Jak zaprojektować ogród? Realizujemy nasz pomysł krok po kroku

Ogród jest dopełnieniem naszego domu. Nawet najpiękniejszy budynek może stracić swój urok kiedy otoczenie wokół niego jest źle zagospodarowane. Dlatego właśnie warto zainwestować w piękny ogród.
 • Projekt ogrodu przy domu

  Podczas projektowania ogrodu warto udać się do eksperta - projektanta, który stworzy plan i wizualizację.

  Zielona Wytwórnia

– O ogrodzie należy myśleć już na etapie budowy domu, kiedy teren wokół jest naruszony i mamy możliwość wykorzystania ciężkiego sprzętu do głównych prac terenowych.
Na tym etapie warto wykonać projekt koncepcyjny ogrodu, czyli taki, w którym uwzględnimy ukształtowanie terenu, zarys rabat, trawnika, miejsca wypoczynku i ewentualnej altany, patio lub innej małej architektury – tłumaczy Angelika Śmierzchalska, właścicielka firmy projektującej tereny zielona Zielona Wytwórnia.

Warto wiedzieć: Jak mieć porządnie wykonany ogród w dobrej cenie 

Jest to najlepszy moment, aby zaplanować ukształtowanie terenu w naszym ogrodzie oraz elementy, które trzeba montować pod ziemią, jak przewody elektryczne czy system automatycznego nawadniania. Jest to także dobry moment, aby przygotować fundamenty pod murki ogrodzeniowe, tarasy i pergole.

Etap pierwszy: od czego zacząć planowanie ogrodu?

Pierwszym etapem powinno być podzielenie całego terenu na strefy pod względem użytkowania. Musimy przewidzieć, w której części ogrodu będziemy chcieli urządzić miejsce zabaw dla dzieci, gdzie chcielibyśmy wypocząć w cieniu drzew, gdzie zapraszać gości na grilla, a jeżeli chcemy, aby ogród był dla nas dodatkowo źródłem cennych smakołyków, warto się zastanowić – w którym miejscu utworzymy cześć użytkową w postaci minisadu lub warzywnika.

Na decyzję o rozplanowaniu stref powinny wpływać takie czynniki, jak:

 • kształt ogrodu,
 • ukształtowanie terenu,
 • rozlokowanie oraz liczba wyjść z budynku,
 • i bardzo ważne – widoki z jednego miejsca na drugie. Musimy pamiętać, że usytuowanie miejsca rekreacyjnego w pobliżu warzywnika z kompostem sprawi, że wypoczywając na leżaku będziemy cały czas patrzeć na nie zawsze atrakcyjne grządki.

Polecamy: Nowoczesne i klasyczne aranżacje ogrodów przydomowych (zdjęcia) 

Etap drugi: trudne pytania wpływające na projekt ogrodu

Na tym etapie musimy podjąć decyzję, jaki ma być nasz ogród. Czy ma to być miejsce jedynie do wypoczynku, czy chcemy poświęcać mu każdą wolną chwilę. Czy chcemy, aby nasz ogród cieszył oko swoją formą – był wizytówką domu, czy wolimy swojski trawnik na którym dzieci będą grać w piłkę. Czy chcemy, aby ogród był cały rok taki sam, czy każda pora roku powinna zawitać do ogrodu zmieniając go całkowicie.

Pytań jest wiele. Trzeba pamiętać o pewnych zależnościach:

 • Ogród, który wymaga najmniej pracy to taki - w którym przeważają rośliny iglaste jak jałowce, cyprysy, tuje. Taki ogród jednak cały rok wygląda podobnie, a planowanie kolorami jest ograniczone.
 • Ogród kwiatowy, z roślinami liściastymi zmienia się dla nas cały rok, jego kolory zmieniają się z każdą porą roku, jednak wymaga on większych nakładów pielęgnacyjnych – corocznego przycinania, usuwania kwiatów, grabienia liści.

Kiedy poświęcimy już czas, starając się odpowiedzieć na pytania, przystępujemy do nadania kształtów w ogrodzie. Czy wolimy ogród swobodny, a rabaty powinny przypominać brzeg lasu czy może chcemy, aby nasz ogród był nowoczesny, geometryczny.
Niezależnie od tej decyzji wyznaczamy powierzchnię i wielkość rabat, trawnika, tarasów.

Przeczytaj poradnikJak stworzyć piękny ogród kwiatowy

Zasady dotyczące projektowania trawnika i dobierania roślin

Unikajmy trawnika w miejscach trudno dostępnych dla kosiarek, aby zaoszczędzić kłopotów przy pielęgnacji, unikajmy trawnika na skarpach i terenach mocno zacienionych – np. pod dużymi drzewami – tu możemy zastosować rośliny okrywowe z przeznaczeniem do cienia np. barwinek.

Dobierając rośliny musimy pamiętać o ich docelowych rozmiarach – aby wyższe posadzić za niższymi oraz aby odpowiednio dobrać liczbę roślin. Musimy również sprawdzić ich wymagania dotyczące słońca, wilgotności oraz kwasowości podłoża, aby nie sadzić przy sobie roślin o różnych wymaganiach.
Planując roślinę spytajmy sprzedawcę o jej mrozoodporność oraz zabiegi, którym musimy ją poddać przed zimą.

Tajemnicą dobrze prezentujących się rabat jest sadzenie roślin w grupach po kilka–kilkanaście sztuk. Niestety często właściciele ogrodów chcą w nich wyeksponować wszystkie ładne roślinki znalezione w centrach ogrodniczych, wtedy często w całości ogród sprawia wrażenie nieprzejrzystego i chaotycznego.

Obecne modne są ogrody geometryczne, gdzie eksponowana jest nasza dominacja nad naturą. Rośliny traktowane są jako formy architektoniczne, liczy się głównie ich pokrój.

Który ze stylów ogrodów podoba ci się najbardziej: Style ogrodów: jak je aranżować 

Pamiętajmy, że o ogrodzie musimy myśleć długoterminowo, ponieważ efekt dzisiejszych prac może być widoczny nawet za 10 lat. 

Pomysł na ogród dla osób znudzonych współczesną kanciastą architekturą

 Kręte ścieżki ogrodowe wytyczają szlaki, którymi będą poruszać się domownicy przez wiele lat. Z drobnych kostek brukowych w kształcie trapezu można formować łuki, zakręty i okręgi. Są też oryginalną ozdobą ogrodu.Fot. nota bene

Autor: Agata Kaźmierczak
Współpraca: Angelika Śmierzchalska, projektantka i właścicielka firmy Zielona Wytwórnia
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Oferujemy transport prawie wszystkiego:
usługi wywrotka tanio szybko profesjonalnie sprzątanie garaży działek ogrodniczych wywóz śmieci poremontowych transport piasku z certyfikatem do piaskownic Wywozu odpadów budowlano-remontowych:
« gruz
« beton
« cegła
« płyta
« styropian
« ceramika
« wszystko inne, co pozostaje po budowie lub remoncie Wywóz odpadów sezonowych:
« gałęzie
« liście
« trawa
« ziemia Wywóz odpadów wielkogabarytowych:
« tapczany
« fotele
« stoły
« lodówki
« drzwi
« wykładziny
« itp. Wywóz odpadów komunalnych. Przewozimy:
« piasek
« torf
« kamienie
« złom Dostarczamy do równania terenu:
« gruz
« ziemię
USŁUGI WYWROTKA 886 886 501 Z.GÓRA, 08.05.2013, 06:59
Zawsze chciałem mieć własny ogród. Zdecydowałem się na powierzenie jego zaprojektowania zawodowcom: http://centrumzakladaniaogrodow.pl Nie żałuję.
Nowak Janusz, 18.05.2016, 11:26
Firm jest pełno w każdym mieście. Serwis Planujemy Ogród posiada ich wykaz. Wystarczy wyszukać.
Ala, 22.10.2018, 14:02
W serwisie można też przeczytać wiele ciekawych porad i artykułów o pielęgnacji, projektowaniu i zakładaniu ogrodów.
Axioom, 26.11.2018, 12:38
Z całą pewnością mogę polecić firmę sunny garden. Ich prace można obejrzeć na stronie sunnygarden.pl
Dworak, 26.05.2016, 15:31
Ja polecam zastanowić się nad ogrodem... wewnątrz domu ;) kilka m2 naprawdę dodaje klimatu, no zachwyca wręcz, przynajmniej u nas ;) Projekt od domów w zieleni, szybko, sprawnie, z klasa - widać, ze robione przez architekta a nie studenta na praktykach ;)
Krystian Floka, 15.09.2016, 13:24
Komentarz został usunięty.
Ja miałem pewien problem z projektem ogrodu.. żona nie chciała zgodzić się na zrobienie ogrodzenia tarasu a tuż za ogrodzeniem chciałem posadzić piękne tuje. Nie podobał jej się ten pomysł dlatego poszliśmy na kompromis i po prostu poszukalismy firmy (www.avangard-ogrody.pl), która pomogła nam zaaranżować cały ogród. A tuje okazały się super pomysłem - co nawet teraz przyznaje mi żona :) !
Przybysławski Wojtek, 16.03.2017, 16:40
Zawsze marzyłam o pięknym ogrodzie w którym będzie dużo zieleni i pięknych, kolorowych kwiatów. Nie miałam pomysłu od czego zacząć, dlatego zdecydowałam się na pomoc fachowców z https://zielonym2.pl/. Pięknie zaaranżowali przestrzeń, jestem bardzo zadowolona.
Jadwiga , 12.06.2020, 12:01