Ostatnia szansa na pieniądze z „Mieszkania dla Młodych”. Co zrobić, by dostać dofinansowanie

Kończy się program „Mieszkanie dla Młodych”. Kto zatem chce kupić wymarzone „M” z dofinansowaniem do wkładu własnego, musi szybko działać. Ostatni raz będzie mógł złożyć wniosek od 2 stycznia do 30 września 2018 roku. Do rozdysponowania zostało 381 milionów złotych.
  • Mieszkanie dla młodych rodzin

    Młodzi ludzie często mają jedno marzenie: zamieszkać na swoim, ale najpierw muszą postarać się o pieniądze na ten cel.

    Jarosław Sołomacha

Przypomnijmy główne kryteria, jakie należy spełnić, aby starać się o fundusze w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych". Nie wolno być właścicielem innego mieszkania (ten warunek nie dotyczy rodzin z co najmniej trójką dzieci). Wnioskodawcy mogą mieć najwyżej 35 lat, chociaż w sytuacji małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka. I znowu: to kryterium nie dotyczy rodzin z minimum trójką dzieci. Następny wymóg - kredyt zaciągnięty na przynajmniej połowę ceny mieszkania, na minimum 15 lat.

Dowiedz sięKto i dlaczego będzie musiał oddać dopłaty uzyskane w Mieszkaniu dla Młodych 

4 lata MdM za nami

Program „Mieszkanie dla Młodych" rozpoczął się w roku 2014. Przez te 4 lata Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał kupującym mieszkania na dofinansowania do wkładów własnych łącznie 2,5 miliarda złotych. Dzięki temu ponad 98 tysięcy rodzin wprowadziło się do swoich wymarzonych czterech kątów.
BGK pracuje nad wdrożeniem Narodowego Programu Mieszkaniowego, chociaż jeszcze działa „Mieszkanie dla Młodych".

Więcej na tematMieszkanie dla Młodych, jego plusy i minusy 

Kto pierwszy, ten lepszy

Ze względu natomiast na spore zainteresowanie, ostatnia edycja programu w 2018 roku może być wyjątkowo krótka. - W przyszłym roku do rozdysponowania pozostało nam około 381 mln zł - informuje Przemysław Osuch, zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK. - Doświadczenia ubiegłych lat podpowiadają nam, że pieniądze te wystarczą na dofinansowanie wkładu własnego dla około 13 tysięcy wnioskodawców. Jeśli zainteresowanie będzie utrzymywać się na poziomie zbliżonym do tegorocznego, pula wyczerpie się już w ciągu kilku dni stycznia 2018 roku.

Od 2 stycznia znowu można składać wnioski

Bank Gospodarstwa Krajowego podkreśla, że złożenie wniosku o dofinansowanie będzie możliwe dopiero od 2 stycznia. Dokumentację kredytową można jednak już teraz złożyć w banku, o ile pozwalają na to procedury wewnętrzne tego banku. Pracownicy banku przeprowadzą m.in. wstępną analizę zdolności kredytowej zainteresowanego, a potem będą odpowiedzialni za pełną obsługę wniosków o dofinansowanie i powiadomią, czy takie zostanie przyznane. Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego należy złożyć razem z wnioskiem o kredyt. Kto chce poznać szczegóły odnośnie przyznawania pieniędzy, powinien skontaktować się z bankiem czy instytucją pośredniczącą w udzielaniu kredytów i współpracującą z BGK w obsłudze rządowego programu. Na portalu BGK (www.bgk.pl) zamieszczono spis tych instytucji.

Przeczytaj koniecznieJaki będzie czynsz w mieszkaniu z programu "Mieszkanie Plus" 

Aby dowiedzieć się, w jakiej wysokości przysługuje dofinansowanie wkładu własnego, warto podpytać w banku, w którym nabywca złoży wniosek o dofinansowanie. Wspomniane 381 mln złotych powinno pozwolić na dofinansowanie wkładu własnego przy zakupie mieszkania mniej więcej 13 tysiącom rodzin. Chętni muszą się jednak spieszyć, ponieważ, jak do tej pory, liczy się kolejność zgłoszeń. Wygląda na to, że fundusze przeznaczone na ostatnią edycję programu zostaną zarezerwowane już w ciągu pierwszych dni stycznia. Tym samym wzrasta ryzyko, że wnioskodawca, który spóźni się nawet o parę dni, nie dostanie dofinansowania. 

Dowiedz sięCo nas w mieszkaniówce w 2018 roku

Autor: Katarzyna Piojda
3komentarzy