Banki niechętne nadpłacaniu kredytu

W przypadku, gdy chcesz wcześniej spłacić kredyt hipoteczny, może okazać się to nieopłacalne. Nadgorliwość nie zawsze się opłaca.
  • Monety

    Nadpłacanie kredytu hipotecznego w pierwszych latach spłaty długu może się nie opłacać, ponieważ pobierana jest prowizja za wcześniejszą spłatę. W większości banków wynosi ona od 0,5 do 5%.

    Alvimann

Z analizy wynika, że większość banków pobiera od osoby chcącej szybciej spłacić kredyt dodatkową opłatę, szczególnie gdy dochodzi do tego w krótkim czasie od podjęcia zobowiązania.

Tylko trzy z przebadanych przez analityków Home Broker banków nie pobiora prowizji od osoby, która zdecyduje się spłacić kredyt w początkowym okresie obsługi długu. Taka pozycja nie występuje w tabelach opłat i prowizji w następujących bankach: 

  • ING,
  • mBank, 
  • MutiBank.

Jest to najbardziej liberalne podejście na naszym rynku. Częściej spotkać można się z sytuacją, w której przez pierwsze lata spłacania rat można nadpłacić jedynie część kapitału. W Kredyt Banku będzie to 20 proc., a w Banku Millennium, Eurobanku i Nordea Banku 30 proc. W tej grupie instytucji finansowych najbardziej liberalne są: Bank BPH i BZ WBK. Pozwalają one przez pięć lat (Bank BPH) i trzy lata (BZ WBK) obsługi długu nadpłacić aż 50 proc. kredytu.

Autor: Marek Weckwerth
1komentarzy