Jak zaaranżować mały balkon? Wybieramy rośliny i meble

Aranżacja balkonu, szczególnie tego małego w bloku, to spore wyzwanie, ale warto się go podjąć, by móc spędzać jak najwięcej czasu na powietrzu.
 • Aranżacja małego balkonu w bloku

  Nawet mały balkon w bloku może być pięknym letni pokojem, namiastką ogrodu i przedłużeniem mieszkania w ciepłych miesiącach.

  Dzień Dobry TVN/x-news
 • Miniogródek balkonowy

  Dzień Dobry TVN/x-news
 • Pnącza na balkonie

  Dzień Dobry TVN/x-news

Idealnym pomysłem na dekorację małego balkonu są różnego rodzaju pnącza, które można uprawiać w pojemnikach. Przed posadzeniem ich w donicy powinniśmy jednak postarać się o stelaż, na którym rośliny będą się piąć. Stelaż możemy wykonać sami. Wystarczą patyki np. z leszczyny albo kupione za kilka złotych tyczki bambusowe. Do połączenia elementów najlepiej wybrać sznurek konopny, ponieważ wtopi się on kolorystycznie w konstrukcję. Gdy mamy już stelaż, czas na pnącza. Można zdecydować się na popularny bluszcz, który świetnie pasuje do innych roślin. Maja Popielarska poleca też przywarkę japońską, hortensję pnącą oraz powojniki, które pięknie kwitną.

Polecamy poradnik: Jak uprawiać powojniki – ozdoby każdej pergoli 

Miłośniczka ogrodnictwa podpowiada również, jak stworzyć na balkonie ogródek dla zabieganych. Obsadzając go sukulentami, takimi jak: rojniki i rozchodniki, wystarczy podlewać go jedynie raz na dwa tygodnie.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Warto zadbać też o to, by nasz mały balkon był nie tylko ładny, ale i funkcjonalny. Dlatego wybierajmy praktyczne meble i sprzęty.

Niestety spędzanie czasu na balkonie miewa też minus – kąsające nas komary. Wtedy z pomocą przyjdą rośliny, które warto mieć. To na przykład rozmaryn, lawenda, geranium (tzw. anginka). Rośliny te wydzielają olejki eteryczne, których nie znoszą komary.

Warto przeczytaćRoślin, które odstraszają komary, muchy i meszki 


Rojniki i rozchodniki na balkon
Po posadzeniu roślin balkonowych warto obsypać ziemię żwirkiem, szczególnie, gdy na balkonie często i mocno wieje. Tym sposobem zabezpieczymy podłoże przed wywiewaniem z donicy.Fot. Dzień Dobry TVN/x-news

Autor: redakcja.regiodom
2komentarzy