Kredyty hipoteczne. Nawet 1500 zł za zmianę dnia spłaty

W czasie spłacania kredytu hipotecznego, w naszym życiu sporo może się zmienić. Jeśli do tych zmian będziemy chcieli dostosować parametry kredytu, możemy za to sporo zapłacić. Zwykła zmiana dnia spłaty raty może kosztować nawet 1500 zł.
  • Mieszkania

    Spłacamy kredyt na mieszkanie i marzy nam się zmiana zapisu w umowie odnośnie dnia spłaty? Podpisanie aneksu do umowy może kosztować nas nawet 1500 zł.

    Wikana

Tak wynika z informacji, zebranych przez firmę Expander. Dzień miesiąca, w którym będziemy spłacać raty ustalamy w momencie składania wniosku o kredyt hipoteczny. Po pewnym czasie może się jednak okazać, że inny dzień byłby dla nas bardziej korzystny. Taka zmiana wiąże się zwykle z kosztami.

– Dzień spłaty zwykle jest wpisywany do umowy kredytowej, a więc zmiana wymaga podpisania aneksu – mówi Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. – Tymczasem banki każą sobie za nie sporo płacić.

Rekordzistą pod tym względem jest PKO BP. W jego przypadku opłata za aneks wynosi do 0,5% pozostałego do spłaty zadłużenia. Jednak nie mniej niż 150 zł. Gdy dług wynosi 300 000 zł za zmianę dnia płatności naszej raty możemy więc zapłacić 1500 zł.

W większości banków taka opłata jest znacznie niższa. Najczęściej kosztuje to ok. 200 zł. Najlepsze warunki w tym zakresie zapewnia BZ WBK i Credit Agricole, w których zmiana terminu raty nie wymaga podpisywania aneksu do umowy i nie wiąże się z opłatami.

– Warto też wspomnieć o Alior Banku, BPS, mBanku i Multibanku, w których aneks co prawda jest wymagany, ale kosztuje tylko 50 zł – dodaje Sadowski.

Nie we wszystkich bankach można dowolnie ustawić sobie dzień spłaty

Dla przykładu, w Deutsche Banku klienci spłacają raty 4-ego dnia miesiąca (wyjątek to Rodzina na swoim - 10-tego dnia) i nie można tego w żaden sposób zmienić. W Polbanku dniem spłaty automatycznie staje się dzień miesiąca, w którym został uruchomiony kredyt.

– Tu jednak istnieje szansa na późniejszą zmianę, o ile bank wyrazi na to zgodę i pod warunkiem zapłacenia 500 zł prowizji – precyzuje Sadowski.

Są również banki, które co prawda nie pozwalają dowolnie ustalić sobie dnia spłaty, ale dają w tym zakresie większą lub mniejszą swobodę. W Raiffersien Banku raty można spłacać tylko 6-tego,12-tego,18-tego lub 24-tego dnia miesiąca. W ING Banku Śląskim czy Euro Banku może to być 5, 10, 15, 20 lub 25-ty dzień miesiąca. Aż 11 banków pozwala dowolnie wybrać dzień, w którym chcemy dokonywać spłaty kredytu.

Gdzie i ile zapłacimy za zmianę terminu spłaty kredytu hipotecznego? 

Źródło: Expander 

Autor: Jacek Szydłowski
Współpraca: Expander
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Zwykłe złodziejstwo.
Quasimodoxxl, 15.11.2012, 18:12
kuba, 15.11.2012, 20:37
też tak miałem, płacę pod koniec miesiąca i czasem brakuje, rzucili opłatę za zmianę daty, olałem to, teraz naliczają mi jakieś 10 zł/rok odsetek za 1-3 dni opóźnienia. Nawet jak będę spłacał to 20 lat to tylko 200!
Literaci do literatek!
Banki do bankructwa !!!
Na pohybel !!!
od pierwszego do pierwszego, 15.11.2012, 21:24
Zestawienie rat kredytów z boku tej strony nie jest rzetelne: mam kredyt w euro w PKO BP i płacę ratę o 100zł mniej niż najtańszy wymieniony bank. Nie słyszałem, żeby PKO było najtańszym bankiem. Zestawienie nie jest oparte na realnych warunkach (np. obniżka marży banku za kartę kredytową czy ubezpieczenie wliczone w ratę, dokonanie wpisu do hipoteki, negocjacje itp.).
freebox, 16.11.2012, 10:48
Jakby mi bank robił takie problemy i policzył 1500 zł za taką przysługę to bym po prostu przeniósł kredyt do innego poważniejszego banku. Co by było jakbym miał inne poważniejsze problemy ze spłatą kredytu? Czy dało by się dogadać w ogóle z takim bankiem?
Brzeszczak, 16.11.2012, 11:26
UWAGA NA KREDYT BANK! U nich to norma: najpierw żądają, aby deweloper wystawił harmonogram budowy, żeby od tej daty wypłacać transzę kredytu. Mimo, ze deweloper zaznacza, że to tylko planowany harmonogram, to potem się tego skrupulatnie trzymają! Co do dnia! I nie chcą wypłacić kasy wcześniej!
Karusiński, 23.11.2012, 15:48