Co to jest wiarygodność finansowa i jak ją sprawdzić?

Jedną z ważniejszych kwestii przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest wiarygodność finansowa. Jak wynika z analiz łączna kwota zaległych płatności Polaków przekroczyła już poziom 40 mld złotych.
  • Wiarygodność finansowa - a co to takiego?

    sxc.hu

Około 6% Polaków nie reguluje swoich płatności w terminie. Zatem nie bądźmy zdziwieni, że udając się po kredyt hipoteczny do banku zostaniemy bardzo dokładnie sprawdzeni pod kątem naszej historii kredytowej. Pracownicy takiej placówki bez wątpienia skorzystają z informacji, których udziela Biuro Informacji Kredytowej (BIK - instytucja ta przegotowuje dane o wszystkich, którzy kiedykolwiek zaciągnęli kredyt)

Zobacz również: Ceny mieszkań na rynku pierwotnym po I kwartale 2014 

W momencie wieloletniego kredytu udzielonego na zakup mieszkania, bank może nie zechcieć ryzykować sprawdzania wiarygodności finansowej takiej osoby jako pierwsza instytucja. Jednym ze sposób zwiększenia naszych szans na pozytywną odpowiedź banku w przyszłości, może okazać się zakup na raty jakiegoś urządzenia, którego zakup za gotówkę i tak mieliśmy w planach.

Transakcja ta powinna mieć miejsce minimum kilkanaście miesięcy wcześniej, przed rozpoczęciem ubiegania się o udzielenie kredytu hipotecznego. Warto pamiętać, iż wszelkiego rodzaju zobowiązań finansowych powinniśmy pozbyć się już na około trzy miesiące przed zapytaniem o kredyt hipoteczny. Każde obciążenie finansowe będzie bowiem negatywnie wpływać na naszą zdolność kredytową.

To też cię zainteresuje: Pierwszy kwartał 2014 r. to udany okres dla deweloperów mieszkaniowych 

W przypadku używania karty kredytowej, bądź wcześniejszych doświadczeń z pobieraniem pożyczek, zastanów się, jak wygląda twoja wiarygodność finansowa. Dzięki BIK możliwe jest sprawdzenie swojej sytuacji - można przetestować udostępniane przez tę instytucję produkty, w tym m.in. dostęp do historii kredytowej. Warto z tej możliwości skorzystać. Wystarczy wejść na stronę www.bik.pl. Profil Kredytowy dostępny jest w języku polskim i angielskim. 

W informacji online klienci widzą nie tylko swoje aktualne zobowiązania, ale także liczbę zapytań bankowych o ich dane, w podziale na konkretne banki, dzięki czemu będą mieli stałą kontrolę i ochronę przed tzw. wyłudzeniami kredytów na dowód (skradzioną tożsamość). Korzystanie z Profilu Kredytowego pozwala także monitorować terminowość spłat zobowiązań poręczonych kredytów. 

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: strefynieruchomosc.pl
0komentarzy