Osłona zewnętrzna - markiza jest teraz w modzie (ZDJĘCIA)

Dzięki estetycznej stolarce okiennej odpowiednio dopasowanej do wyglądu elewacji, budynek może zyskać wiele na atrakcyjności. Aby zapewnić sobie przyjemne i komfortowe przebywanie w domu, okna można dodatkowo wyposażyć w zewnętrzne markizy.
  • Osłona zewnętrzna - markiza jest teraz w modzie (ZDJĘCIA)

    Fakro
  • Osłona zewnętrzna - markiza jest teraz w modzie (ZDJĘCIA)

    Fakro

Okno jest swoistym łącznikiem wnętrza domu z jego otoczeniem. Umożliwia dostęp naturalnego światła do pomieszczeń, a jednocześnie zapewnia mieszkańcom swobodny widok na najbliższą okolicę. Okno wymaga jednak wykorzystania dodatkowych rozwiązań, które ochronią wnętrze budynku przed nadmiernym nagrzewaniem promieniami słonecznymi. W tej roli występują zazwyczaj zwykłe zasłony lub rolety. Skuteczność i komfort ich stosowania pozostawia jednak często wiele do życzenia. Rolety zewnętrzne z reguły całkowicie odcinają dostęp naturalnego światła do pomieszczeń, zaś rolety wewnętrzne i zasłony nie gwarantują dostatecznego zabezpieczenia przed ciepłem słonecznym.

Zobacz także: Jak skutecznie radzić sobie z upałem w mieszkaniu 

Rozwiązanie na czasie

Nowoczesna stolarka okienna wymaga zastosowania osłon zewnętrznych, które spełnią wymagania współczesnych odbiorców. Oczekują oni nie tylko wysokiej funkcjonalności połączonej z wygodą obsługi, ale również estetyki wpisującej się w panujące obecnie trendy. Stąd rosnące zainteresowanie markizami, które zapewniają ochronę wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem oraz pozwalają na równomierny rozkład natężenia światła, poprawiając tym samym komfort osób przebywających w pomieszczeniu.

- Markizy do tej pory najczęściej utożsamiane były z daszkiem montowanym nad balkonem lub tarasem. Teraz, coraz częściej markizy stosowane są w wersji do montażu na oknach - tłumaczy Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu firmy Fakro. - To praktyczne i estetyczne rozwiązanie przeznaczone do stolarki pionowej może być z powodzeniem wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach, gdzie liczy się funkcjonalność, wygoda obsługi i wysoka estetyka. Dostępne w naszej ofercie, nowoczesne markizy spełniają powyższe wymagania - dodaje Janusz Komurkiewicz.

Dwa w jednym

Zaprojektowane z myślą o użytkownikach ceniących atrakcyjny wygląd markizy osłaniają wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem. Absorbują promieniowanie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, a nie w pomieszczeniu, dzięki czemu znacznie lepiej chronią przed uciążliwym upałem w słoneczne dni. W wersji elektrycznej markizy skutecznie zabezpieczają wnętrze przed owadami i insektami. Zaciągnięte markizy zapewniają również widoczność na zewnątrz. Dzięki temu, możemy swobodnie obserwować okolicę, a jednocześnie zyskujemy poczucie prywatności, gdyż wnętrze domu chronione jest przed wzrokiem niepożądanych obserwatorów.

Rodzaj osłony zewnętrznej okna można bez problemu dopasować do wymagań użytkownika i charakterystyki budynku. - Markizy są dostępne również w specjalnej wersji, która posiada ruchomą, odchylaną belkę, są to tzw. markizolety. Dzięki takiej konstrukcji, użytkownicy mają łatwy dostęp do parapetu zewnętrznego, na którym mogą np. swobodnie podlewać znajdujące się tam kwiaty - mówi Janusz Komurkiewicz. Markizy oferowane są również w wersji manualnej. Markizy i markizolety są wyposażone w napęd automatyczny. Ciekawym rozwiązaniem jest wersja solarna, zasilana z panela fotowoltaicznego, który pełni jednocześnie funkcję czujnika sterowania. Latem, w przypadku dużego nasłonecznienia markiza samoczynnie rozsuwa się i chroni pomieszczenie przed nagrzaniem. Przy pochmurnej pogodzie automatycznie się zwija zwiększając napływ naturalnego światła.

Kolorowy wybór

Przy aranżacji domu - zarówno jego wnętrz, jak i fasady - liczy się każdy, najmniejszy nawet detal. Kolory tworzą swoistą tożsamość budynku i wpływają na jego postrzeganie. Markizy zapewniają dyskretną ochronę, a ich estetyczna konstrukcja bardzo dobrze wpisuje się w bryłę domu. W zależności od naszych upodobań, markizy mogą kontrastować lub współgrać z wyglądem elewacji. Szeroka gama kolorystyczna profili i materiałów, z których są wykonane pozwala na wykreowanie szerokiego zestawienia barw. Każdy kolor będzie również w nieco inny sposób charakteryzował budynek. Neutralne szarości będą kojarzyć się np. z nowoczesną architekturą, z kolei markiza w odcieniu beżu idealnie skomponuje się z otaczającą dom przyrodą.

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: Fakro
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Markiza bardziej do mnie przemawia niż pokazana niżej markizoleta, ale mam u siebie w lato kłopot z gorącem w domu, więc tu nawet nie chodzi o wygląd. Chciałbym coś takiego mieć u siebie.
maurycy, 30.09.2015, 18:44
Niedawno założyłem pionowe zewnętrzne markizy Fakro. Są bardzo dobrej jakości, od środka są prześwitujące, a od zewnątrz nic nie widać. Nie ma potrzeby świecenia dodatkowego światła w ciągu dnia, same się opuszczają i podnoszą w zależności od nasłonecznienia.
Andrzej, 31.07.2019, 13:22