Gatunki drewna na nawierzchnię tarasu

Drewno ma swoje wady i zalety. Jest ekologiczne, przyjemne dla stóp, ale chimerycznie reaguje na warunki atmosferyczne. Jednak odpowiednio konserwowane może posłużyć nam długie lata, nawet jako nawierzchnia tarasu.
  • Drewniany taras

    Drewno to naturalny i bardzo szlachetny materiał. Pięknie się zestarzeje, jeśli będziemy pamiętać o właściwej konserwacji i zabezpieczymy je przed działaniem czynników atmosferycznych.

    dee

Prezentujemy gatunki drewna najbardziej odporne na zmienną aurę naszego klimatu. 

Teak

Jest najlepszym gatunkiem do wyrobu mebli ogrodowych i podłóg narażonych na działanie czynników atmosferycznych, głównie deszczu. Nie bez powodu wykorzystywany jest przy budownie jachtów. Zawiera dużo oleju dzięki czemu jest odporny na degradację biologiczną, ale także na grzyby i insekty. Kolorystyka: odcienie brązu z żółtą dominantą. Rośnie w tropikalnych lasach południowo-wschodniej Azji.

Bangkirai

Jest bardzo twarde, odporne na starzenie, gnicie i pasożyty. Pod wpływem słońca ciemnieje. Nieimpregnowane patynuje się na kolor srebrzystoszary. Kolorystyka: jasnobrązowa z odcieniami czerwieni. Rośnie w tropikalnych lasach Malezji i Indonezji.

Massaranduba

Wyjątkowo trwałe, twarde i odporne na przebarwienia. Ma bardzo jednolitą strukturę, dzięki czemu różnice kolorystyczne są prawie niezauważalne. Nie wymaga konserwacji, ale zaolejowane łatwiej utrzymać w czystości. Kolorystyka: od różowego beżu po ciemno-czerwony brąz. Rośnie w Ameryce Południowej.

Jatoba

Bardzo twarde i wytrzymałe. Wbicie gwoździa w to drewno bez wcześniejszego nawiercania może być nie lada wyzwaniem. Jest ono również odporne na wilgoć. Ze względu na bogatą kolorystykę od różowo-kremowej do odcieni czerwono-brązowych, nazywane jest „diamentową wiśnią“. Pod wpływem czynników atmosferycznych kolor często pogłębia się do mahoniowego. Rośnie w Ameryce Środkowej i Południowej.

Akacja

Jest bardzo popularna ze względu na niezbyt wygórowaną cenę. Odporna na strzenie i degradację biologiczną. Ma oliwkowo-brązowy kolor z ciemniejszymi pasami. Niezaimpregnowana szybko szarzeje. Rośnie w południowej Azji.

Z rodzimych gatunków drewna jako nawierzchnię tarasu można zastosować:

  • sosnę lub świerk zaimpregnowane ciśnieniowo,
  • dąb impregnowany lub bejcowany.

Stanowczo odradza się na taras:

  • olchę – pod wpływem wilgoci wygina się i deformuje, 
  • buk – jest nieodporny na wilgoć.
Autor: J. Kornecka
0komentarzy