Ganek. Jak go zbudować

Ganek to swoiste, stylowe połączenie domu z ogrodem. Na co zwrócić uwagę, budując go?
  • Ganek

    Ganek można uwzględnić już na etapie projektowania domu. Jego dobudowa do istniejącego budynku też jest możliwa.

    Oknoplast
  • Ganek pełniący funkcję ozdobną

    Zadbajmy, żeby jego konstrukcja pasowała do bryły budynku.

    Oknoplast

Ganki kojarzą się przede wszystkim ze starodawnymi szlacheckimi dworkami. Są jednak różne ich rodzaje – współczesne ganki przeważnie są z drewna, murowane, całkowicie zabudowane albo jedynie zadaszone. Oprócz funkcji dekoracyjnej ganek pomaga uchronić dom przed utratą ciepła.

Kiedy można zbudować ganek

Ganek można uwzględnić już na etapie projektowania domu. Jego dobudowa do istniejącego już budynku też wchodzi w rachubę. Jest jednak "ale": trzeba mieć sporo wolnego miejsca przed wejściem. 

A może takie rozwiązanie?: Uniwersalna zabudowa z profili aluminiowych 

Należy również pamiętać o załatwieniu formalności. –  Jeśli zdecydujemy się na wzniesienie ganku przy budynku już istniejącym, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Taki dokument wyda nam urząd gminy – mówi Grzegorz Bułat, kierownik Działu Technologii w firmie Oknoplast. – W urzędzie będziemy musieli złożyć plan przebudowy domu. Wykona go architekt, który dokona wszelkich wyliczeń i zgodnie z nimi stworzy projekt. Wówczas będziemy mieli gwarancję, że nasz ganek będzie bezpieczny.

Bez względu na to, jaki ganek chcemy mieć, musi on stać na solidnym podłożu. Ważna jest izolacja przeciwwilgociowa. Zapobiegnie ona podmakaniu ganku i ścian domu.

Zabudowany ganek ochroni przed zimnem

Gdy nie chcemy wychładzać budynku, można zainwestować w zabudowany ganek. Jego ściany osłonią przed wiatrem i mrozem. W efekcie zmniejszymy ubytki energii w sezonie grzewczym. Do ganku, który ma chronić dom przed zimnem, należy dopasować okna. Producenci oferują rozmaite modele przeszkleń na ganek. Przed zakupem trzeba porównać ich współczynnik przenikania ciepła U. Ten parametr powinien wynosić najwyżej 1,5 W/(m2K). Im będzie niższy, tym w środku zostanie więcej ciepła. Niektóre okna z przeznaczeniem na ganek mają aż 6 uszczelek, w tym jedną we wrębie szybowym. Takie rozwiązanie eliminuje powstawanie mostków termicznych przy szybie oraz zapobiega zjawisku roszenia szyb, czyli skraplaniu się pary wodnej na szybach.

Ogrzewanie na ganek

Ogrzewanie podłogowe na zabudowanym ganku stanowi jedno z najpopularniejszych sposobów ogrzewania tej dobudowy przede wszystkim dlatego, że system rozprowadzi ciepło po całym pomieszczeniu i nie zajmuje miejsca.

Ganek w roli ozdoby domu

Ganek ma także spełnić inną rolę... ozdoby domu. To znaczy, podkreślić jego styl. Pamiętajmy więc, żeby jego konstrukcja pasowała do bryły budynku. W przypadku, gdy zdecydujemy się na zadaszony ganek, pokryjmy go tym samym materiałem, co dach domu. Gdy ganek jest całkowicie zabudowany, dopasujmy kolor okien i drzwi do reszty elementów stolarki na elewacji. Mamy też możliwość zamówienia profili dwustronnych. Dzięki temu łatwo dostosować zewnętrzną stronę okien do wyglądu elewacji budowli, a środek pomieszczenia –  do wystroju wnętrza domu.

Zobacz także: Budowa ogrodu zimowego. Rozwiązania i przepisy prawa 

Charakter ganku podkreślą szprosy, czyli ozdoby imitujące podział okien. – Możemy zdecydować się na te zewnętrzne, czyli wiedeńskie, naklejane na szybę oraz wewnętrzne, montowane wewnątrz pakietu szybowego. Ich barwę możemy w pełni dopasować do profili okiennych –  zaznacza Grzegorz Bułat. 

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: Oknoplast
0komentarzy

Polecamy