Ile musisz zarabiać by dostać kredyt na dwupokojowe mieszkanie?

Nowe, najmniejsze lokale mieszkalne o powierzchni do 50 m. kw. można kupić w Warszawie za ok. 240 tys. zł. Zatem ile trzeba zarabiać, by ubiegać się o kredyt na kompaktową dwójkę?

Najtańsze kawalerki w stołecznym mieście można kupić już poniżej 200 tys. zł, natomiast dwa pokoje zamieszczone na niewielkiej powierzchni, znajdziemy za ok. 250 tys zł. Średnia cena wystawionych mieszkań w stolicy to 450 tys. zł.

Zobacz również: Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości w największych miastach 

Ile za ile?

- Osoba prowadząca samodzielnie gospodarstwo domowe, chcąca zaciągnąć 30 letni kredyt na nieruchomość o wartości 250 tys. złotych powinna wykazać się miesięcznymi dochodami w wysokości od 2,5 tys. do ok. 3 tys. złotych netto - oblicza Jacek Kasperczyk, analityk.

Przy obliczeniu zdolności kredytowej banki stosują skomplikowane formuły matematyczne, które uwzględniają nie tylko wysokość osiąganych przez klienta dochodów, ale i ponoszone wydatki, wiek i okres na jaki finansowe zobowiązanie ma zostać zaciągnięte.

Czytaj też: Gdzie trudno, a gdzie łatwo o mieszkanie z dopłatą w MdM 

Banki, a ich konkurencja

Duża ilość zmiennych branych pod uwagę oraz różniące się od siebie podejście i polityka poszczególnych banków skutkuje tym, że zdolność kredytowa przyjmuje różną wartość. Brak zdolności kredytowej w ocenie jednego banku nie jest równoważny z brakiem szans na kredyt u konkurencyjnej placówki.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku akceptowalnego przez bank źródła dochodu. W tym aspekcie banki starają się być bardzo elastyczne. Osoba, która wnioskuje o kredyt hipoteczny może uzyskiwać przychody nie tylko z tytułu umowy o pracę, ale i umowy zlecenia bądź prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

To również cię zainteresuje: Miniony rok był najgorszym na rynku hipotek 

Jedyne różnice poszczególnych placówek bankowych dotyczą minimalnej długości pracy przy konkretnej formie zatrudnienia. W przypadku umowy o pracę, bank wymaga minimum trzech przepracowanych miesięcy natomiast przy samozatrudnieniu okres ten musi wynosić minimum 12 miesięcy. 

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: dompress.pl
0komentarzy