Polisy na życie i zdrowie. Ile kosztują i czy warto je wykupić

Ubezpieczenia na życie oferuje w zasadzie każda firma ubezpieczeniowa. Polisy są zróżnicowane. W ich ramach możemy ubezpieczyć się już nie tylko od śmierci, ale np. od chorób, pobytu w szpitalu, niezdolności do pracy.
  • Podpisanie umowy

    Ważne by klient, który chce się ubezpieczyć, swoje potrzeby konkretnie przedłożył agentowi, który wybierze dla niego najkorzystniejszą ofertę.

    sxc.hu

Polisę powinniśmy dobrać do naszych potrzeb i wymagań. W ramach takiej polisy możemy ubezpieczyć się już nie tylko od śmierci, ale także od ewentualnych operacji, przyszłych kosztów związanych z organizacją pogrzebu, czy też następstw nieszczęśliwych wypadków. Coraz częściej banki podczas zaciągania kredytu hipotecznego wymagają od nas takiego ubezpieczenia.

Zajrzyj też tutaj: Alarm odstraszy złodzieja! Jak zabezpieczyć swój dom? Nowości na rynku 

Coraz powszechniejszym staje się ubezpieczanie samochodów, mieszkań, czy też wyjazdów zagranicznych, natomiast często ludzie zapominają o ubezpieczeniu na życie i zdrowie. Tymczasem ubezpieczenia na życie stanowią ważne zabezpieczenie finansowe od różnych zdarzeń losowych dla każdego człowieka. W dzisiejszych czasach są one niezbędne, nie tylko dla osób biorących kredyty, od których banki wymagają dodatkowego zabezpieczenia w postaci polisy na życie, czy też jedynych żywicieli rodziny, ale także dla wszystkich świadomych osób, które zdają sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie takiej polisy. Bowiem w razie śmierci, bądź nagłych kłopotów ze zdrowiem nie trzeba wówczas zastanawiać się skąd wziąć pieniądze na pokrycie kosztów.

– Żeby łatwiej zrozumieć, czym są ubezpieczenia na życie stosuje się podział na grupy:

  • indywidualne,
  • grupowe,
  • na życie i dożycie,
  • zdrowotne,
  • ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi – tłumaczy Alicja Strzelecka-Bajon, doradca finansowy.

Przeczytaj również: Czy warto ubezpieczyć się na życie? W czym może pomóc polisa 

W ramach indywidualnego ubezpieczenia na życie jedna z firm ubezpieczeniowych proponuje, np. kompleksowe ubezpieczenie, które obejmuje oprócz zabezpieczenia finansowego od śmierci opcje ubezpieczenia m.in. następstw nieszczęśliwych wypadków, poważnych zachorowań, operacji, pobytu w szpitalu, urodzenia dziecka, czy też śmierci rodziców. W przypadku takich ofert popularne są polisy rodzinne, gdzie dla wszystkich członków rodziny wystawia się tylko jedną polisę. Jest to nie tylko wygodne, ale i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Warto dodać, że ubezpieczyć mogą się również osoby bezrobotne.

Inne towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje z kolei typową polisę z zakresem ubezpieczenia tylko na śmierć z każdej przyczyny oraz na trwałe inwalidztwo, co stanowi np. zabezpieczenie zaciąganego kredytu. W tym przypadku przy sumie ubezpieczenia 100 tys. zł mężczyzna w wieku 35 lat zapłaci 480 zł składki rocznej, co miesięcznie daje 30 zł.

Kolejnym rodzajem polis są ubezpieczenia grupowe zawierane już nie indywidualnie przez klienta, ale przez pracodawcę, zabezpieczającego w ten sposób siebie i swoich pracowników. Do ubezpieczenia muszą przystąpić min. 3 osoby.

Zobacz także: Ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym: kosztowne, ale potrzebne 

Bardzo unikalną ofertę ma firma, która proponuje pełne ubezpieczenie na życie oraz przy wyborze ubezpieczenia od poważnego zachorowania aż 37 jednostek chorobowych. - Co jest ważne przy tego rodzaju polisach często pracodawcy nie zdają sobie sprawy, że wykupując ubezpieczenie grupowe dla swojej firmy chronią się przed wypłatą odprawy pośmiertnej, dla rodziny zmarłego pracownika - tłumaczy Agnieszka Kuleczka, kierownik biura finansowego.

Inaczej jest w przypadku ubezpieczeń na życie i dożycie. Jeżeli klient dożywa końca trwania polisy, pieniądze trafiają do niego w ramach swego rodzaju emerytury, natomiast jeżeli śmierć następuje w trakcie trwania polisy, wówczas pieniądze wypłacane są rodzinie, bądź innym osobom uposażonym.
Do ubezpieczeń na życie możemy zaliczyć również ubezpieczenia zdrowotne. Umożliwiają one nielimitowane wizyty u lekarzy specjalistów, bez skierowań, przy maksymalnie dwutygodniowym okresie oczekiwania. Ponad to w zakresie takiego ubezpieczenia jest również opieka stomatologiczna, badania, szczepienia, czy też domowe wizyty lekarskie. Ceny pakietów wahają się od 52 do 130 zł miesięcznie w zależności od zakresu.

Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniu OC w naszym życiu domowym 

Ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi są to polisy nastawione na oszczędzanie bez strat. – Suma ubezpieczenia na życie jest tutaj niewielka, bo tylko 100 zł, za to całość wpłacanych w dogodnych składkach pieniędzy jest odpowiednio inwestowana i zarządzana, tak aby klient nigdy nie stracił tego, co odkłada i mógł wypracować zysk – mówi A. Strzelecka-Bajon.

Średnio, miesięcznie na polisę na życie i zdrowie można wydać od 50 zł wzwyż. Podczas spotkania z multiagentem z całego wachlarza ofert proponuje się klientowi te, które najlepiej zaspokoją jego potrzeby.
– Z doświadczenia wiem, że dobra polisa to taka, w której suma ubezpieczenia na życie wynosi co najmniej 50 tys. zł. Dobrze, jeśli chroni klienta dodatkowo, np. od ryzyka operacji, pobytu w szpitalu. Koszt takiego ubezpieczenia powinien wynosić około 50 zł miesięcznie – wyjaśnia A. Kuleczka.
– Niestety nie ma jednej, konkretnej oferty dla wszystkich, ponieważ są one bardzo zindywidualizowane, dostosowane bezpośrednio do potrzeb klienta. Poza tym w jednej firmie wyznacznikiem do wyliczenia składki jest wiek, w innej to czym zawodowo zajmuje się klient. Ważny jest też stan zdrowia klienta, bowiem wiele towarzystw stawia wyższe wymagania osobom przewlekle chorym – podsumowuje A. Kuleczka.

Klient decydujący się na polisę na życie może swobodnie wybierać spośród bogatej oferty rynkowej. Może łączyć poszczególne opcje dodatkowe bądź korzystać tylko z oferty podstawowej, jaką jest ubezpieczenie w razie śmierci. 

Autor: Agata Kaźmierczak
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Szczerze powiedziawszy ja długo zastanawiałam się, czy potrzebna jest mi polisa na życie, ale w końcu się zdecydowałam i uważam, że był to doskonały wybór, ponieważ sami powinniśmy zadbać o swoją przyszłość, zwłaszcza gdy chodzi o kwestie finansowe. Skorzystałam z oferty http://financialexpertpl.com/. Firmę poleciała mi znajoma i po dokładnym zapoznaniu się z ofertą postanowiłam udać się na spotkanie z agentem. W trakcie spotkania udzielono mi informacji na wszystkie zadane pytania, wzięto pod uwagę moje potrzeby i po poddaniu ich dokładnej analizie, zaproponowano polisę. Okazało się, że jest idealna a ja nie muszę się już martwić o finanse mojej rodziny.
Kaliszewska, 21.10.2014, 16:00

Polecamy