Aranżacja tarasu lub balkonu przeznaczonego do relaksu

Widok z okna przepiękny, ogromny taras do dyspozycji a na nim... cztery plastikowe krzesła. No i właśnie. Jak powinien wyglądać taras bądź balkon, by siedząc na nim delektować się wypoczynkiem?
  • Aranżacja tarasu

    Każdy balkon i taras będzie miał swój uroki, jeśli właściwie go zaaranżujemy. Większość z nas uwielbia zieleń, wśród niej najłatwiej się odprężamy i odpoczywamy po ciężkim dniu. Nie potrzeba ogromnego tarasu, by uzyskać piękne efekty z wykorzystaniem roślin doniczkowych.

    Barbara Golian

Każdy balkon czy taras jest inny. Niektóre są duże i masywne, inne mniejsze, ale z piękną panoramą na okolicę, niektóre zaś po prostu mikroskopijne i teoretycznie – bezużyteczne.

Zobacz: Jak zamontować deski bambusowe na tarasie 

Relaks wśród zieleni

Posadzenie bujnych pnączy w kolorowych doniczkach wcale nie wymaga wiele miejsca. Oprócz uroku uzyskamy też kameralność, jeśli otulimy nimi kratki lub trejaże. Najlepiej sprawdzą się tu rośliny, które bujnie kwitną, np. powojnik lub tunbergia.

Część balkonu można zabudować drewnianą kratką, przy której można postawić ławeczkę. Oczywiście rozmiar ławki będzie zależał od wielkości balkonu. Mebel taki może np. zasłonić skrzynię z pnącymi roślinami. W rezultacie uzyskamy przytulne i osłonięte miejsce. Ławkę można też zastąpić ładną i funkcjonalną skrzynią. Ma ona miękkie siedzisko, a pod klapą do siedzenia znajduje się schowek na drobiazgi.

Na balustradzie w słonecznym miejscu ciekawie będą wyglądały zamontowane skrzynie, w których efektownie będą prezentowały się np. obficie kwitnące i przewieszające się przez balustradę surfinie.
W kąciku możemy wykorzystać kolorowe kwiaty w doniczkach. Każdą z nich ustawmy np. na zwykłej metalowej drabinie, którą nie zawsze mamy gdzie przechowywać. Zamiast kwiatków na stopniach drabiny można postawić zioła – pachnącą lawendę lub aromatyczna bazylię.

Warto przeczytaćZiołowy ogródek na parapecie: jak go zrobić. Poradnik 

Pamiętajmy jednak o odpowiednim przymocowaniu pojemników, by wiatr nie zdmuchną nam dekoracji.

A co z meblami na balkonie lub tarasie?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego mebla albo całego zestawu, warto zastanowić się, jaki sposób spędzania czasu wolnego preferujemy. Jeżeli wolimy zjeść obiad na świeżym powietrzu w towarzystwie rodziny, lepiej przeznaczyć większą przestrzeń na stabilny stół i wygodne krzesła. Jeżeli natomiast ma to być miejsce tylko do odpoczynku, to lepszy będzie jeden efektowny mebel, np. podwieszany, rattanowy fotel, który stworzy idealny kącik do czytania ulubionej lektury. 

Pamiętajmy również o odpowiednim oświetleniu. Dzięki niemu stworzymy romantyczny nastrój podczas kolacji we dwoje, zapewnimy komfort gościom na przyjęciu lub po prostu będzie nam się lepiej czytało. Możemy wykorzystać oświetlenie sieciowe, lampki solarne lub nawet specjalne świeczniki na tea-lighty.

Przeczytaj równieżMeble na mały balkon 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Barbara Golian
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Ważna jest aranżacja balkonu. Na takim pełnym kwiatów człowiek chętniej spędza czas po ciężkim dniu w pracy. Ja nie wyjeżdzam na urlop - w tym roku praca mi na to nie pozwala, dlatego tak ważny jest dla mnie relaks na balkonie z filiżanką dobrej kawy. Fajny tekst, daję plusa :-)
amelia, 24.07.2012, 21:21
piękny balkonik Chciałabym też urządzić balkon ale cóż zdemolowano mi ściany balkonowe. Sąd na rozkaz pracownika spółdzielni nakazał zdemolować ściany balkonowe, mój materiał, moja praca, gruz wywieziono na wysypisko i niby wszystko jest ok. Obecnie po zdemolowaniu mój balkon otrzymał by I miejsce od końca. Nasuwa się zapytanie. Czy przy pomocy sądu nie została wyrządzona mi krzywda i okrutnie w biały dzień okradziono?
liloksen, 25.07.2012, 10:35
To prawda ,spółdzielnia bardzo często przekracza swoje uprawnienia, i o dziwo nie ponosi żadnych konsekwencji, jakby była ponad prawem.
Członek Spóldzielni, 31.07.2012, 19:00
Dzięki za ciekawe informacje! Na blogu www.zochawogrodzie.blogspot.com jest też trochę praktycznych informacji jak urządzić balkon w mieście.
Projektkura, 06.05.2013, 10:55