Jak uzyskać wyższy kredyt hipoteczny

Wiele osób nadal nie może uzyskać wystarczającej kwoty kredytu mieszkaniowego. Dlatego przed złożeniem wniosku najlepiej zrezygnować ze zbędnych produktów bankowych. To znacznie zwiększy naszą zdolność kredytową.
  • Zakup mieszkania

    Zastanawiasz się, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Po pierwsze zbuduj pozytywną historię kredytową. Po drugie spłać zbędne zobowiązania finansowe. Jeżeli to nie pomoże, to pomyśl o wydłużeniu okresu kredytowania lub dołącz do kredytu krewnego o wysokich dochodach.

    mk

Inne sposoby na uzyskanie wyższej kwoty kredytu to na przykład dołączenie jako współkredytobiorcy rodziców lub wydłużenie okresu kredowania – uważają eksperci Expandera.

Dzięki spadkowi stóp procentowych kredyty hipoteczne tańsze i łatwiej dostępne. Nadal jednak wielu osobom banki nie chcą udzielać tak wysokiego kredytu, by ten wystarczył na zakup mieszkania. Problem ten dotyczy szczególnie osób, które zarabiają poniżej średniej krajowej. W ich przypadku spadek oprocentowania jedynie nieznacznie podwyższył dostępną kwotę kredytu.

Można jednak poprawić swoją zdolność kredytową. Najskuteczniejszym sposobem jest oczywiście wzrost dochodu. To jednak najczęściej nie jest możliwe. Znacznie łatwiej jest więc postarać się, by bank uznał nas za wiarygodnego kredytobiorcę. Dzięki temu możemy uzyskać niższą marże, a to z kolei pozwoli na zaciągnięcie większego kredytu.

Zadbaj o pozytywną historię kredytową

Pozytywna historia kredytowa pomoże w postrzeganiu nas jako wiarygodnego klienta. Zanim zaciągniemy kredyt hipoteczny warto więc korzystać z innych produktów kredytowych. Można dla przykładu kupić na raty sprzęt RTV czy AGD, otworzyć sobie limit kredytowy w rachunku czy korzystać z karty kredytowej.

Warto przeczytać: Jak historia w BIK wpływa na naszą wiarygodność w oczach banku 

Nie ma znaczenia, jak duży to będzie kredyt. Najważniejsza jest terminowa spłata rat. To pokaże, że wywiązujemy się z zaciągniętych zobowiązań. Taki limit w rachunku czy karta kredytowa wcale nie muszą być uruchomione w banku, w którym zamierzamy wziąć kredyt hipoteczny. Banki wpisują bowiem informacje o naszych długach, i o tym jak je spłacamy do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Dzięki temu, gdy będziemy starali się o kredyt na mieszkanie, bank dowie się o tym, jak obsługiwaliśmy kredyty zaciągnięte u jego konkurencji.

Spłać zbędne zobowiązania

Trzeba jednak dodać, że gdy już nadejdzie moment starania się o kredyt hipoteczny, wszystkie posiadane produkty kredytowe zaczną działać na naszą niekorzyść. Banki wyliczają bowiem zdolność kredytową odejmując od naszych dochodów raty wszystkich spłacanych już kredytów i koszty utrzymania. Dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt mieszkaniowy najlepiej zrezygnować ze wszystkich innych produktów kredytowych.

Wydłuż okres kredytowania

Wyższy kredyt uzyskamy także w przypadku, gdy wydłużymy okres spłaty kredytu. Dla przykładu, z 300 tys. złotych do 342 tys. złotych można podwyższyć zdolność kredytową wybierając okres 25 lat spłaty zamiast 20 lat. Trzeba jednak dodać, że ten sposób przestaje działać przy przekroczeniu okresu 25 lat. Wtedy banki w swoich wyliczeniach muszą bowiem przyjmować, że spłata nastąpi i tak w ciągu 25 lat. Zgodnie z nową Rekomendacją S do końca roku banki będą jednak podwyższały ten próg do 30 lat. Wadą wydłużania okresu spłaty jest to, że spowoduje ono wzrost kosztu kredytu. W dłuższym okresie bank naliczy nam więcej odsetek.

Więcej informacji: Jakie zmiany czekają nas w kredytach hipotecznych

Dołącz do kredytu mieszkaniowego kogoś z rodziny

Kolejnym sposobem na uzyskanie wyższej kwoty kredytu może być dołączenie jako współkredytobiorców rodziców lub innej osoby z rodziny, która uzyskuje wysokie dochody. Niestety to rozwiązanie również ma pewną wadę. Jeśli współkredytobiorca staje się osoba starsza, to bank może się nie zgodzić na długi okres kredytowania. Zwykle banki wymagają spłaty do czasu, gdy kredytobiorca będzie miał 70 lat. W rezultacie, jeśli rodzice mają 50 lat, to bank może wymagać, by okres spłaty wynosił maksymalnie 20 lat lub uwarunkować kredyt opłaceniem kosztownego ubezpieczenia na życie. 

Dowiedz się, ile kosztują mieszkania: Oferty mieszkań na sprzedaż

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Jarosław Sadowski - Główny Analityk firmy Expander
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

W Polsce banki nie udzielają kredytu hipotecznego tylko długoletni konsumencki.W przypadku kredytu hipotecznego klient może oddać nieruchomość bankowi i jego zobowiązania równe są 0 pln i tak się dzieje w UE i USA.W systemie jaki mamy w Polsce bank będzie ścigał nawet nasze prawnuki za ten kredyt mimo,że dom,mieszkanie zostało przejęte i sprzedane przez bank.Obecny system bankowy ma na celu zniewolenie narodu bo pracowanie 30-40 lat na własne ;dwa pokoje w bloku; to synonim postkolonializmu.
to ja, 10.08.2013, 14:07
Nowa forma niewolnictwa we współczesnym świecie . Gonić koniec sznurka przez 30 lat -to nowa forma życia CYWILIZOWANEGO obywatela Europy i USA. Czyli stres i depresja każdego dnia . W święta ,Nowy Rok i Wielkanoc i święta Bożego Narodzenia zasypiamy i wstajemy rano z myślą : CZY DAM RADĘ DOGONIĆ KONIEC SZNURKA W TYM MIESIĄCU...?
lauda, 11.08.2013, 07:08
"dołącz do kredytu krewnego o wysokich dochodach."-buhaha a kto będzie spłacał????????????? ja czy "krewny o wysokich dochodach"
dfgd, 15.01.2014, 12:25