Jeszcze dwa lata taniego kredytu?

Już 10 raz z kolei Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na najniższym w historii poziomie. Tym samym kredyty dalej będą relatywnie tanie. Z najnowszych prognoz wynika, że taka sytuacja utrzymywać się będzie przez 2 lata.
  • Jeszcze dwa lata taniego kredytu?

    123RF
  • Jeszcze dwa lata taniego kredytu?

    Lion’s Bank

Wokół Rady Polityki Pieniężnej wiele się obecnie dzieje. Częściowo jej skład już się zmienił, a kolejni kandydaci niedługo zostaną wybrani zmieniając niemal cały dotychczasowy skład tego ważnego gremium. Tym samym odpowiedzialność za prowadzenie polityki pieniężnej w Polsce już niedługo zależeć będzie od nowego grona ekonomistów.

Zobacz też: Bez sporej gotówki nie masz co marzyć o kredycie hipotecznym 

Co to oznacza dla kredytobiorców? Czy kredyty zaczną drożeć? A może już niedługo raty będą jeszcze niższe? Najnowsze prognozy rynkowe przewidują wybitną stabilność w tych obszarach. Kontrakty terminowe sugerują, że przez 24 miesiące podstawowa stopa procentowa w Polsce pozostanie na niezmienionym poziomie.

Kredyt najtańszy w historii

Tym bardziej nie powinno więc dziwić, że na kończącym się dziś posiedzeniu rady, zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym - historycznie niskim - poziomie. Warto przypomnieć, że przed serią obniżek stóp procentowych (zapoczątkowaną pod koniec 2012 roku) podstawowa stopa procentowa była na poziomie 4,75%. Od tego czasu RPP podjęła już 10 decyzji o cięciu tej stawki. Dzięki tym decyzjom 30-letni kredyt mieszkaniowy stał się znacznie tańszy. Przeciętna rata stopniała bowiem z poziomu około 640 zł miesięcznie do 460 zł miesięcznie w przeliczeniu na każde pożyczone 100 tys. zł. Wynik ten już uwzględnia podwyżki marż związane z wprowadzeniem podatku bankowego. 

Zobacz też: Niskie stopy procentowe – czy nie ma powodów do obaw? 

Lokaty najmniej atrakcyjne w historii

Z drugiej strony wspomniane decyzje mają skutki negatywne dla deponentów. Jeśli ktoś zaniósł 100 tys. zł do banku, aby założyć roczną lokatę w październiku 2012 roku (przed cyklem obniżek stóp), mógł liczyć przeciętnie na 4,9 tys. zł odsetek, co po odliczeniu podatku daje 3 969 zł zysku netto – wynika z szacunków Lion's Bank opartych o dane NBP. Dla porównania idąc z identyczną kwotą do banku w grudniu 2015 roku można było liczyć tylko na odsetki w kwocie 1 920 zł. Po odliczeniu podatku daje to jedynie 1 555 zł zysku netto. 

Autor: Bartosz Turek, Lion’s Bank
0komentarzy

Polecamy