Jaki grill warto kupić

Są grille tradycyjne na węgiel lub brykiet drzewny, są gazowe i elektryczne oraz przenośne i stacjonarne. Ofertę uzupełniają kociołki do gotowania na ognisku i wędzarnie.
  • Grill

    Nic nie przebije dobrze doprawionej kiełbaski z rusztu. No, chyba że równie dobrze doprawiona karkówka. Jednak pamiętajmy, że smak grillowanych potraw zależy w dużej mierze od tego, na jakim grillu są przygotowywane.

    Mariusz Kapała

Nie powinniśmy wybierać przypadkowo, pod hasłem „bo taki ładny". Trzeba określić przynajmniej, gdzie będziemy go głównie używać i jak wielkie powinno być jego palenisko, żeby obsłużyć grillowych gości. No i także jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup. Cenowa rozpiętość jest wielka. Najtańsze, najprostsze grille można kupić już za ok. 15 zł. Najdroższe? 1400 zł, a nawet więcej. Tyle kosztuje wielki betonowy grill idealny do dużych ogrodów.

Warto przeczytać: Uważaj na mandat za grillowanie! 

Grille przenośne są szczególnie popularne. Wykonane sąprzeważnie z żeliwa lub blachy stalowej, odpornej na wysokie temperatury. Dzięki nóżkom lub kółkom można wygodnie przenosić je z miejsca na miejsce.Bywają okrągłe, prostokątne, z pokrywą i bez, niektóre są dodatkowo wyposażone w praktyczne półeczki lub deski do krojenia.

Popularnością cieszą się grille okrągłe z pokrywą. Ich zaletą jest choćby to, że grillowane produkty się nie zsuną, a pokrywa nie tylko pozwala na równomierne pieczenie, ale chroni potrawy np. przed niespodziewanym deszczem.

Zobacz ciekawy pomysł na grillowanie: Grill nie tylko dla ogrodnika 

Tym, którzy grillują w plenerze, polecić można grille składane. Są prostokątne, kwadratowe, okrągłe. Niektóre można zamknąć jak walizkę i przenieść trzymając za uchwyt.

Zwolennicy grilli żeliwnych również mają wybór. Najtańszy model kosztuje ok. 50 zł, za większy zapłacimy ok. 100 zł. Mają one palenisko na dole, na które kładzie się kratkę i dopiero nad nią jest ruszt. Grillowany produkt leży więc wyżej niż w większości stalowych grilli. Jest też regulacja dopływu powietrza.

Hitem kilku ostatnich sezonów są kociołki żeliwne z przykręcaną pokrywą, które stawia się bezpośrednio na ognisku. Mają pojemność 4,5 l i 8 l. Można w nich robić pieczonkę w bardzo różnych produktów. Udaje się nawet golonka w piwie.

Grille gazowe są wciąż mało popularne. Ich zaletą jest łatwość rozpalania, szybkie osiąganie temperatury grillowania i możliwość jej regulacji. Kosztują zwykle ok. 700 zł, ale są też tańsze, np. za 350 zł. Na palenisko w grillu gazowym wysypuje się kamienie lawy. Jedno opakowanie o masie trzech kg wystarcza na bardzo długo. 

Autor: redakcja GL
Współpraca: (zka)
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

napisał byle co aby tylko nazywało się, że jest "pisuje do gazety" ?
kuba, 14.07.2011, 09:29
Ale fajnie mają zwolennicy grilli żeliwnych. Mają oni palenisko pod spodem a w innych grillach chyba u góry?
kk, 14.07.2011, 15:07
Złociutki, przeczytaj, zanim skrytykujesz. Chodzi o odległość grillowanego produktu od źródła ognia, co ma znaczenie w trakcie grillowania.
anonim, 15.07.2011, 00:09
Miałem kiedyś taki żeliwny grill, kupiony w rzeszowskim Praktikerze.
Miał postać odwróconego stożka, stojącego na nóżkach. W dolnej części posiadał tzw. popielnik, nad którym znajdowała się kratka paleniskowa. Na niej znajdowały się rozżarzone kawałki węgla drzewnego i intensywność żaru regulowało się za pomocą klapki z przodu popielnika. W górnej częsci baniaka znajdowało się mocowanie rusztu, z regulowaną wysokością.
Urządzenie spisywało się znakomicie i było bardzo ekonomiczne, palenisko było małe, miało ok. 15 cm średnicy i miesciło sie na nim niewiele węgla, ale dzięki stożkowej budowie grilla ciepło rozchodziło się na całą powierzchnię rusztu.
Grill służył mi przez kilka sezonów, ale spadł na beton i pękł.
Obecnie uzywam prostokatnego grilla na kółkach, ale to nie to samo - poważnie zastanawiam się nad powrotem do poczciwego żeliwiaka - widziałem takie za kilkadziesiąt złotych w namiocie koło Reala.
Pozdrawiam wszystkich fanów griloowania i życzę smacznego.
Grillowiec z Niechobrza, 15.07.2011, 09:58
Jedyny profesjonalny grill to WEBER.
Anonim, 15.07.2011, 11:34
nie tyle profi co trwały, mam już 5 lat, stoi na podwórku i wystarczy wyszorować z tłuszczu a ma wygląd jakby dopiero co by złożony.
Tnie nie są ale warto
Anonim, 15.07.2011, 11:53
... będę miał co robić.
Lekarz, 20.07.2011, 22:42
W cenie do 100zł cięzko tak naprawde znalezc cos logicznego.Duzo tandety na rynku ;/Ja mialem akurat szczescie,kupilem bardzo porządny grill na kólkach w Lidlu za 80zl.W komplecie rożen i półka:)Warto czasem przejsc sie jednak po dyskontach.
bartella, 03.06.2012, 20:53
W cenie do 100zł cięzko tak naprawde znalezc cos logicznego.Duzo tandety na rynku ;/Ja mialem akurat szczescie,kupilem bardzo porządny barbecue na kólkach w Lidlu za 80zl.W komplecie rożen i półka:)Warto czasem przejsc sie jednak po dyskontach.
mobile price in Pakistan , 08.06.2012, 16:17
Kupiłam grill w internecie i dostałam węgielik gratis bardzo fajna sprawa polecam. http://e-nobi.pl/kategorie/3872/Wokol_domu/Grill.html
Agus, 23.04.2013, 10:54
Kupiłam grill w internecie i dostałam węgielik gratis bardzo dobra oferta gorąco polecam. http://e-nobi.pl/kategorie/3872/Wokol_domu/Grill.html
Agus, 23.04.2013, 10:55
Dwa tygodnie temu kupiłem grilla gazowego marki Broil-King i jestem z niego bardzo zadowolony. Mimo, iż wcześniej byłem zwolennikiem węgla i dymu to jednak wygoda i jakość (zwłaszcza elementy ze stali nierdzewnej i solidny wygląd) przekonały mnie do tego trafnego wyboru. Musiałem jednak pooglądać grille na żywo, a że jestem z Katowic to trafiłem przypadkiem na sklep specjalizujący się w dziedzinie grilli(były tam węglowe, gazowe oraz elektryczne grille). Jeśli ktoś jest zainteresowany też to znajduje się przy ul. Chorzowskiej 108. Kontakt tel. 733-803-903.
A grilla gazowego polecam każdej osobie,świetna sprawa!
Wróbel, 17.06.2013, 14:53
Komentarz został usunięty.