Doradca kredytowy – w czym naprawdę pomoże, gdy bierzemy kredyt hipoteczny

Doradca kredytowy pomaga zorientować się w ofercie kredytów i pożyczek. Zobacz, z jakim doradcą kredytowym warto porozmawiać zanim podejmie się decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego lub innego zobowiązania finansowego.
  • Kredyt na mieszkanie

    Doradca kredytowy, ten niezależny, pomoże znaleźć najlepszą ofertę kredytu na rynku.

    Maciej Jeziorek

Każdy bank ma swojego doradcę ds. kredytów (w tym – kredytów hipotecznych). Ten przedstawi kompleksową ofertę potencjalnemu klientowi. Objaśni przede wszystkim walory oferty banku, w którym jest zatrudniony. Tyle, że o wadach danego kredytu czy pożyczki raczej nie wspomni. Z tego też względu sprawdzenie ofert kredytowych lub pożyczek lepiej jest powierzyć niezależnemu doradcy.

PolecamyUbieganie się o kredyt hipoteczny, czyli jak zwiększyć swoje szanse 

Doradca kredytowy niezależny, czyli jaki

Warto pofatygować się do takiego specjalisty, ponieważ dysponuje on wiedzą na temat propozycji udzielenia pożyczek oraz kredytów przez różne banki (czasem również przez instytucje bankowe). Niekiedy doradca współpracuje też z towarzystwami ubezpieczeniowymi i inwestycyjnymi. Na miejscu fachowiec może, na życzenie klienta, porównać wszystkie bądź wybrane oferty kredytów hipotecznych, pożyczek hipotecznych, pożyczek gotówkowych lub kredytów konsolidacyjnych czy innych. Ekspert sprawdzi i zasugeruje zainteresowanym nie tylko najlepszą ofertę (m.in. pod kątem oprocentowania, marży, warunków promocyjnych, RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania), objaśni różnice pomiędzy poszczególnymi propozycjami bankowymi i uzasadni, dlaczego pewne oferty są niekorzystne. Oczywiście ostateczna decyzja należy do klienta.

Usługi świadczone przez doradcę kredytowego

Fachowiec zweryfikuje historię kredytową klienta w BIK-u. Pomoże ponadto załatwić wszelkie formalności, związane z ubieganiem się o pożyczkę bądź kredyt, a więc skompletować dokumenty i wypełnić formularze. Dzięki temu liczba wizyt w banku, w którym klienci zdecydują się zaciągnąć kredyt lub wziąć pożyczkę, zostanie ograniczona do minimum, może nawet do dwóch. Zakończenie współpracy z doradcą kredytowym następuje zazwyczaj w chwili, gdy klient dostaje z banku pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu. Ekspert może też towarzyszyć wnioskodawcy w momencie podpisania umowy z bankiem lub instytucją bankową.

Przeczytaj: Zakup nieruchomości – jakie opłaty uwzględnić w kosztach? 

Oferta atrakcyjna i bardziej atrakcyjna

Bywa, że oferta, przedstawiona przez niezależnego doradcę kredytowego, jest bardziej atrakcyjna niż ta, zaprezentowana przez pracownika jednego, konkretnego banku. Tak dzieje się dlatego, że np. pracownik banku musi wyrobić narzucone mu limity, więc jest zobowiązany przedstawić zainteresowanemu ofertę kredytu np. już łącznie z zakupem dodatkowego ubezpieczenia, a jeżeli klient nie wykupi pakietu, to nie dostanie kredytu lub przynajmniej jego szanse na otrzymanie tego kredytu znacznie zmaleją. Doradca kredytowy, ten niezależny, może natomiast przedstawić klientowi ofertę samego kredytu, bez konieczności przedstawienia opcji wykupu dodatkowego ubezpieczenia.

Zakup mieszkania, a wynagrodzenie dla doradcy kredytowego

Za usługi, świadczone przez doradcę kredytowego, klient najczęściej nic nie płaci. Nie oznacza to, że specjalista ds. kredytów jest wolontariuszem. Otrzymuje on bowiem wynagrodzenie od banku, na którego ofertę zdecydował się dany klient. Innymi słowy: doradca dostaje pieniądze od banku, w jakim dochodzi do uruchomienia kredytu dla klienta. Jeśli jednak wnioskodawca otrzyma decyzję negatywną od banku, tak samo nie zapłaci za fatygę doradcy kredytowego.

Zobacz ogłoszenia: Mieszkania na sprzedaż

Pojawia się jeszcze jedna korzyść. Wybrani eksperci z branży współpracują m.in. z rzeczoznawcami majątkowymi. Jeżeli zatem klient, który za pośrednictwem tego doradcy uzyskał kredyt, skorzysta jeszcze z usług rzeczoznawcy, wskazanego przez swojego doradcę, to zapłaci przykładowo 50 procent mniej za wycenę nieruchomości.

Pseudodoradca kredytowy

Trzeba być czujnym: w internecie są wyszukiwarki najlepszych czy najtańszych kredytów i pożyczek. Wśród tych rzetelnych, znajdują się i te, które próbują przyciągnąć zapewnieniami, że kredyt, choćby hipoteczny, można dostać bez wychodzenia z domu, wnioskując online. Należy najpierw podać dane, jak miejscowość, w której się mieszka (albo dokładny adres), aby potem móc skontaktować się z doradcą online. Tymczasem są to niekiedy sposoby na wyłudzanie danych osobowych i teleadresowych, bo w rzeczywistości żaden doradca online nie jest tutaj do dyspozycji. 

Warto wiedziećJak skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

czy aby nie jest tak że wg ustawy o kredycie hipoteczny i pośrednictwie kredytowym z ubiegłego roku jasno jest powiedziane, że doradca i doradztwo jest zastrzeżone dla pośredników, którzy są niezależni, czyli pobierają wynagrodzenie od klienta? A tzw powiązani pośrednicy biorą pieniądze od banków? Chyba nieaktualna wiedza jest w tym artykule. Już nie można traktować synonimicznie doradcy a specjalisty, eksperta czy jak tam jeszcze mogą się nazwać zależni pośrednicy
Mmm300, 19.07.2018, 08:28