Mała architektura w ogrodzie – jak uniknąć kiczu. Poradnik

Granica kiczu jest trudna do nazwania, lecz niezmiernie łatwa do przekroczenia. Tym, co najtrafniej to zjawisko definiuje jest chyba nadmiar. Bezpiecznie uniknąć kiczu pozwoli konsekwentne trzymanie się obranego stylu i... umiar.
 • Mała architektura w ogrodzie bez kiczu

  Prostota i umiar gwarantują olśniewający efekt. Lepiej wydać większą sumę na pojedyncze piękne rzeźby niż co miesiąc kupować taniego krasnala.

  kburggraf (morguefile.com)
 • Oryginalny stojak ogrodowy

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Kolorowe owieczki ogrdowe

  Niektórym taka kolorowa dekoracja w ogrodzie może wydać się kiczowata. Sprawdzi się ona jednak w ogrodzie, z którego korzystają małe dzieci.

  bernswaelz (Pixabay.com)
 • Dekoracja ogrodowa z wikliny

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Dekoracja w ogrodzie

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Ozdoba leśnego ogrodu

  Taki leśny chatko-ludek jest na pewno pracochłonny. Trzeba jednak przyznać, że efekt wywiera wrażenie.

  ralfh (morguefile.com)
 • Donica w ogrodzie

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Ceramiczna donica ozdobą ogrodu

  uroburos (Pixabay.com)
 • Ogrodzenie w stylu rustykalnym

  Za tym białym płotkiem możemy się domyślać kwitnących malw, niezapominajek i jeżówki. Powieszenie na ogrodzeniu koszyków to zabieg prosty i pełen wdzięku.

  TheBrassGlass (morguefile.com)
 • Ogród w stylu dworskim

  Formowane żywopłoty, kwietne dywany, kwiatki i krzaczki pod sznurek. Na takim tle można postawić klasyczną fontannę lub rzeźbę.

  TheBrassGlass (morguefile.com)
 • Kamienna rzeźba ogrodowa

  Kamienna żaba postarzała się z wdziękiem. Świetnie się odnajdzie w okolicach oczka wodnego ale też w leśnym ogrodzie jako żart.

  TheBrassGlass (morguefile.com)

Uwielbiane przez naszych zachodnich sąsiadów plastikowe krasnale ogrodowe, których pełne są stragany przy drogach dojazdowych do granicy, stały się w pewnym momencie synonimem kiczu w dekoracji ogrodów. Nie wystarczy jednak wkomponować jednego kolorowego skrzata w rabatę nieopodal placu zabaw. Tutaj byłby nawet całkiem na miejscu. Jednak już kilka takich stworów na frontowym trawniku, koniecznie na tle miniaturki wiatraka i z betonową fontanną wywiera wrażenie. Niekoniecznie pozytywne. Co prawda można rzec, że to ładne, co się komu podoba, ale... No właśnie... Jak ustrzec się błędów przy projektowaniu małej architektury w ogrodzie?

Zobacz zdjęcia: Najpiękniejsze odmiany storczyków

Ogród to ogród – niech dodatki nie przytłoczą roślin

Ogrody budzące zachwyt to rzadko takie, w których znajdziemy więcej donic niż kwiatów. Trzymając się więc odpowiednich proporcji ozdóbek do roślin, unikniemy przesady. Jeden gipsowy piesek na niewielki ogródek spokojnie wystarczy, podobnie jak nie z każdej kępy krzewów musi się od razu wychylać skrzat.

Konsekwentnie pilnuj stylu

Nawet planując nasadzenia w ogrodzie, staramy się dobierać rośliny gatunków pasujących do siebie: rododendrony i azalie z dyskretnymi iglakami, malwy i jeżówkę na tle płotu, po którym pnie się groszek pachnący, a wrzos i dzikie róże na tle brzóz. Podobnie dobór elementów małej architektury ogrodowej powinien nawiązywać do charakteru domu, altany, ogrodzeń i wreszcie nasadzeń.

Jeśli posesja zahacza o skraj lasu i to on wyznacza styl, lepiej będzie postawić na materiały jak najbardziej naturalne. Najlepiej drewno, ewentualnie z niewielkim dodatkiem kamienia. Donica w wydrążonym pniu drzewa, drewniana ławka z celowo niedoszlifowanych desek, pojemniki na rośliny w otoczce z kory brzozowej to elementy doskonale pasujące do leśnego ogródka. Ciosane drewno, duże płaskie kamienie zachęcające do tego, by na nich przysiąść, a wszystko wkomponowane w zieleń, jakby wyrosło razem z krzewami i drzewami. Nawierzchnie ścieżek w takim ogrodzie można wykonać z kamieni polnych albo pociętych na 15–20 cm odcinki polan drewna. Doskonałym ogrodzeniem będzie takie z niedoszlifowanych nierównych desek albo cienkich świerkowych pni – na wzór zagród leśnych. Takie elementy architektury będą się starzeć całkiem naturalnie, obrastać mchem, wtapiać w krajobraz. Można też zaszaleć i na tle spokojnej leśnej zieleni poustawiać wyraziste dizajnerskie sprzęty i instalacje osiągając świetny efekt. Nie ma tu jednak miejsca na marketowe plastikowe doniczki, czy pstrokate gipsowe krasnale.


Donica z pnia drzewa
Jeśli trafi się wam pień w ogrodzie, to możemy wykorzystać go do zrobienia donicy. Jest jednak jeden ważny warunek - pień musi być zdrowy.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

ZobaczBania ruska w polskim ogrodzie 

Styl prowansalski oprócz postarzanego drewna bardzo lubi ceramikę i kamień. Kamienne ścieżki i kamyczki obficie podsypane pod kwitnące oleandry, donice z kwitnącymi pelargoniami i lawendą oraz wyniesione na taras na lato kaktusy. Donice gliniane i z postarzanej porcelany doskonale wpiszą się w ten styl, podobnie jak metalowe zdobione techniką decoupage.

Podobne elementy i materiały zastosujemy w ogrodowych aranżacjach w stylu rustykalnym. Tyle, że tutaj zamiast lawendy pięknie wyglądać będą malwy oparte o drewniany płot, w kamionkowych donicach można posiać zioła albo niezapominajki. Ogrody w stylu rustykalnym są swojskie, sielskie, wiejskie. Znajdzie się w nich miejsce na kamienną studnię z drewnianym daszkiem, ławkę, skrzynki na kwiaty i kwietniki założone na starym rowerze, czy kole od wozu – byle nie jedno przy drugim. Pamiętajmy, że to tylko dodatki.

Zapomnijcie za to o fontannach i rzeźbach (innych niż drewniane). Te raczej odnajdą się w stylu dworskim. Ale tutaj też należy zachować umiar i ostrożność. Jak w każdej innej aranżacji, podstawę stanowią rośliny: formowane żywopłoty i krzewy, chodniki okolone bukszpanami, szpalery róż, starannie zaprojektowane rabaty. Gdzieniegdzie ustawione rzeźby i fontanny nie będą tu kuły w oczy. Ogrodzenia z kutego żelaza albo murowane można obsadzić formowanym żywopłotem.

Na koniec propozycja dla odważnych i chcących poszaleć z kolorem i formą. W ogrodach urządzonych w stylu fusion, będących swoistym eksperymentem artystycznym architektów, walorem jest zaskoczenie wynikające z umiejętnego połączenia pozornie sprzecznych trendów i elementów. Wielkie kolorowe kule z blachy, ściana pomalowana na jaskrawy kolor, czy wielka puszka coli ułożona wśród kwiatów na wzór zwalonego pnia potężnego drzewa to dobrze przemyślane i ze smakiem zaprojektowane elementy. Mają kontrastować, prowokować i zaskakiwać.

Dobieraj starannie materiały

Drewno, kamień, szkło, żeliwo to chyba najbardziej „bezpieczne" wizualnie materiały. A najbardziej ryzykowny? Oczywiście: plastik. Tworzywa sztuczne, podobnie jak wykonane z nich przedmioty mogą być w lepszym lub gorszym guście. Pomijając jednak typowo dizajnerskie wysmakowane propozycje autorstwa dobrych projektantów, to te pozostałe, często „bazarowe" produkty na ogół wyglądają badziewnie: przejaskrawione kolory, niedbałe wykonanie, tandetny wygląd. Krótko mówiąc: wystrzegajmy się plastiku, ogrodowych krasnali, nadmiaru dodatków i kolorów innych niż kwitnących roślin, a szanse na uniknięcie kiczu w ogrodzie znacząco wzrosną. 

Roślina godna poleceniaCzystek zbawienny dla naszego organizmu 

Autor: Krzysztof Pietras
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

„Uwielbiane przez naszych zachodnich sąsiadów plastikowe krasnale ogrodowe”. Przez jakich „zachodnich sąsiadów”? Bo jak byłem w Niemczech to specjalnie się przyglądałem co ludzie mają w ogrodach i żadnych krasnali nie widziałem, może za wyjątkiem ogródka znajomych z Polski. A w Polsce tych krasnali jest na potęgę. To może ktoś to zbada konkretnie i zrobi jakieś statystyki a nie pisze bez zastanowienia, że coś jest „uwielbiane”. Czy może, zgodnie z przeróżnymi mitami, zaraz się dowiem, że „nasi zachodni sąsiedzi” uwielbiają na śniadanie tłustą golonkę podlaną paroma kuflami piwa?
spokojny, 22.01.2015, 08:53
ogród
my z żoną wszelkim tego typu figurkom posążkom etc powiedzieliśmy stanowczo nie. Za centralny punkt ogrodu obraliśmy altanę z wybudowanym obok kamiennym grillem, a posesje otaczają niskopienne krzewiki , do tego wszystko łagodnie oświetlone lampami ledowymi. Dróżki wyłożylismy tzw drewnem ogrodowym z Bruk-betu tak by dodać ciekawego rysu całości
Chajnik, 13.02.2015, 15:32