Wcześniejsza spłata kredytu – jak nie dać się oszukać

Kredyt często jest sporym obciążeniem domowego budżetu. Dlatego, gdy pojawia się w nim większa iloœść gotówki, warto zastanowić się, czy nie spłacić wcześœniej tego zobowiązania. Bank może zwrócić ci wtedy więcej niż tylko pobrane z góry odsetki czy też składkę ubezpieczeniową.
  • Wcześniejsza spłata kredytu

    Niedoinformowany kredytobiorca, który spłaca zobowiązanie wcześniej, często traci.

    adam_gorka (Pixabay.com)

Nie daj się oszukać i sprawdź, co ci się należy w momencie, gdy spłacasz kredyt wcześniej.

Kredyt konsumencki to jedna z najczęściej wybieranych przez nas form finansowania zakupu takich produktów jak pralka czy lodówka. Zobowiązanie często udaje nam się spłacić przed terminem, co pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy.

 Dowiedz się: Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

W tej sytuacji bank, z mocy prawa, jest zobowiązany do zwrotu kredytobiorcy pobranych z góry odsetek i składek ubezpieczeniowych. Jednak to nie wszystko, co możemy uzyskać. – Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznika Finansowego bank powinien proporcjonalnie zwrócić kredytobiorcy inne opłaty, takie jak np. prowizje – mówi Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus Doradcy Finansowi. Oczywiście powyższe stanowisko, korzystne dla konsumentów, jest dosyć kontrowersyjne.

Źródło: Serwis infowire.pl

Pamiętajmy również, że wbrew pozorom wysokość niektórych zwracanych opłat, np. składki ubezpieczeniowej, nie musi być proporcjonalna do okresu spłaty, choć od niego zależy. 

Uwaga! Za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego bank może wziąć prowizję

Jeśli myślimy o szybszej spłacie kredytu hipotecznego, to sprawdźmy, jakie prowizje i opłaty z tym związane naliczy nam bank. Dlaczego? Ponieważ instytucji tej wcale nie zależy na tym, żeby kredytobiorca szybko spłacił zobowiązanie. Szczególnie w pierwszych latach kredytowania bank będzie chciał od kredytobiorcy dodatkowego wynagrodzenia za przedwczesną spłatę długu (zwykle 2–5 proc. kwoty spłacanego kredytu mieszkaniowego). Najczęściej koszt jest tym niższy, im dłużej spłacany jest już kredyt. Zazwyczaj czas od 3 do 5 lat spłaty wystarcza, żeby bank zrezygnował z pobrania opłaty. Z drugiej strony są instytucje, które za całkowitą spłatę kredytu przed terminem pobiorą opłatę niezależnie od tego, jak długo spłacany był już kredyt. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Serwis infowire.pl
0komentarzy