Ogródek warzywny przy domu: jak go zrobić. Poradnik

Rzodkiewka, ogórek czy zioła z własnego krzaczka. Kto chciałby jeść je bez chemii, powinien założyć ogródek warzywny.
 • Ogródek warzywny przed domem

  Nie ma to jak samodzielnie wyhodowane, świeże warzywa. Dlatego warto założyć przydomowy ogródek.

  seemann
 • Warzywa

  Niewprawni ogrodnicy powinni zacząć uprawianie warzyw od mniej wymagających roślin

  scx.hu

Ogródek warzywny może uprawiać każdy, nawet osoba bez specjalistycznej wiedzy ogrodniczej. Wystarczą chęci i cierpliwość. Na początek możemy wygospodarować mały kawałek ziemi (ok. 50 metrów kwadratowych) na działce przy domu, żeby spróbować swoich sił.

Warto przeczytać na temat: Pomidorów i ogórków z własnej szklarni 

– Jeśli ktoś jest przekonany, że zajmowanie się ogródkiem będzie sprawiało mu przyjemność może od razu powiększyć go. 50 metrów kwadratowych trzeba przemnożyć przez liczbę członków rodziny, czyli np. pięcioosobowa rodzina powinna mieć ogródek wielkości 200 metrów kwadratowych – mówi Dawid Trzaska, właściciel firmy Eko Ogrody.

Lokalizacja ogródka warzywnego

Grządki z warzywami powinniśmy zaplanować w miejscu nasłonecznionym i odsłoniętym od strony północnej – nie mogą tam rosnąć drzewa ani krzewy, bo wówczas możemy zapomnieć o dorodnych warzywach.

Ogródek powinniśmy umieścić blisko ujęcia wody, bo rośliny trzeba podlewać codziennie wieczorem, więc noszenie wody w konewkach na długim dystansie może być męczące i czasochłonne, podobnie jak ciągnięcie węża z wodą przez cały ogród.

– Warzywne grządki uroczo wyglądają w pobliżu kuchni, ale pod warunkiem, że często je pielęgnujemy – podpowiada D. Trzaska.

Pierwsze kroki przy zakładaniu ogródka warzywnego 

Jeśli ziemia, na której tworzymy ogórek jest ciężka i zbita, to warto dodać do niej kompostu albo torfu przed zasianiem roślin. Na ziemi luźniejszej warzywa będą rosły szybko, ale szybko też traci ona wodę, więc warto dodać do niej ziemi cięższej przy zakładaniu ogródka warzywnego.

Jeśli ogródek wyznaczyliśmy na miejscu trawnika, trzeba zdjąć darń na tej powierzchni. Następnie ziemię trzeba przekopać – małe powierzchnie szpadlem na głębokość szpadla, większe glebogryzarką. – Wcale nie trzeba kupować tego urządzenia, można je wypożyczyć za ok. 40 złotych za dobę – podpowiada ekspert.

Najlepiej jest przygotować ziemię pod ogród warzywny jeszcze jesienią, ale jeśli zrobimy to wiosną, nic się nie stanie. Ziemię można wówczas użyźnić rozdrobnionym kompostem.

A ty jak myślisz: Czy warto mieć ogródek warzywny 

Grządki powinny być rozmieszczone nie szerzej niż 120 cm, żebyśmy mieli do nich wygodny dostęp podczas plewienia roślin. Ścieżka w takim ogródku powinna mieć ok. 40 cm.

Na pierwszej grzędzie w przydomowym ogrodzie rzodkiewka będzie 

Niewprawni ogrodnicy powinni zacząć uprawianie warzyw od mniej wymagających roślin. Na początek dobre będą:

 •  rzodkiewka
 • koperek
 • rukola
 • sałata
 • ogórki
 • dynia
 • zioła
 • fasola szparagowa

Marchew – ze względu na to, że często atakują ją szkodniki – może być zbyt trudna w uprawie. Możemy też spróbować posadzić pomidory lub cukinie.

Jeśli za sadzenie zabieramy się dopiero w maju, żeby przyspieszyć cały proces, powinniśmy kupić w sklepie ogrodniczym gotowe rozsady np. sałaty czy pomidorów.

Rzodkiewka lubi wodę, dlatego trzeba ją często podlewać. Sałatę i ogórki możemy przykryć białą agrowłókniną, bo lubią ciepło - wówczas szybciej rosną. Pomidory preferują sąsiedztwo bazylii i pietruszki. 

Jak często trzeba zajmować się ogródkiem warzywnym?

– Jeśli jest ciepło i sucho, to ogródek trzeba podlewać codziennie, najlepiej późnym wieczorem – podpowiada Dawid Trzaska, właściciel firmy Eko Ogrody. – Trzeba też systematycznie usuwać chwasty, żeby rośliny mogły rosnąć. Sadzę, że przy tym najmniejszym areale do 50 mkw potrzebujemy ok. 3 godzin w tygodniu na zajmowanie się takim ogródkiem.

– Dla początkujących dużą wygodą może być umieszczenie roślin w  skrzyniach wysokich na ok. 60 cm. Można nimi ciekawie zaaranżować ogród i z powodzeniem sadzić warzywa – opowiada Dawid Trzaska. – Ciekawie wyglądają też warzywa zasadzone między rabatami kwiatowymi, np. pomidory, sałata czy zioła.

Narzędzia potrzebne do ogródka warzywnego

 • szpadel
 • grabie
 • motyka do spulchniania ziemi
 • motyczka do odchwaszczania
 • widły do jesiennego przekopania ogrodu
 • łopatka

Nasiona czy rozsady do ogródka warzywnego

Wybór zależy od nas oraz od czasu, kiedy rozpoczynamy pierwsze prace w ogrodzie. Jeśli robimy to wczesną wiosną możemy siać, im później tym lepsze są rozsady. Np. pomidory i tak trzeba najpierw wysiać w domu, a potem do ziemi wsadzać rozsady.

Warto mieć je w przydomowym ogrodzie: Oryginalne rośliny ogrodowe: nasiona warzyw i owoców do twojego ogrodu 

Dobrym rozwiązaniem dla początkujących są nasiona roślin sprzedawane na specjalnych taśmach. Są one zabezpieczone przeciwko grzybom i owadom, a taśmy zawierają substancje, które ułatwiają kiełkowanie. Takie taśmy nie wymagają też od nas wprawy w siewie.

Mamy różne rodzaje siewu. Przy siewie rzutowym rozrzucamy ziarna, przy rzędowym wysypujemy je we wcześniej przygotowane rowki, co ułatwia potem pielęgnowanie. Mamy też siew gniazdowy, stosowany przy roślinach strączkowych (bób, fasola, groch), gdzie wrzucamy do ziemi 3–4 ziarna obok siebie i kiedy wykiełkują, wybieramy najmocniejsze, a pozostałe odrzucamy.

 

Autor: Edyta Hanszke
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

jeszcze żeby tego wszystkiego ślimaki nie zżarły....
uka, 09.05.2012, 15:20
wziąć łopate i poprosić kolegę żeby wybił nam go z głowy
bla bla, 10.05.2012, 08:02
ja, 06.03.2013, 19:30
"Grządki z warzywami powinniśmy zaplanować w miejscu nasłonecznionym i odsłoniętym od strony północnej – nie mogą tam rosnąć drzewa ani krzewy, bo wówczas możemy zapomnieć o dorodnych warzywach."
Czy mam rozumieć, że od strony północnej nie mogą rosnąć drzewa?
Oczkowska, 21.03.2013, 23:13
Slonce mamy od poludnia, wiec raczej moga.
Robo, 24.11.2013, 13:39
Komentarz został usunięty.
5 osób razy 50 metrow = 200 Brawo!!!
Maj, 11.04.2015, 12:16
Polecam serwis zrzeszający projektantów i wykonawców ogrodów PlanujemyOgród. Wszystkie informacje w jednym miejscu.
Dundel, 17.07.2018, 11:22
Korzystałam z pomocy serwisu Planujemy Ogród, dzięki czemu znalazłam firmę projektującą ogrodu blisko mojego domu. Firma w okolicy reklamowała się na tyle fatalnie, że nie miałam o niej pojęcia, a dzięki serwisowi ją znalazłam.
Danka, 21.08.2018, 19:37
Komentarz został usunięty.
Trochę chęci, trochę siły i samozaparcia. Wiele pomysłów na ogrodek można znaleźć w serwisie Planujemy Ogród. Polecam
Rollo, 24.04.2019, 11:52