Jak kupić domek letniskowy na kredyt

Coraz częściej kupujemy domki letniskowe. Niestety tego typu nieruchomość to duży wydatek. Dlatego najczęściej zaciągamy kredyt na ten cel. Jak sfinansować zakup i czym kierować się przy wyborze nieruchomości radzą eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).
  • Domek letiskowy nad jeziorm

    Najczęściej domek letniskowy kupują osoby, które mają ulubione i stałe miejsce do spędzania dni wolnych od pracy.

    gracey

Zakup takiej nieruchomości może też być formą inwestycji lub zabezpieczenia na przyszłość. Ceny gruntów oraz nieruchomości położonych w kurortach stale rosną i można spodziewać się zysków w przypadku ich sprzedaży w przyszłości. Korzystnym rozwiązaniem, które pozwoli na częściową spłatę kredytu może być też wynajem nieruchomości, w czasie gdy nie planujemy z niej korzystać. 

Ile kosztuje zakup domku letniskowego

Ceny domków letniskowych wahają się od kilkudziesięciu tys. złotych (w przypadku altanek), nawet do kilkuset tysięcy złotych za domki całoroczne.

Zobacz również: Projekty domów letniskowych

– Najwięcej zapłacić trzeba za luksusowe rezydencje w popularnych lokalizacjach takich jak Sopot i Zakopane oraz oczywiście za domy położone w zagranicznych kurortach. Rezydencja mieszcząca się tuż nad jeziorem może kosztować nawet kilka milionów złotych. Koszty nie kończą się jednak na domku, oprócz niego trzeba przecież kupić też grunt – mówi Bartosz Turek (Home Broker i ZFDF).

A to i tak jeszcze nie koniec wydatków. Do kosztów trzeba jeszcze doliczyć kwotę wydaną na wyposażenie i utrzymanie domku. I nie zapominajmy, że będziemy ponosić wydatki również w czasie, gdy nieruchomość nie będzie użytkowana.

– Dlatego przed zakupem domu letniskowego warto zrobić rachunek ekonomiczny i przeanalizować wszystkie koszty. Często okazuje się, że jedyną możliwością sfinansowania domku letniskowego jest wykorzystanie oszczędności lub zaciągnięcie kredytu w banku – tłumaczy Bartosz Turek.

Kiedy możemy zaciągnąć kredyt na domek letniskowy

Oczywiście można ubiegać się o kredyt hipoteczny na budowę lub zakup takiej nieruchomości. Trzeba jednak spełnić podstawowy warunek – domek musi być całoroczny. A to oznacza, że powinien być trwale związany z gruntem oraz mieć wszystkie niezbędne instalacje oraz być ocieplony.

– Zamiast kredytu można również zaciągnąć pożyczkę hipoteczną. Zabezpieczeniem takiej pożyczki musi być jednak inna nieruchomość. A przyszły nabywca domku letniskowego musi być już jej właścicielem. Niestety pożyczka hipoteczna jest zwykle wyżej oprocentowana niż kredyt mieszkaniowy, a relacja możliwej do uzyskania kwoty pożyczki do wartości nieruchomości stanowiącej jej zabezpieczenie niższa niż w przypadku kredytu hipotecznego – wyjaśnia Łukasz Kosiński, Credit House i ZFDF.

A co jeśli marzymy o nieruchomości wypoczynkowej położonej za granicą 

– Można ubiegać się o kredyt na zakup nieruchomości np. we Włoszech w polskim banku, ale dodatkowym zabezpieczeniem będzie musiała być nieruchomość położona w Polsce. Ponadto bank zbada oczywiście zdolność kredytową na kwotę zakupu i będzie wymagał przedstawienia domu, lokalu lub działki budowlanej o wartości o minimum 20% wyższej niż kwota zakupu nieruchomości – tłumaczy Mariusz Frątczak, Goldenegg i ZFDF. Warto jednak pamiętać, że w przypadku nieruchomości położonych za granicą, cenę należy liczyć w obcej walucie, a realne koszty będą również uwarunkowane wahaniami kursu walut.

Autor: redakcja.regiodom
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

A ZA PIENIADZE.
Jak nie masz na zakup to zloz wniosek w banku o pozyczke na zakup.
Robol to po wizycie w banku z wnioskiem o pozyczke to moze w lustrze przeczytac rozmiar buta dyrektora banku.
ekonomista, 17.07.2012, 15:44
Byliśmy w podobnej sytuacji i nam pomógł doradca kredytu serwisu http://www.finansowaprzystan.pl, jesteśmy bardzo zadowoleni z jego pomocy, w efekcie udało nam się zakupić domek letniskowy i postawić go na działce. Polecam warto.
Patrycja Skowron, 19.02.2016, 18:46