzialki budowlanej:)))dlatego autor tego nie napisal.
hewas@wp.pl, 22.03.2013, 12:00
Tak można pod warunkiem, że jest zarejestrowany w urzędzie komunikacji i parkuje wyłącznie. Jeśli nie est zarejestrowany, pomimo że jest na kołach to jest to budynek tymczasowy - czyli wymaga zgłoszenia, a jeśli działka nie jest budowlana to nie można. Wszystkie te domki typu holenderskiego postawione nad jeziorami to nic innego jak samowolka budowlana.
loop, 15.10.2012, 07:21
A jak zaparkuje samochodem na parkingu to też jest to samowola budowlana ?
drzymała, 12.01.2013, 17:48
Tak, jeżeli nie jest zarejestrowany i ubezpieczony :)
wiktol55, 06.06.2014, 12:17
O wozie Drzymały usłyszałem po raz pierwszy w szkole podstawowej ok 50 lat temu. Jak widzę temat nadal aktualny. ( no chyba, że się dogadamy) Nasz kraj rozwija się szybko i w dobrym kierunku. Brawa dla administracji i ustawodawców.
wiktol55, 06.06.2014, 12:14
Jeśli mamy działkę rolną to musimy kupić naczepę od tir-a zarejestrowaną w Urzędzie komunikacji i na naczepie zbudować domek. Wara od takiej budowli nadzorcy budowlani.
loop, 15.10.2012, 07:22
taaa a z przyczepa co roku do przegladu trzeba jechac iwkolo macieju niema rozwiazan idealnych....
brunelli, 21.02.2013, 00:34
2-3 kontenery na naczepach, stojących równolegle obok siebie. Kontenery, połączone ze sobą, z usuniętymi ścianami bocznymi. Na podnośnikach, umożliwiających wyjazd naczep do badania technicznego. Badanie techniczne jest na naczepę, a nie na kontener. Plusem jest możliwość przetransportowania takiego "domu" w dowolne miejsce. Minusem kwestia przyłącza wod-kan.
T, 05.06.2015, 09:30
kto to widział żeby człowiek na własnej ziemi pytał sie o zgode na budowe panstwa w innych krajach własna ziemia to twierdza jak i domy np w australi dlaczego miałbym niby chodzic i sie prosic zebym łaskawie wybudował kibel na dworze bo akurat chce go zrobic na fundamencie :P smiechu warte kolejny pretekst do sciagniecia z człowieka opłat!!!!!!
criss90, 21.10.2012, 17:37
Wyciąć swojego drzewa kupionego sa swoje pieniądze postawionego na swojej ziemi też nie masz prawa. Postawić WC bez zezwolenia nie wolno. Należy za to płacić haracz gminie za to że się coś ma np. kawałek niby swojej ziemi
Janek, 01.11.2012, 13:37
Troche sie dziwię ,że prawo nie przewiduje zgłoszenia wyjscia za potrzebą do takiego wolnostojącego Przybytku.
A niby taką wolność i niepodległośc mamy ..to czym sie róznimy od sytuacji w jakiej funkcjonowal niejaki Drzymała?
yamalo, 08.03.2013, 21:09
TO CHORE I ZŁODZIEJSKIE PAŃSTWO jeśli wprowadzi kaski dla pieszych w trosce o bezpieczeństwo to część społeczeństwa to zaakceptuje
PITUŚ, 28.04.2013, 13:41
Nienawidzę tego kraju.
Adam ski, 27.10.2013, 16:27
Szanowni Państwo , wszyscy jesteśmy podobnego zdania te przepisy muszą się zmienić !!!. Od 9 lat mieszkam za granicą .Przed wyjazdem kupiłem działkę na jeziorem . Teraz chciałem postawić mały domek drewniany , już dałem zaliczkę firmie budowlane lecz po trzech dniach jeżdżenia od urzędu do urzędu w starostwie powiedziałem urzędnikowi prosto w oczy że mam dosyć tej BIUROKRACJI i wolę kupić apartament w Hiszpanii , lub w Chorwacji. Przecież to jest chore że tak się kładzie kłody pod nogi Polakowi który chcę przywieść ciężko zarobione pieniądze do swojego kraju , na pewno takich jak ja jest więcej . Apeluję do Rządu zmieńcie te chore przepisy . Chciałbym żeby moje dzieci jezdziły na wakacje do Polski . Ale odechciewa się inwestowania w tym kraju w którym prawo jest takie GŁUPIE . JESTEM WKURZONY !!!!
Grzegorz .
02.12.2013
Grzegorz, 10.12.2013, 01:41
i wszystkim doradzam to samo. Ja też mieszkam za granicą i kiedy czytam podobne fora utwierdzam się w słuszności decyzji. To jest kraj dla polityków i urzędników. Zwykły człowiek nie ma czego szukać w Polsce.
Roman, 06.06.2014, 13:22
Grzesiu, nie denerwuj sie.... Oni chca lapowki i zazdroszcza ze ty sobie wybudujesz, podle karaluchy
Johanson, 11.08.2014, 14:25
Jakim trzeba być zboczeńcem, żeby do ŻYWEGO!!! drzewa przybijać dom. I to jeszcze do Dębu. Podajcie namiary na to "coś" na drzewie to się tym zajmiemy. To musi zniknąć!
Otter Wydra, 22.01.2014, 14:55
a jezeli mam posadzone cztery drzewa idealnie w kwadracie lub w prostokacie i po przekatnych jeszcze ze cztery..tworza mi podstawe 12m na 12m i po scieciu zostawie jakies 60cm nad ziemia.zetne je w idealnym poziomie i na tych pniach wybuduje piekny dom z bala...czy to bedzie dom na drzewach?jak w takim temacie działa prawo budowlane?
abdul, 01.02.2014, 19:16
Jestem bardzo ciekaw co na to nadzór budowlany. co by wymyślili.
Taki dom na drzewie nie trzeba przytwierdzać na stałe( przybijać gwoździami) można go powiesić na drzewie. Dałbym rady i to bez większych problemów wybudować taki domek.
wałbrzych, 02.05.2014, 11:53
W takim wypadku też się przyczepią jeśli tylko podłączysz domek do szamba, wody czy tez prądu. O to się właśnie rozchodzi, że nawet gdyby domek był domkiem lewitującym, to samo podłączenie do mediów, to już połączenie z gruntem, a to oznacza pozwolenie na budowę i całą papierologię. Nic nam właścicielom działek budowlanych nie można ot tak :(
femin, 29.12.2014, 23:14
Komentarz został usunięty.
W naszym prawie budowlanym urzędnik odpowiada jak mu pasuje twoja morda -na działce bez warunków zabudowy , można postawić tylko WC ,kapliczkę i piaskownicę no i płot ale do pewnej wysokości . NIE DOTYCZY innych obywateli w tym śmiesznym kraju -RODOS Tam totalna samowola i jest OK .
Waraksa, 13.11.2014, 22:19
A co w przypadku zbudowania domu posadowionego na kołach o powierzchni 100m2 z wbudowanym zbiornikiem na scieki i wodę? caly dom jest mobilny.
a co w przypadku?, 08.02.2015, 18:56

Polecamy