Nowoczesne i klasyczne aranżacje ogrodów przydomowych (zdjęcia)

Ogród to nie tylko „zielone płuca” posesji, to także miejsce wypoczynku. Jaka jest zatem droga do realizacji wybranego przez nas projektu i jaki wybrać styl ogrodu, by zachwycał nas codziennie przez wiele lat?
 • Aranżacja ogrodu z altaną

  Aranżując ogród oprócz roślinności należy przemyśleć również ścieżki i meble ogrodowe oraz małą architekturę, jeżeli dysponujemy sporym ogrodem.

  Bruk-Bet
 • ogród w stylu nowoczesnym

  Ogród w stylu nowoczesnym zobaczyć można przed wieloma współczesnymi budowlami. Taki ogród cieszy oko i jest prosty w utrzymaniu.

  magnatkakalisz.pl
 • Ogórd w stylu wiejskim

  kakisky
 • Kamienie w aranżacji ogrodu

  rjshiflet
 • Ogród wiejeski lubi kwiaty i spontaniczność

  chamomile
 • Kolejka w przydomowym ogodzie

  mrmac04
 • Ogród w klasycznym stylu

  tethairwen
 • Altana ogrodowa do spotkańz przyjaciółmi

  mensatic
 • Kolorowy ogród

  sxc.hu (Leno4ka90)
 • Kwiatowy zegar

  Zegar słoneczny z kwiatów i krzewów to oryginalny pomysł, choć należy pamiętać, że i dosyć pracochłonny.

  sxc.hu (vivoad)
 • Drewniana dekoracja w ogrodzie

  sxc.hu (Ayla87)
 • Ogród przed deszczem

  sxc.hu (winblows)
 • Kamienne dekoracje w wiejskim ogodzie

  mk
 • Ścieżki w ogrodzie dobrze przemyślane

  nota bene

Projektując ogród inwestor powinien mieć przygotowaną własną wizję. Powinien wziąć pod uwagę kilka ważnych spraw: 

 • estetykę – ogród ma się po prostu podobać, 
 • bezpieczeństwo. Jeśli masz małe dzieci pomyśl jednocześnie o dobrym zabezpieczeniu dla maluchów, ogród powinien być tak zorganizowany, by podczas zabawy dziecku nie stała się krzywda,
 • warunki lokalizacji ogrodu oraz jego przeznaczenie. Trzeba zastanowić się do czego głównie będzie służył; do wypoczynku a może będzie spełniał tylko funkcję ozdoby,
 • jeśli wstępnie wybrany został styl ogrodu, pamiętaj, by rośliny i meble ogrodowe były ze sobą w harmonii i uzupełniały się,
 • dodatkowe udogodnienia, np. nawadnianie w nowoczesnym stylu.

Dowiedz się więcej: Style ogrodów: jak je aranżować 

Spotkanie z projektantem, wykonanie projektu ogrodu i kosztorysu

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze ogrodu, powinniśmy skonsultować się z projektantem terenów zielonych. Podczas pierwszego spotkania specjalista przedstawia tysiące realizacji i zdjęć w katalogu, by klient mógł sprecyzować, czego oczekuje. Często jednak inwestorzy wiedzą, jaki ogród im odpowiada, ale nie potrafią go nazwać. Tym zajmie się projektant, który zbada gust i opinie klientów oraz doradzi wybór charakteru ogrodu.Z dobrze przygotowanym projektem stworzysz ogród swoich marzeń.Fot. sxc.hu (Krappweis)

 

Następnym etapem jest stworzenie projektu. Gdy jest on gotowy, projektant z inwestorem spotykają się po raz drugi, by wyrazić opinię na temat szkicu. Jeśli oboje dojdą do porozumienia, projektant wykonuje wizualizację ogrodu 3D, czyli tzw. wirtualny spacer po ogrodzie. Współczesne techniki pozwalają także przedstawić wygląd ogrodu po upływie kilku lat. Na życzenie klienta projektanci w wizualizacji postarzają ogród, wykorzystując wiadomości na temat faz wzrostu roślin. Taki obraz powoduje świadomy wybór, daje swobodę w wyborze i ułatwia dokonanie wyboru odpowiedniego ogrodu. Oprócz tego nadal dostępne są formy tradycyjne, przedstawiające ogród rzutem z góry. Jednak nie dają one takich możliwości jak techniki nowoczesne. Ciężko bowiem przekonać klienta do nasadzenia rośliny, o której nic nie wie.

Kolejnym etapem jest wykonanie kosztorysu, a potem już tylko realizacja. Średni koszt projektu dla ogrodu o wymiarach 1500 metrów kwadratowych waha się od 1500 zł do 3000 zł. Wszystko zależy od wykorzystanych przy projekcie technik oraz od ilości nasadzeń a także od stopnia skomplikowania ogrodu. Jeśli w ogrodzie większość terenu zajmuje trawnik, koszt projektu będzie się zmniejszał. Samo wykonanie to już większy koszt i zależy od wielu czynników. Wpływ mają na to zastosowane materiały (takie jak np. kostka brukowa czy siewy), ilości nasadzeń i rodzaje roślin. Średni koszt ogrodu to ok. 15 000 zł wzwyż.

Sama realizacja to już ostatni etap prac. Jeżeli projektanci wchodzą na tzw. gołe pole najpierw następuje wyprofilowanie terenu. Często jest tak, że teren w ogrodzie jest płaski a klient życzy sobie np. pagórki. Potem następuje etap nasadzeń i krycia nawierzchni. Następnie realizuje się obrzeża ogrodu i zamyka część z nasadzeniami. Kolejnym etapem są trawniki i wedle życzenia klienta system nawadniający.

Uwaga! Podczas wyboru trawnika projektanci są zwolennikami trawników z tzw. rolki. Dzięki nim po 3 tyg. trawa jest trawą użytkową. Jeśli inwestorzy decydują się na wysiew trawy, trzeba być przygotowanym na długi, 3-miesięczny okres oczekiwania. Podczas wysiewu wiosną, dopiero latem skorzystamy z trawnika.

Warto przeczytać: Kwiaty, które wysiejesz raz, a kwitnąć będą co roku 
 

Najpopularniejsze style ogrodów sposobem na nudę wokół domu – wybierz styl zgodny ze swoim gustem 

Ogród w stylu nowoczesnym – prosty i łatwy w utrzymaniu

Najbardziej popularny wśród inwestorów i najczęściej realizowany przez projektantów. Wszystko ze względu na nowoczesne budownictwo, dla którego taki właśnie ogród jest doskonałym uzupełnieniem. Ogród ma być bowiem prosty i łatwy w utrzymaniu. Współcześnie ludzie mają mało czasu, by należycie dbać o zieleń. Najczęściej wybierane rośliny do ogrodu nowoczesnego to takie, które można formułować, m.in.: cis, bukszpan, drzewa liściaste, trzmielina, berberys, rośliny na żywopłoty. Ogród powinien być zaopatrzony w basen i dość spory taras. Wszystkie dodatki wykonane precyzyjnie z uwzględnieniem kształtów figur geometrycznych. Bardzo ważną rolę spełnia także wykorzystanie elementów oświetleniowych. Wieczorem musi panować tu odpowiedni nastrój, w dzień oświetlenie ma być ozdobą. Kolorystyka ogrodu nowoczesnego jest zawsze stonowana, dominuje zieleń, beż, biel i szarość.

Ogród w stylu japońskim, orientalnym – dla kochających zieleń i precyzję

Jako drugi wybierany najczęściej przez inwestorów. To bardzo uporządkowany, stworzony z niezwykłą precyzja ogród. Panuje w nim ład i harmonia. Każde drzewko jest dokładnie zaplanowane i idealnie formowane. Drzewa tworzą przejrzysty krajobraz, przeważają formy kuliste, bądź drzewka stylizowane na bonsai. Tu nie ma mowy na chaos. W ogrodzie japońskim charakterystyczny jest motyw wodny i mostek a także kamienie, które powinny być podobne do siebie. Z nich układane są ścieżki. W ogrodzie japoński rzadko spotkamy kwiaty. To ogród w którym dominuje zieleń. Często przydomowy ogród w stylu japońskim nie jest duży, ale jakościowo doskonały.

Ogród w stylu holenderskim i francuskim dla lubiących przepych i żywe kolory

Jeśli jesteś zwolennikiem kolorowych tulipanów i innych kwiatów cebulowych ogrody w stylu holenderskim i francuskim na pewno cię zachwycą. Idealnie formowane żywopłoty, tworzące niebanalne kształty i dzielące ogród na mniejsze części, stosowanie marmurowych ozdób oraz bogactwo kolorów to domena holenderskich ogrodów. Mimo kolorowych kwiatów wśród dodatków panuje szarość i grafit oraz wszystkie inne stonowane kolory. Fontanny, rzeźby, oczka wodne sprawiają wrażenie dużych i ciężkich, ale to tylko pozory, nadają ogrodowi smaku i dość poważnego wyglądu. 

Te narzędzie ułatwią ci pracę w ogrodzie: Narzędzia ogrodowe: nowości, które ułatwią pracę w ogrodzie 

Ogród angielski – dla romantyków i osób lubiących tajemnicze miejsca

Jeśli jesteś romantykiem bądź lubisz przepych w ogrodzie zdecyduj się na styl angielski. W takim ogrodzie nasadzenia nie są regulowane zasadami. Pnącza (powojniki, pnące róże) na ścianie domu, czy płocie, dróżki w ogrodzie, dziko rosnące krzaki tworzą niepowtarzalny romantyczny, owiany tajemnicą klimat. Zieleń i kolorystyka różnych kwiatów sprawiają, że miejsce to nabiera magii. Koniecznie w takim ogrodzie znaleźć powinna się mała drewniana altana, motyw wody lub biały wzorowany na angielski zestaw ogrodowy. Najlepiej sprawdzi się tutaj motyw wody czyli staw lub oczko wodne. Niestety, by pomieścić wszystkie te elementy potrzeba dość sporego obszaru. Ogrody angielskie są zazwyczaj położone na dużej połaci terenu.

Ogród wiejski dla osób kochających naturę i spontaniczne nasadzenia

W taki ogrodzie spotkać można wszystko, co kojarzy się z tą pozytywną stroną wsi. Klimat w ogrodzie wiejskim tworzą studnie, drewniane ławeczki i właściwie wszystkie rodzaje kwiatów, nawet te polne. Taki styl ogrodu nie będzie dobrym pomysłem przy domku jednorodzinnym budowanym w stylu nowoczesnym. Lepiej, gdy dom mieszkalny byłby np. drewniany.

 


Niewielkim nakładem pracy ogród w stylu wiejskim będzie piękny i kolorowy. Wiejski ogród jest idealny dla osób, które nie dysponują wolnym czasem na regularne przycinanie kwiatów i aranżowanie pięknych kwietników.Fot. mk

Na rabatach może panować różnobarwna kolorystyka a rodzaje roślin nie muszą być wyszukane. Właściwie tylko w przypadku tego stylu wszystko jest dozwolone. Styl ten jest nam bardzo bliski. Jeszcze do dziś spotkać go można na wsiach. Nie jest tam jednak stworzony przez projektantów a jednym specjalistą w tej dziedzinie jest sama natura. 

Dowiedz się więcej: Ogród w stylu wiejskim. Jak go stworzyć 

 Iluminacje świetlne sprawią, że ogród będzie wyglądał ładnie i tajemniczo.Fot. sxc.hu (Krappweis)

Autor: Agata Kaźmierczak
16komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (16)

Czy już na samym początku projektowania ogrodu brane jest pod uwagę to, że Inwestor w przyszłości (dalekiej lub bliskiej) będzie chciał zamontować w swoim ogrodzie Kolektory Słoneczne? Mam na myśli kolektory na stelażu do powierzchni płaskich.
Osobiście uważam, że w projekcie takim warto przewidzieć taką chęć, bo:
ważne jest wolne miejsce na tego typu inwestycje i brak jakichkolwiek zacienień takiego miejsca oraz możliwość swobodnego doprowadzenia przewodów od kolektora do domu.
Pozdrawiam.
hurteko.PL, 12.04.2013, 10:54
TRZEBA MIEC KASE !
Jak kto pracuje za najnizsza to moze se powiedziec
SPIEPRZAJ DZADU !
ciul na kaczych nogach, 13.04.2013, 08:16
Myślę, że należałoby POwiedzieć - "dorżnąć watahę", a POtem obiecać zieloną wyspę.
I na koniec POdwyższyć POdatki.
P., 14.04.2013, 16:54
TRZEBA MIEC KASE !
Jak kto pracuje za najnizsza krajowa to moze se powiedziec :
SPIEPRZAJ DZIADU !
ciul na kaczych nogach, 13.04.2013, 08:17
to tak samo jak z mieszkaniami od miasta ktos kiedys napisal ze sam bedzie musial splacac kredyt przez 30 lat Ma z czego bo gdyby mial najnizsza krajowa to tez by czekal na mieszkanie z MIASTA i dostal by ZAGRZYBIONA ZALANA I NA SZYBKIEGO SUSZONA NORE a tak ma nowe takie jak chce i dzialke ma tez Pracuje i co 1300zł co za to mozna
gosia, 13.04.2013, 15:42
Na takie piękne ogrody to tylko stać całą tą złodziejską bandę tzn. rząd który okrada biednych ludzi z pensji która zarabia miesięcznie 1.300 zł ale nas biednych szarych ludzi nie stać !!!!!!!!!!!!!!! tak !!!!!!!!!! trzeba zmienić ten rząd my jako społeczeństwo !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sz.P.Kozioł , 13.04.2013, 20:57
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Myślę, że należałoby POwiedzieć - "dorżnąć watahę", a POtem obiecać zieloną wyspę.
I na koniec POdwyższyć POdatki.
P., 14.04.2013, 16:55
Temat ogród a Ty polityka.Idz na inne forum kompleksy masz czy co?
ss, 25.11.2013, 18:05
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
trzeba mieć kasę???, nie, nie trzeba tylko dużo dobrych chęci, zdrowia i oczywiście jeszcze fajnego pomysłu i wyobraźni, i nawet przy poborach 1 tyś. można cuda zrobić, pogoda sprzyja więc leniuchy czas obudzić się z zimowego letargu i do dzieła a efekty zobaczy się latem i jesienią.Powodzenia.
Cama, 25.02.2014, 13:40
Wreszcie wiosna, już nie mogę się doczekać wiosennej wizyty mojego wspaniałego ogrodnika p. Pawła. W tym sezonie będziemy aranżować nowy ogród, znam już jego możliwości, gdyż 2 sezony temu miałam możliwość poznać jego możliwości. Tym razem będzie ogród zapachów,,, to najlepszy ogrodnik w okolicy!
Bartkowiak, 13.04.2013, 08:30
Dekorowaliście swój ogród używając kruszywa? MA ktos jakieś doświadczneie w tym temacie?
Mapam, 28.10.2013, 13:04
moja żona się uparła na zrobienie ścieżek ogrodowych własnie ze żwiru. W sumie dobrze, z emnie namówiła, bo wygląda to całkiem ladnie, jak w rezydencji :) teraz mamy kolorowe dróżki - http://www.maxbetlublin.pl/maxbet/images/9-ac1xxl.jpg
Prezydencki, 14.11.2013, 16:53
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
edek, 06.04.2014, 15:36
Komentarz został usunięty.
To nie są ogrody przydomowe,to ogrody w parkach lub muzeach do pozwiedzania i tyle.Ogor przydomowy ma byc przytulny i cieply,zamiast trawy chcialabym miec truskawki,marchewke,szczypiorek czy koperem.Takie ogrody to wspieranie lenistwa
GOŚĆ, 03.11.2013, 09:09
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Wiele wysiłku trzeba włożyć, pieniędzy też może nie mało ale da się, nie stać mnie może na takie meble, za to na leżaki owszem :)
http://centrumpr.pl/artykul/lezaki-ogrodowe-relaks-w-ogrodzie,70422.html
keena, 05.06.2015, 15:45
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Pozwolę sobie rozszerzyć Państwa artykuł o porządnie zaprezentowany ogród angielski: http://domifikacje.pl/better-life/ogrod-stylu-angielskim-czyli-powrot-ur... bo smutno mi, że został potraktowany tak lakonicznie. Bardzo dobrze, ale jednak krótko, a to mój ulubiony rodzaj ogrodu i sama taki mam. Parę lat temu... może paręnaście, proszę kobiecie wieku nie wytykać ;) była moda na angielskie ogrody, potem na inne, a obecnie chyba się to jakoś rozłożyło. Albo w ogole odchodzi się od konkretnego stylu na rzecz szeroko rozumianej nowoczesności - to smutne. Dziękuję, że chociaż Wy wciąz pamiętacie, że style w ogrodnictwie istnieją, a nie tylko w modzie i ubraniach. Pozdrawiam, Hanka.
Hanka Cyganka, 24.10.2016, 09:17
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.