Ogród w stylu wiejskim. Jak go stworzyć

To aranżacja dla miłośników prac na rabatach, którzy mają czas i odpowiedni dom. Zdaniem projektantów ogród wiejski powinien pasować do krajobrazu.
 • Rabata kwiatowa w orgodzie wiejskim

  Rabata w ogrodzie w stylu wiejskim: różnorodne rośliny kwitnące o różnych porach wiosny i lata.

  Archiwum nto
 • Rudbekie w ogrodzie wiejskim

  Złociste kwiaty rudbekii ożywiają ogród. Zaczynają swój kwitnąć w połowie lata, a ich kwiaty i pozostają z nami aż do pierwszych przymrozków.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Ogrodzenie w ogrodzie w wiejskim stylu

  mk
 • Oczko wodne w ogrodzie

  Wiejskie ogrody lubią oczka wodne

  Archiwum nto
 • Mostek w ogrodzie wiejskim

  Archiwum nto
 • Pergola w wiejskim ogrodzie

  inkflo (Pixabay.com)
 • Rabata w ogrodzie w stylu wiejskim

  Archiwum nto

Ogród w stylu wiejskim idealnie komponuje się z budynkami o spadzistych dachach i gankowych wejściach. W ogrodzie wiejskim panuje swoboda. Rabaty mają nieregularne kształty, a rośliny posadzone są piętrowo – od najniższych po wyższe, kwitnące w różnych terminach.

Aranżacja ogrodu w stylu wiejskim

Rabaty takie są niezwykle kolorowe i różnorodne, powinny kojarzyć się z kwitnącą łąką czy pejzażem wiejskim, zapamiętanym z dzieciństwa.  Ma cieszyć oko i przede wszystkim wyciszać.
Na terenie ogrodu jest także miejsce na małą architekturę:

 • romantyczne mostki,
 • szumiące oczko wodne,
 • pergole.

Dowiedz się: Jak wybrać miejsce pod oczko wodne w ogrodzie

Wykorzystuje się też elementy kamienne, najlepiej jeśli będą to wapienie lub granity. Mogą stać samodzielnie lub tworzyć bryłę. Kamienie najlepiej wyglądać będą w towarzystwie roślin skalnych, wspinających się po nich, jak w naturalnym środowisku.

W kilku miejscach można też postawić ceramiczne donice, dzbany czy inne naczynia, niegdyś stosowane w domach i obsadzić je np. pelargoniami. Ciekawe elementy stworzą także stare narzędzia gospodarcze, brony czy niewielkie wozy ozdobione bylinami. Płoty powinny być drewniane, a o nie opierać się słoneczniki, lewkonie czy malwy. Na palikach można powiesić kilka glinianych dzbanków.

Rośliny w ogrodzie wiejskim

Po pierwsze powinniśmy wybierać rośliny popularne, np. takie które widywaliśmy w dzieciństwie na wsi. Nie należy sadzić wyszukanych, dostojnych krzewów, które przypominają chińskie czy angielskie ogrody.
Możemy wybierać spośród setek bylin, ale należy je sadzić tak, by tylko kilka z nich dominowało na rabacie, abyśmy właśnie na nich przez dłuższy czas zatrzymali wzrok, a dopiero później skierowali go na niższe partie, gdzie rosną lub płożą się rośliny uzupełniające nasz wiejski ogród.

Wiejska rabata powinna zacząć kwitnąć już w marcu, kiedy rozwijają się krokusy i przebiśniegi, a zakończyć jesienią z kwitnącymi nawet do początku listopada chryzantemami i astrami. Nie zapominajmy też o roślinach zadarniających, które wypełnią pustą przestrzeń, a ponadto dzięki różnokolorowym przebarwieniom będą zdobić.

Na trawniku sąsiadującym z rabatą kwiatową można posadzić drzewa owocowe. Warto też pomyśleć o ogródku ziołowym w niedalekiej odległości od zagonu kwiatowego. Powinny być blisko domu, tak by w trakcie przygotowywania posiłku móc wyskoczyć i narwać garść.Trzeba tylko pamiętać o tym, że zioła lubią jasne i ciepłe stanowiska. Trzeba dla nich wybrać odpowiednie miejsce na rabacie, osłonięte od wiatru, z żyzną ziemią.

RadzimyJakie zioła warto mieć w ziołowym ogródku

Rabaty trzeba regularnie odchwaszczać. Jeśli chcemy tego uniknąć ziemię można przykryć korą lub wysypać małymi kamykami.

Ogród w stylu wiejskim z warzywniakiem

Warzywniak to podstawowy element ogrodu wiejskiego. Trudno bowiem wyobrazić sobie ogród na wsi bez rabat warzywnych. Powinny one znajdować się niedaleko ogrodu ozdobnego, tak by obserwowane z pewnej perspektywy tworzyły całość. Warto mieć w nim różne rodzaje dyniowatych np. patisony, kabaczki, cukinie, które nie dość że rodzą smaczne owoce, to jeszcze ładnie kwitną. Można też posadzić fasole, które będą uroczo pięły się po żerdziach, a przy okazji kwitły w różnych kolorach.

Rośliny do ogrodu wiejskiego:

 • krzewy: bzy, róże, forsycje, kaliny, jaśminowce, pigwowce
 • byliny i rośliny jednoroczne oraz dwuletnie: rudbekie, słoneczniki, piwonie, dalie, astry, malwy, dzwonki, liliowce, maki, naparstnice, ostróżki, złocienie, groszek pachnący, margaretki, irysy, nagietki, kosmosy, pelargonie, petunie,
 • pnące: dynie ozdobne, powojniki, róże pnące, winorośl,
 • winobluszcz (przy elewacji, murach i płotach).

Jeśli jesteśmy zbyt zapracowani, żeby mieć ogród w stylu wiejskim, możemy zdecydować się na inny styl ogrodu.

 


Rudbekie w ogrodzie
W ogrodzie wiejskim powinno rosnąć mnóstwo kolorowych,pięknie pachnących kwiatów. Aby cieszyć się kolorowymi kwiatowe rabatami jesienią, warto mieć w ogrodzie zakwitną rudbekie.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza 

 

 

Autor: Anita Koszałkowska
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

sielski nastrój w wiejskim ogródku to coś pieknego, sama przyjemność; zastanawiam sie tylko na jakie dekoracje sie zdecydowc, zeby nie gryzly sie z naturalnym charakterem ogordu
Grażyna, 18.06.2011, 22:52
Trzeba mieć dość dyscypliny i czasu,żeby wyglądał jak wiejski!
Anonim- Krfopka, 21.06.2011, 09:24
ale jak już wygląda, to efekt jest zachwycający; ogród w stylu wiejskim daj dużo satysfakcji i robi wrażenie na innych - uwierzcie mi :)
Marzka, 28.06.2011, 09:25
niestety, ten tekst daje świetne wskazówki, jak stworzyć ogród całkowicie obcy w polskim krajobrazie. swobodne nasadzenia w wiejskim ogrodzie? chyba tylko w angielskim, a i tu nie mam pewności.
daszyński, 27.01.2013, 17:57
kochani, wiejski ogród na tych zdjęciach będzie idealny w Holandii, także błagam - nie róbcie czegoś podobnego w naszych wioskach (przy okazji - zdjęcia, które tutaj dała redakcja mnie się z dzieciństwem na wsi nie kojarzą, choć tekst wyraźnie wskazuje, jakie te wspomnienia z dzieciństwa są ważne)
daszyński, 27.01.2013, 18:01
Jeśli decydować się na ogród to również oprócz pięknych kwiatków, warto także zastaowić się nad uposażeniem, które pozwoli spędzać miło czas w gronie najbliższych. Mam tu na myśli chociażby takie propozycje jak tu https://grillmax.pl/
baskawisn, 19.05.2016, 21:17
Jeśli decydować się na ogród to również oprócz pięknych kwiatków, warto także zastaowić się nad uposażeniem, które pozwoli spędzać miło czas w gronie najbliższych. Mam tu na myśli chociażby takie propozycje jak tu https://grillmax.pl/
baskawisn, 19.05.2016, 21:18
przebywanie w takim ogrodzie, choćby niewielkim, to czysty relaks. Ja mam roślinki, pięknie kwitnące na drewnianej pergoli (swoją drogą, do takich elementów ogrodu polecam vidaron, świetnie konserwuje i chroni drewno), oczko i oczywiście mały ogródek warzywny.
Olga, 29.05.2016, 09:31