Skąd wziąć pieniądze na organizację świąt

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Większość z nas myśli już o gwiazdkowych prezentach. Czasami musimy skorzystać z dodatkowego zastrzyku gotówki. Piszemy o możliwościach i radzimy, na co uważać.
  • Święta Bożego Narodzenia

    Polska jest krajem, w którym konsumenci planują wydać najmniej w Europie na tegoroczne zakupy świąteczne. Na bożonarodzeniowe prezenty, jedzenie oraz spotkania z bliskimi polska rodzina wyda ok. 1126 zł.

    mk

Przed świętami wielu Polaków zadaje sobie pytanie: skąd wziąć pieniądze na ich zorganizowanie? Dla osób, które nie mają oszczędności, zakup upominków i organizacja świąt nawet dla kilku osób może być sporym obciążeniem. Wyjściem z takiej sytuacji może być skorzystanie z dodatkowego zastrzyku gotówki. Może on być w postaci karty kredytowej, limitu w koncie czy kredytu gotówkowego.

Przeczytaj: Jak z głową kupować świąteczne prezenty

Według raportu firmy Deloitte polska rodzina wyda w tym roku na święta ok. 1126 złotych. To o 5 proc. więcej niż w 2012 roku. Aż 78 procent Polaków sfinansuje Gwiazdkę z własnych oszczędności, 19 proc. zapłaci za prezenty kartą kredytową, a 5 proc. pożyczy pieniądze od banku.

Plany dotyczące świątecznego budżetu wyglądają tradycyjnie. Na pierwszym miejscu znajdują się
wydatki na artykuły spożywcze, a na drugim – wydatki na gwiazdkowe prezenty. 

Własne oszczędności

Niewątpliwie własne oszczędności są najlepszym sposobem na poradzenie sobie z większymi wydatkami w okresie przedświątecznym. Fundusze można odkładać na wiele sposobów: umieszczając pieniądze na lokacie bankowej lub koncie oszczędnościowym, czy też lokując pieniądze na produktach oszczędnościowo-inwestycyjnych. Nie jest to skomplikowane, wymaga jedynie wytrwałości i systematyczności w oszczędzaniu. Ważny jest jednak wybór odpowiedniego sposobu ulokowania kapitału. W celu podjęcia najlepszej dla decyzji, warto zasięgnąć porady niezależnego doradcy finansowego, by jak najlepiej pomnażać oszczędności.

W tym roku Polacy sfinansują święta głównie z oszczędności. Zrobi tak aż 78 proc. z nas – wynika z raportu firmy Deloitte.

Dowiedz się: Ile kosztuje usługa sprzątania domu i mieszkania

Karta kredytowa

Skorzystanie z karty kredytowej to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają oszczędności, ale ich sytuacja finansowa umożliwia zaciągnięcie pożyczki i spłacenie jej w niedługim czasie. Na każdej karcie kredytowej dostępny jest bowiem tzw. okres bezodsetkowy. Trwaj on zazwyczaj około miesiąca. Jeśli w ciągu tego czasu spłacimy zaciągnięte zobowiązanie, nie poniesiemy żadnych kosztów z nim związanych. Po upływie tego okresu, naliczane jest oprocentowanie, które zwykle jest równe najwyższemu dopuszczalnemu przez prawo poziomowi (obecnie to aż 16 proc.).

Limit w koncie

Najprostszy sposób bankowej pożyczki to tak zwany kredyt odnawialny lub też limit w koncie. Można go założyć w banku, w którym mamy już rachunek. Wysokość limitu zależy od comiesięcznych dochodów popartych wpływami na nasze konto. Atutem rozwiązania jest to, że odsetki naliczane są tylko od sumy, jaka została wykorzystana, a nie od całej kwoty zaciągniętego kredytu.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, którym zależy na spłacie pożyczki w regularnych ratach. Atutem tego rozwiązania jest możliwość otrzymania szybkiego kredytu i niewielka liczba formalności. Takie rozwiązanie pozwala na zaplanowanie spłaty kredytu w sposób dostosowany do naszego comiesięcznego domowego budżetu.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Joanna Chochowska, Expander Advisors
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

No niestety w tym roku będę musiała wziąć kredyt, kilka elementów się niestety nałożyło... awaria pieca, awaria samochodu, brak premii... Przeglądałam oferty banków i Getin Bank jest bezkonkurencyjny. Idę w poniedziałek podpisać dokumenty
Ania, 14.12.2013, 07:20
Uważam, że wpis Ani nie dziwi a śmieszy i jest reklamą banku. A z drugiej strony dziwią postawy ludzi biorących kredyt w banku np. na Święta czy podobne uroczystości. Nie mogą systematycznie małych kwot odkładać? A później mogą odkładać i to w dodatku ze sporymi odsetkami? Np. SKOK na swojej reklamowej ulotce włożonej do skrzynki pocztowej pisze- " oprocentowanie tylko 5 %" a małymi literkami dopisano- " nominalne oprocentowanie 34,8 %"- łatwo to sprawdzić. I tak robi się z ludzi głupków, a oni się z tym godzą. Ludzie zacznijcie myśleć, systematycznie oszczędzajcie nawet małe kwoty i unikajcie bankowych naciągaczy.
ROD, 16.12.2013, 19:35
to ważne, co piszesz. Większość "łatwych pożyczek" zwanych chwilówkami jest oprocentowana rzeczywiście o wiele więcej, niż to podają. Mało kto dowiaduje się o całkowity koszt kredytu (tzn ile faktycznie więcej musi spłacić). Zaskakujące jest też to, że dziś mimo takiej nagonki na parabanki jest ich aż tyle. Natknęłam się ostatnio na taki ranking :http://diobol.pl/parabanki-lista-firm-oferujacych-pozyczki-pozabankowe .Ciekawe, co?
sylwia4012, 22.01.2014, 17:03
Patrząc na ranking kredytów hipotecznych na http://www.forum-kredytowe.pl to sa inne tansze banki.
rorek, 30.01.2014, 03:15
Pożyczka gotówkowa na Boże Narodzenie! Czy chcesz zapewnić sobie i swoim bliskim radość z nadchodzących wakacji? Ukończ wszystkie marzenia, biorąc najlepszą pożyczkę. Sprawdź aktualne promocje pożyczek gotówkowych na Boże Narodzenie i Sylwestra 2018/2019: pamelarosaflores11@gmail.com
Pamela Rosa Flores, 26.11.2018, 18:56