Czy warto wszystkie oszczędności dać na wkład własny kupując mieszkanie na kredyt?

Osoby ze sporymi oszczędnościami, które planują zakup mieszkania, zastanawiają się często, czy przeznaczenie całości zgromadzonych pieniędzy na zakup lokum, to dobry pomysł. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagą przed podjęciem takiej decyzji.

– Spełnij tylko aktualne wymogi odnośnie wysokości wymaganego wkładu własnego, a resztę kwoty pożycz od banku – przecież kredyt hipoteczny to najtańszy pieniądz, jaki możesz pozyskać na rynku. Resztę oszczędności zainwestuj, a zyski przewyższą koszty związane z wyższym kredytem – to dosyć często powtarzana opinia.

O ile kwestia atrakcyjności oprocentowania kredytu hipotecznego (na tle innych kredytów) nie podlega dyskusji, to w przypadku pozostałych argumentów warto się już zastanowić i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy naprawdę jesteśmy w stanie wypracować ponadprzeciętne stopy zwrotu z poczynionych inwestycji? Czy jesteś przekonani, że uda się utrzymać takie rezultaty przez kolejnych kilka, kilkanaście lat?

Przeczytaj poradnik: Jaka forma inwestowania opłaca się najbardziej 

Pamiętajmy, że inwestowanie pieniędzy jest nierozerwalnie związane z ryzykiem. Dlatego, jeśli zależy nam na ponadstandardowych wynikach pomnażania naszych oszczędności, to musimy zaakceptować tym samym wysokie ryzyko niepowodzenia.

Ponadto ci, którzy zdecydują się pozostawić sobie oszczędności w celu ich inwestowania, narażeni będą także po prostu na ryzyko ich wydania. A w tak długim czasie powody na wydanie zgromadzonej gotówki z pewnością się znajdą. Na przykład zepsuje się nam samochód (mamy środki, więc kupimy sobie nowy), trafi się jakaś okazja, itd. W rezultacie na inwestycje może trafić faktycznie mniej środków, niż sobie pierwotnie zakładaliśmy.

Natomiast, jeśli zdecydujemy się na zwiększenie wkładu własnego, poprawimy swoją pozycję negocjacyjną z bankiem. Im więcej gotówki wnosimy starając się o kredyt hipoteczny, tym lepsze warunki powinien zaoferować bank (niższa marża). A te przełożą się na realne, comiesięczne oszczędności.

Czy to oznacza, iż wszystkie posiadane oszczędności powinniśmy przeznaczyć na wkład własny w celu zaciągnięcia jak najmniejszego kredytu? Nie do końca. Oprócz kwestii opłacalności myśląc o tak długim okresie powinniśmy zadbać także o swój komfort psychiczny. Warto w tym celu pozostawić sobie tak zwaną poduszkę finansową. To zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, takich jak utrata pracy, poważna choroba, itd.

Warto przeczytać: Czy opłaca się wykupienie ubezpieczenia kredytu hipotecznego od utraty pracy

Wielkość poduszki finansowej powinna być uzależniona od naszych preferencji i potrzeb. Kwota może być założona przez nas z góry, bądź powiązana z naszymi wydatkami, np. odłóżmy kwotę umożliwiającą opłacenie przez rok rat zaciąganego kredytu. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Grupa Emmerson S.A.
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Czym mniej wezmiesz pozyczki tym predzej ja splacisz tym szybciej bedziesz wolnym finansowo. Kto nie mial pozyczki i nie bal sie ze moze sytracic prace ten nie wie co gada. Dlatego zawsze namawiam innych aby splacil pozyczke w banku jak najszybciej bo wtedy bedzie wiedzial co to znaczy wczasy i rodzina oraz spokojne zycie.
emigrant z domem, 14.03.2015, 14:54
Opinie o developerach - dołącz do dyskusji - zobacz jak negocjowali inni: http://ilezaplacileszamieszkanie.blogspot.com/
koszty robocizny:
http://remontrobocizna.blogspot.com/
POLECAM!
koszt robocizny, 14.03.2015, 15:04
Komentarz został usunięty.