Od września wyższe dopłaty do kredytów

Od września 2015 roku osoby kupujące mieszkania będą mogły otrzymać wyższe dopłaty do zaciąganych kredytów. W życie wchodzą zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych
  • Od września wyższe dopłaty do kredytów

    archiwum Polska Press

Na zmianie przepisów, dotyczących przyznawania dopłat do kredytów mieszkaniowych w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM) najwięcej zyskają rodziny wielodzietne. Dla nich dofinansowanie zwiększy się z 15 do 30 proc. Ponadto dla rodzin z co najmniej trójką dzieci dopłaty liczone będą do większej niż dotychczas powierzchni mieszkania. Dodatkowo zwiększy się wysokość dopłat z 15 do 20 proc. dla kredytobiorców z dwójką dzieci.

Zobacz też: Coraz więcej kredytów hipotecznych udzielanych w ramach Mieszkania dla Młodych 

Faworyzowanie tej grupy beneficjentów programu to element prorodzinnej polityki państwa. Jak wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego, do tej pory z rządowych dopłat korzystały głównie osoby bezdzietne (ok. 77 proc.) i rodzice z jednym dzieckiem (20 proc.). Wnioski o dopłaty przyznawane na nowych zasadach można już składać w kilkunastu bankach.

Od początku 2014 roku, czyli od momentu funkcjonowania programu, dopłaty uzyskali kredytobiorcy przy zakupie niespełna 27 tys. mieszkań i domów w całym kraju. W tym roku zainteresowanie preferencyjnymi kredytami dotowanymi przez rząd jest znacznie większe niż w roku ubiegłym. Wartość przyznanego od początku roku dofinansowania w MdM przekroczyła już cały zeszłoroczny wolumen dopłat. W dalszym ciągu przybywa chętnych na dotacje. W lipcu br. przyznane zostało o jedną trzecią więcej dopłat niż w tym samym czasie w zeszłym roku. Pula przeznaczona na subwencje jest ograniczona, jednak w tym roku nie powinno zabraknąć środków. Do tej pory z przeznaczonych pieniędzy, wykorzystano połowę środków.

Ponadto nowelizacja przepisów o MdM przynosi jeszcze jedną zmianę. Z dopłaty będzie można teraz kupić nie tylko nowe, ale także mieszkania z drugiej ręki. Należy jednak zaznaczyć, że w dużych miastach będzie oznaczało to wybór spośród niewielkiej ilości ofert. W Warszawie, czy Krakowie na rynku wtórnym do programu zakwalifikują się tylko mieszkania w niższym standardzie, przeznaczone do remontu lub gorzej zlokalizowane, ponieważ tylko takie lokale spełnią wymogi cenowe, by zmieścić się w limicie przewidzianym w MdM.

Zobacz też: Kłopoty ze spłatą kredytu hipotecznego: jak sobie z nimi poradzić 

Wśród nowych mieszkań nie powinno być problemów z wyborem, ponieważ firmy deweloperskie wykazują w ostatnim czasie nadzwyczaj dużą aktywność. Jak pokazują dane GUS, rośnie nie tylko liczba rozpoczynanych inwestycji, ale i uzyskanych przez deweloperów pozwoleń na budowę kolejnych projektów. Firmy przygotowują nowe inwestycje w przekonaniu, że dobra koniunktura na rynku będzie się utrzymywać jeszcze wiele miesięcy. 

Autor: Maciej Badowski (AIP)
0komentarzy