Basen z poliestru w przydomowym ogrodzie - ile to kosztuje (ZDJĘCIA)

Basen w ogrodzie to nie tylko orzeźwienie w czasie upałów, to także relaks i ekskluzywna atrakcja. Podpowiadamy, jaki basen wybrać, by cieszyć się nim przez wiele lat oraz jak go odpowiednio obsadzić.
 • Basen z ogrodzie

  Przydomowe baseny ogrodowe to podczas letnich upałów wspaniała forma rozrywki. Ich zbudowanie nie jest współcześnie procesem ani długotrwałym ani wymagającym szczególnych zabiegów. Inwestor po zakupie niecki może wykonać obsadzenie basenu we własnym zakresie lub z pomocą firmy.

  basenykowalko.com
 • Basen częściowo zadaszony

  Zadaszone baseny to alternatywa dla osób chcących cieszyć się kąpielami nie tylko w sezonie letnim.

  basenykowalko.com
 • Podświetlany basen

  Podczas montażu basenu wykorzystać możemy różnego rodzaju w aranżacji.

  basenykowalko.com
 • Basen z poliestru z wykończeniem

  Baseny poliestrowe są łatwe i szybkie w montażu.

  basenykowalko.com

Sezon na kąpiele w basenach ogrodowych w naszym klimacie rozpoczyna się już w maju a kończy wraz z końcem sierpnia. Przez ten okres, podczas upałów każdy z nas szuka alternatywy na ochłodzenie. Jedną z nich jest basen ogrodowy z poliestru w ogrodzie.

Zobacz też: Basen w ogrodzie: dostępne rodzaje. W co warto się zaopatrzyć 

Zanim jednak podejmiemy decyzję o basenie z poliestru na działce, pod uwagę należy wziąć teren na którym będzie obsadzony oraz wielkość działki. Najlepszy teren to taki, na którym nie ma wód gruntowych. Jeśli są, należy teren wokół basenu przede wszystkim odwodnić.

Kontakt z firmą oraz wybór niecki i akcesoriów

By móc wykąpać się we własnym basenie, najpierw nawiązać powinniśmy kontakt z wybraną przez nas firmą montującą i dostarczającą gotowe niecki. Jej pracownicy przedstawiają klientowi odpowiednią ofertę wraz z wyceną. Kiedy inwestor zdecyduje się na rodzaj niecki i akcesoria, zwykle tydzień trwa ich kompletowanie a po tym czasie następuje dostarczenie elementów na miejsce.

Koszt całej inwestycji przekracza zazwyczaj 30 tys. zł. Niecka basenowa o długości 8,5 metra wykonana z poliestru kosztuje ok. 20 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć niezbędne akcesoria: skimmer, co najmniej dwie dysze, zestaw filtrujący czyli filtr plus pompę, armaturę, solary, wymienniki ciepła – to rzeczy niezbędne, by basen działał prawidłowo.

Pamiętaj!

Rodzajów pomp ciepła jest wiele. Wybór zależy od klienta, ale do basenu o dł. ok. 8 metrów potrzebna jest pompa o przepływie wody 8 metrów sześciennych na godzinę. Jej koszt to ok. 1400-2000 zł. Pompy ciepła podwyższają temperaturę wody o 10 stopni Celsjusza. 

Najczęściej wybierane baseny w Polsce posiadają wymiary 8,5 metra długości, 3,7 metra szerokości oraz 1,55 metra głębokości. Inaczej jest na rynku niemieckim, na którym baseny są bardziej popularne. Niemcy gustują w mniejszych rozmiarach basenów, dla nich wystarczająca jest niecka o długości 6 metrów.

Basen z poliestru - najtańszy i najłatwiejszy w montażu

Baseny mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najtańszym rozwiązaniem jest zakup niecki basenowej wykonanej z poliestru. Takie niecki o zamówionej przez klienta wielkości dostarczane są na działkę przez producenta.

Jednak zalet basenu z poliestru jest dużo więcej: szybki montaż, prostota czyszczenia, a przede wszystkim trwałość. Producenci oferują 10 lat gwarancji na konstrukcję i szczelność niecki. Jednak w razie pojawienia się dziury lub jakiejkolwiek nieszczelności w basenie - łatwo je załatać. W poliestrowym basenie nie trzeba także spuszczać wody na zimę.

Innym rozwiązaniem może być basen betonowy, jednak nie wykonamy go sami. Baseny betonowe są mniej trwałe na zimę i wymagają zbrojenia.

Zobacz też: Jak ochłodzić mieszkanie? 

Jak obsadzamy basen?

By obsadzić nieckę w ogrodzie, na wcześniej ustalonym miejscu, najpierw musimy wykopać dół. Jego głębokość zależy od wielkości niecki i zazwyczaj powinna być większa od niecki o około pół metra. Zanim ułożymy nieckę na miejscu, wcześniej na dno dołu wysypujemy zaprawę piachu z cementem, a następnie układamy na całej powierzchni dna twardy styropian. Po wykonaniu tych czynności ustawiamy basen i nalewamy do niego ok. 20 centymetrów wody. Później obsypujemy boki basenu zaprawą z piachu i cementu, aż do wyrównania poziomów wody i zaprawy. Dopełniamy wodę w basenie o kolejne 20 centymetrów i powtarzamy czynność aż do całkowitego napełnienia basenu wodą. Jeśli wszystko wykonamy dobrze już na drugi dzień możemy się kąpać i pomyśleć o wykończeniu basenu, czyli ułożeniu wokół płytek, drewna czy kostki.

Innym rozwiązaniem mogą być zadaszenia do basenu, częściowe bądź całościowe. Obecnie stosuje się w celu okrycia basenu folie solarne, rolety z PCV elektrycznie zasuwane oraz ekskluzywne rolety poliwęglanowe. Zwykle cena zadaszenia jest równa cenie basenu.

Dbaj o czystość basenu!

Woda w niecce szybko ulega zabrudzeniu. Liście, włosy i inne zanieczyszczenia co jakiś czas muszą zostać usunięte. Aby oczyścić wodę, trzeba ją przede wszystkim przefiltrować. Do tego doskonale sprawdzą się filtry piaskowe. Za pomocą pompy poprzez skimmer, pobierana jest z basenu brudna woda, która trafia do zbiornika filtra wypełnionego piaskiem kwarcowym, na którym osadzają się wszelkie zanieczyszczenia, a czysta woda zostaje przez dysze wlotowe powtórnie skierowana do basenu.

Zobacz też: Klimatyzatory: rozwiązania do domu jednorodzinnego 

Pamiętaj!

Zgodnie z art. 29 Prawa budowlanego przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 30 metrów kwadratowych nie wymagają pozwolenia na budowę. Jednak basen o każdym metrażu wymaga zgłoszenia w najbliższym wydziale architektury i budownictwa najbliższego starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu. 

Agata Kaźmierczak

Autor: Agata Kaźmierczak
18komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (18)

Basen to świetna sprawa. Wiem bo mam. Tylko trzeba dbać o czystość wody. U mnie problem rozwiązuje ozonowanie przez ludzi z airozone.pl
Garek, 15.01.2014, 23:21
Przy wyborze niecki basenowej należy pamiętać o dodatkowych akcesoriach oraz technice niezbędnej do prawidłowej pracy basenu.
Standardowa konfiguracja przy zamówieniu może obejmować: - Nieckę basenowa w wymiarach od brodzików - małych baseników dla dzieci po duże baseny z wanną SPA np: 11,25 x 4,25 x 1,60m - Technika basenowa:
filtr piaskowy
lampy
trafo
dysze
skimmer
odkurzacz manualny
- Montaż wraz z wykopem (pozostaje tylko używać radośnie własny basen) Teraz jeszcze pytanie jakie są ceny basenów poliestrowych wraz z montażem i wszystkimi niezbędnymi dodatkami, otóż przykładowe ceny dostępne są na portalu ebay lub allegro przez wpisanie: europool
Aranżacje i porady można uzyskać przez bezpośredni kontakt z polecanym producentem niecek basenowych firmą Europool . Zapraszam do lektury i pobrania najnowszych katalogów w wersji pdf
eintro.pl, 15.07.2015, 10:17
Komentarz został usunięty.
Kompleksowe realizację basenow ogrodowych w relaxpool.pl
Nowak, 13.01.2016, 12:02
Zamówiłam u nich basen z montazem w pełnym zakresie , wydaje mi sie ze jakość jest dobra ,relaxpool wykonał sprawnie wszystkie prace.Polecam.
Nowak Roman, 23.01.2016, 10:14
Zamówiłam u nich basen z montazem w pełnym zakresie , wydaje mi sie ze jakość jest dobra ,relaxpool wykonał sprawnie wszystkie prace.Polecam.
Nowak Roman, 23.01.2016, 10:15
Jestem posiadaczem takiego basenu od 3 lat z firmy Relaxpool z Katowic , wykonali komplet prac montażowych i jak dotąd wszystko działa a moje dzieci maja świetną zabawę i ja mogę wypocząć. Polecam ich ,
Daniel , 12.03.2017, 16:07
Dziwne, że firma relaxpool istnieje krócej, niż posiada Pan basen...
Adam nowak, 20.11.2017, 14:13
Mam basen ogrodowy z PoolsFactory i jestem bardzo zadowolona. Basen poliestrowy w ogóle nie niszczeje i cały czas wygląda tak samo. W połączeniu z zadaszeniu jest świetną rozrywką nawet we wrześniu, gdy pogoda już nie dopisuje (zadaszenie działa jak szklarnia i ogrzewa wodę).
Annam, 16.05.2016, 23:07
Basen to świetna sprawa, szczególnie jeśli ktoś ma duży ogród. Jak się ma dużo przestrzeni to nie warto zakładać ogrodu z kwiatami i trawnikiem, bo wiadomo.. trzeba później o to dbać, poświęcać czas, a jak ktoś pracuje to już w ogóle... Tylko te biedne roślinki się zabija. Lepiej wykopać miejsce na basen i mieć trochę frajdy. W Polsce trudno kupić coś dobrego, ale sam mam z Polbasu fajny i łatwy w utrzymaniu.
damian, 10.10.2016, 15:32
Jeśli chodzi o cenę - można kupić dużo taniej niż za 20 000 pln. I tak - w pełnym zestawie.
Przykłady: https://basenyogrodowe24.com/oferta/
Można też napisać na Facebooku czy nie mają przypadkiem basenów poekspozycyjnych - Pools Factory sprzedaje takie, ja kupiłam - w pełni funkcjonalne i sprawne, za nawet połowę ceny!
Kamińska, 28.06.2017, 15:50
... podaniu ich Facebooka: https://www.facebook.com/pg/poolsfactoryPL
Kamińska, 28.06.2017, 15:51
a ja kupiłem sobie ten basen yacht-pool firmy compasspools i musiałem go zgłosić gdyż jest za duży :D
Tomek, 08.11.2017, 20:09
Bardzo istotnym wyposażeniem basenu kąpielowego jest zadaszenie. BUCOVERS - jest to polska marka zadaszeń basenowych o wysokiej jakości. Potwierdzone jest to wieloma badaniami wytrzymałościowymi, a także certyfikatami jakościowymi.
Innowacyjna oraz szybka produkcja! Nie trzeba się o nic martwić - kompleksowa obsługa - od projektu do montażu.
Aby uniknąć zabrudzeń wody w niecce, a także utrzymać stałą temperaturę wody i zaoszczędzić na kosztach - warto zdecydować się na zadaszenie! Zwłaszcza przy naszych zmiennych warunkach pogodowych.
Producent Bucovers w swojej ofercie ma nie tylko zadaszenia basenowe ale także - zadaszenia jacuzzi (wanien ogrodowych) oraz zadaszenia tarasowe! Zapraszam na stronę producenta http://bucovers.pl/
Facebook : https://pl-pl.facebook.com/zadaszeniabasenowe/
klient, 12.03.2019, 08:46
Bardzo istotnym wyposażeniem basenu kąpielowego jest zadaszenie. BUCOVERS - jest to polska marka zadaszeń basenowych o wysokiej jakości. Potwierdzone jest to wieloma badaniami wytrzymałościowymi, a także certyfikatami jakościowymi.
Innowacyjna oraz szybka produkcja! Nie trzeba się o nic martwić - kompleksowa obsługa - od projektu do montażu.
Aby uniknąć zabrudzeń wody w niecce, a także utrzymać stałą temperaturę wody i zaoszczędzić na kosztach - warto zdecydować się na zadaszenie! Zwłaszcza przy naszych zmiennych warunkach pogodowych.
Producent Bucovers w swojej ofercie ma nie tylko zadaszenia basenowe ale także - zadaszenia jacuzzi (wanien ogrodowych) oraz zadaszenia tarasowe! Zapraszam na stronę producenta http://bucovers.pl/
Facebook : https://pl-pl.facebook.com/zadaszeniabasenowe/
klient, 12.03.2019, 08:47
A ja również polecam basen z firmy POOLSFACTORY, https://www.poolsfactory.eu/pl/kategoria/baseny/
Posiadam basen AMUR w kolorze białym, użytkuję 3 rok.Jest piękny. Typowy prostokąt z zejsciem po jednej stronie i siedziskiem, mamy zabudowany deską kompozytową. Z basenem ani osprzętem nic się nie dzieje.
Teraz chcemy dokupić zadaszenie z poliwęglanu, aby móc użytkować dłużej.
Polecam
Anna Śliwecka, 05.11.2019, 12:04
Najlepiej to pojechać osobiście i zobaczyć co kupujecie. Ja byłam w kilku firmach w okolicy Opola i w samym Opolu. Zobaczyłam przed zakupem co kupuję i zadałam milion pytań :)))
Ostatecznie kupiliśmy we Wrzoskach (pod Opolem). Obsługa na wysokim poziomie i rabat dobry dali. Polecam jechać osobiście! Nie kupujcie kota w worku przez internet !!!
Dymarek, 17.01.2020, 11:41
Czy ktoś z Państwa ma basen od firmy Delphipools?. Na początku wydawali się porządną firmą teraz mam coraz większe wątpliwości. Jesteśmy przed montażem.
Ja , 11.05.2020, 18:09
Czy może Pani/Pan opisać dlaczego nie są porządną firmą ? Co się stało ?
Ja z nimi prowadzę rozmowy i widzę, że są niesłowni. Poza tym Klient musi się natrudzić aby odpisali na maila.
W.K, 12.05.2020, 17:54