Kącik grillowy w przydomowy ogrodzie: jak go zrobić

Poznaj kilka kroków do stworzenia idealnego kącika grillowego, który w ciepłe dni będzie nie tylko miejscem relaksu, ale i drugą kuchnią i jadalnią.
  • Grillowanie w ogrodzie

    Jadar
  • Projekt Grillowiska

    Jadar
  • Projekt Grillowiska

    Jadar

Przedstawiamy 5 kroków do przygotowania kącika grillowego, z którego będziemy mogli korzystać od wiosny aż do późnej jesieni.

Wybieramy miejsce na kącik grillowy

Wybierając miejsce pod kącik grillowy należy pamiętać o konieczności wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni. Jeżeli lubimy urządzać przyjęcia na świeżym powietrzu, koniecznie zaopatrzmy się w meble ogrodowe i zadaszenie. – Projektując stanowisko grillowe nie zapominajmy także o sąsiadach. Idealny kącik grillowy powinien znajdować się z dala od zabudowań oraz od źródeł hałasu takich jak ulica. Jeżeli jesteśmy posiadaczami dużej działki z domem, zawsze lepiej zorganizować takie stanowisko z tyłu domu – radzi Małgorzata Gral, projektant z firmy Jadar.

Jaki rodzaj grilla?

Wiele osób decyduje się na grill przenośny, który w każdej chwili możemy zabrać ze sobą na wycieczkę lub mobilny, który łatwo przestawić w ogrodzie, gdyż wyposażony jest w koła.

Warto przeczytać: Porównanie popularnych modeli grillów

Jednak zdecydowanie stabilniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest murowana konstrukcja, która zapewni nam większe możliwości kulinarne. Budując grill stacjonarny mamy pewność, że będzie on służył nam przez długie lata. Możemy zagospodarować w nim także wędzarnie oraz miejsce na opał. To od nas zależy jak będzie wyglądał projekt takiego grillowiska.

Materiał na grill murowany

Jeśli zdecydowaliśmy się na murowany grill, zastosowany budulec będzie miał zasadniczy wpływ na jego trwałość oraz walory estetyczne. Do budowy możemy wykorzystać cegłę lub kostkę brukową – zarówno z kamieni naturalnych, jak i betonową.
– Elementy wykonane z betonu mają wiele zalet. Są łatwo dostępne, bardzo trwałe i występują w wielu wersjach kolorystycznych. Ponadto z kostki oraz z cegieł betonowych możemy zaprojektować nie tylko sam grill, ale także nawierzchnię podłoża oraz inne elementy małej architektury takie jak ławki czy stół – podpowiada ekspert z firmy Jadar.

Polecamy: Na tarasie i balkonie przyda się grill elektryczny

Nawierzchnia w kąciku grillowym

Nawierzchnia wokół kącika grillowego jest bardzo ważnym elementem całego projektu. Ilość osób, które odwiedzają nasz ogród, może spowodować zniszczenie trawnika. – Idealnym rozwiązaniem jest ułożenie obok grilla płyt tarasowych lub kostki brukowej, które zastąpią nam trawnik oraz zapewnią stabilne podłoże pod meble ogrodowe. Betonowa nawierzchnia to także większa trwałość całej konstrukcji, która w dużej mierze, uzależniona jest od odpowiednio utwardzonego podłoża – tłumaczy ekspert.

Bezpieczne i wygodne grillowanie

Odpowiednia lokalizacja kącika grillowego to nie lada wyzwanie. Jeżeli jednak w ogrodzie mamy o dyspozycji sporą przestrzeń, warto pamiętać także o samym bezpieczeństwie grillowania. Konstrukcję grilla należy budować z dala od drzew i materiałów łatwopalnych. Wygodnym rozwiązanie jest także doprowadzenie do stanowiska grillowego wody, która ułatwi nam całą organizację kulinarnych imprez w ogrodzie. 

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy