Jak uzyskać kredyt na własny dom. Poradnik

Większość nowych domów budowana jest w oparciu o kredyt. Jego uzyskanie jest jednak dosyć trudne, zwłaszcza jeśli realizujemy inwestycję metodą gospodarczą. Poza tym musimy się wykazać sporą zdolnością kredytową.
  • Budowa domu

    Kosztorys budowy domu powinien uwzględniać stawki rynkowe. Nawet jeśli większość prac wykonamy samodzielnie.

    Dorota Awiorko-Klimek

Jeśli chodzi o oferty banków, to raczej nie możemy liczyć na specjalne oferty. Warunki finansowe dla budujących domy, są zwykle identyczne, jak dla kupujących mieszkania. Według analityków, w ostatnich miesiącach wzrosły nieco marże banków. Pośrednicy spodziewali się, że wraz z wiosną rozpoczną one szerszą akcję kredytową. Niestety, nic takiego się nie stało. Rosną natomiast wymagania wobec kredytobiorców.

– Słowo klucz to „minimalny koszt budowy" – mówi Arkadiusz Rojek, analityk Home Broker. – To jednocześnie jeden z największych problemów, z jakim stykają się kredytobiorcy. Banki ustaliły, że dom o powierzchni 100 mkw można wybudować za nie mniej niż np. 250 tys. zł. Musimy więc mieć taką zdolność kredytową, nawet jeśli nasz kosztorys opiewa na 170 tys. zł.

Oczywiście minimalne koszty różnią się w zależności od lokalizacji. Nie można więc ustalić jednego progu, jakim kierują się banki. Każdy ma własne wyliczenia.

– Można jednak przyjąć, że 2,5 tys. zł za metr kwadratowy to minimalny, bezpieczny próg – dodaje Rojek. – Weźmy to pod uwagę, przygotowując kosztorys budowy domu. Dzięki temu znacznie spada ryzyko odrzucenia wniosku. Do wartości kosztorysu warto również dodać ok. 20 procent. Daje nam to bezpieczny margines. Jeśli rzeczywiste koszty będą mniejsze, to po prostu nie wykorzystamy całego kredytu.

Aby spełnić wymogi banków, należy wykazać się sporą zdolnością kredytową. Większość instytucji wymaga również wkładu własnego. Według analityków, maksymalny wkład to w tej chwili 20 proc. wartości inwestycji. Oczywiście można skredytować także całość budowy, podnosi to jednak koszty kredytu.

Warto przeczytać: Jak wziąć kredyt na budowę domu

– Czasami łatwiej kupić dom od dewelopera – dodaje Rojek. – Nie musimy wówczas martwić się o realny kosztorys. Mamy jasno określoną cenę, a bankowe procedury nie różnią się od tych, stosowanych przy kupnie mieszkania.

Ze statystyk wynika jednak, że większość domów budowana jest u nas metodą gospodarczą. Taką inwestycję można prowadzić na dwa sposoby: samodzielnie lub z pomocą generalnego wykonawcy. Firma bierze wówczas na siebie całość lub część obowiązków budowlanych.

Hipoteczny kredyt budowlany oznacza nieco więcej formalności, niż klasyczny kredyt na mieszkanie. W obu przypadkach jednak, bank dokładnie sprawdzi naszą zdolność kredytową. Musimy się też liczyć z faktem, że przedstawiciel banku będzie regularnie sprawdzał postępy na placu budowy.

Samo otrzymanie kredytu wymaga przedstawienia sporej ilości dokumentów. Ich liczba zależy od tego, czy pożyczamy tylko na budowę, czy również na zakup gruntu. W pierwszym przypadku należy dostarczyć komplet dokumentów dotyczących budowanej nieruchomości – projekt budowlany, pozwolenie na budowę, akt notarialny zakupu działki i odpis księgi wieczystej działki. Często wymagany jest także wypis z rejestru gruntów. Oczywiście jednym z decydujących elementów będzie realny kosztorys całej inwestycji.

– Kredyt będzie wypłacany w transzach, których wysokość zostanie z góry ustalona – dodaje Rojek. – Wypłaty zależą od postępów na budowie. Będziemy musieli bankowi pokazać jak wykorzystaliśmy przekazane już środki. W zależności od banku, konieczne będą zdjęcia wykonanych robót, lub wizyta rzeczoznawcy. Wymóg ten obowiązuje także, jeśli budujemy wraz z generalnym wykonawcą. Liczmy się z również tym, że jeśli w czasie prac ceny wzrosną, będziemy zmuszeni wnioskować o podwyższenie całej kwoty kredytu.

Tu przydaje się 20-procentowa nadwyżka kosztów, którą powinniśmy uwzględnić w kosztorysie.

Jeżeli bankowy kredyt ma posłużyć do zakupu działki i budowy domu, to akt notarialny zakupu zastępuje umowa przedwstępna ze sprzedającym. Pozwolenie na budowę musimy dostarczyć przed uruchomieniem pierwszej transzy kredytu.

Jak dokumentować wykonane prace? Większość banków nie wymaga rachunków na wszystkie materiały i roboty budowlane. Warto jednak zachowywać takie dokumenty. Mogą się przydać, jeśli budujemy metodą gospodarczą. Taka forma realizacji inwestycji wiąże się zwykle z większą kontrolą ze strony banku. Przed pierwszymi zakupami, rzućmy więc okiem na regulamin umowy kredytowej i sprawdźmy, jakie wydatki należy udokumentować rachunkami.

W umowie z bankiem musimy również ustalić okres karencji spłaty. W tym czasie nie musimy spłacać kapitału, a jedynie odsetki. Mamy więc czas na spokojne dokończenie inwestycji. Przeciętny okres karencji to dwa lata. 

Autor: Jacek Szydłowski
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

Lepiej napiszcie poradnik jak spłacić ten kredyt.
Rad_ny, 13.04.2012, 15:24
po co ten artykuł przecież w Słupsku bida z nędzą przez wieś pędzą bezrobocie i nędzne pensje
t, 13.04.2012, 18:00
Ciekawe, ciekawe. Banki ustaliły, że wybudować dom można mieszcząc się w kwocie 2500 złotych za 1 m2 domu. Już widzę to ustalenie, u kogo poczyniono i w jaki sposób. Nie wspomnę, że dla TBS -ów ten współczynnik koreluje okolice 5000 złotych. Czyli, że budowa domu jednorodzinnego jest o połowę tańsza od budowy mieszkania? Czy też budują domy ci, którzy "mają dochody ukryte" ?
Mizantropus Errectus Rex, 14.04.2012, 08:07
2500 za m2 budowy domu to jest normalna cena rynkowa np. w woj. podlaskim Natomiast 5000 jak podałes w poscie zawiera marżę dewelopera, która dochodzi nawet do 40% tej ceny. Np. w mieście bialystok cena m2 pod budownictwo wielomieszkaniowe tj. bloki w granicach miasta blisko centrum wynosi ok. 1200 zł/m2. Dodam również, ze najlepsze kokosy robi sie na szeregówkach. Tutaj zwrot z inwestycji wynosi 100%. czyli zakup gruntu i budowa szeregówek dla inwestora to złoty interes. Kupujacy przy zakupie takiej szeregówki powinni zwracac uwagę na plan zagospodarowania. Zdarza się, ze się o tym zapomina. A grunt na którym stoi szeregówka jest np. również pod usługi i będzie wieczny stres czy ktoś w sąsiedztwie nie wybuduje np. zakładu mechaniki pojazdowej lub wulkanizacji ?
Gość, 16.04.2012, 09:01
2500 za metr kwadratowy? Ale jaki ? Powierzchni użytkowej czy całkowitej? Piszcie jaśniej, bo to dosyć istotna różnica.
ado, 14.04.2012, 23:08
Witam, Czy może ktoś dysponuję wiedzą na temat nie dotrzymania terminu określonego przez bank do budowy. Okres budowy to od 24-36 miesięcy w zależności od banku przy kredycie rodzina na swoim... co jeśli się nie wyrobimy w tym czasie ? Jakie są tego skutki ?? Pozdrawiam
M
Magdalena, 17.11.2012, 19:51
starając się o kredyt na dom warto czasami skorzystać z usług pośrednictwa finansowego. Uzyskanie takiego kredytu wymaga skompletowania dużej ilości dokumentów oraz znajomości rynku, a bądź co bądź pośrednicy to profesjonaliści (przeważnie). Warto też zwrócić uwagę na to czy pobierają opłaty. Ja polecam Donarium doradztwo finansowe - ich usługi są bezpłatne i znają się na rzeczy.
Monika, 24.01.2013, 13:54
Liczenie zdolności kredytowej nie jest łatwe a według mnie powinno być liczone prosto, w ten sposób: Biorąc kredyt np. 300 000zł na 20 lat (czyli 240 rat) wychodzi rata 1250zł doliczając do tego "procent" żeby banki nie były stratne - około 15% (czyli 45000zł) - rata powinna wynosić około 1437,50zł, a niestety raty wynoszą o wiele więcej - ponad 2000-3000zł. Wiąże się to z tym, że doliczane są jakieś dziwne opłaty manipulacyjne, ubezpieczenia które nic nie są warte... w efekcie końcowym kredytobiorca spłaca około 80% więcej pieniędzy niż wziął kredytu. Banki wmawiają że kredyt jest na 6% , czy 10% - nieprawda. Poza tym kogo to obchodzi komu banki muszą jeszcze płacić i z kim mają podpisane umowy! Mnie jako kredytobiorcę interesuje wyłącznie ile będę płacił. A w tych dziwnych czasach wszystkie instytucje tylko żerują na uczciwie charujących ludziach. Więc co się dziwią, że nikt nie chce brać kredytów, a jeśli nawet chcą - to nie mają zdolności kredytowej. (przy tych dziwnych wyliczeniach bankowych).
Matematyk, 23.05.2013, 18:49
T-Mobile Usługi Bankowe http://e-m2m.pl/5af1836b98b19
JADWIGA, 09.05.2018, 09:11
Komentarz został usunięty.
Swiadectwo o tym, jak zmienilo sie moje zycie (betty.mabel227@gmail.com) Czesc przyjaciele!!! Nazywam sie Amelia Ania Alicja. Chce poswiadczyc dobrego Pozyczkodawce, który pokazal mi swiatlo po tym, jak zostal oszukany przez 2 róznych miedzynarodowych pozyczkodawców Internetu, wszyscy obiecuja mi udzielic pozyczki po tym, jak zaplacili mi duzo oplat, które nie przyniosly niczego i nie przyniosly zadnego pozytywnego wyniku. Stracilem moje ciezko zarobione pieniadze i bylo to w sumie 18 000 PLN Pewnego dnia przegladajac Internet, wygladalem na sfrustrowanego, gdy natknalem sie na zeznania kobiety, która równiez zostala oszukana i ostatecznie zostala powiazana z firma pozyczkowa o nazwie Pożyczka finansowa Betty Mabel. Serwis i email (betty.mabel227@gmail.com), gdzie w koncu dostala pozyczke, wiec postanowilem skontaktowac sie z ta sama wypozyczalnia, a nastepnie opowiedzialem im moja historie o tym, jak zostalem oszukany przez dwóch róznych pozyczkodawców, którzy nie robili nic wiecej bólu. Tlumacze firmie poczta i wszystko, co mi powiedzieli, to nie plakac, poniewaz otrzymam pozyczke w ich firmie, a takze dokonalem wlasciwego wyboru, aby sie z nimi skontaktowac. Wypelnilem formularz wniosku o pozyczke i kontynuowalem wszystko, o co mnie prosilem, i na mój szok otrzymalem pozyczke w wysokosci 65 000,00 PLN od tej wspanialej firmy (Pożyczka finansowa Betty Mabel) zarzadzanej przez pania Betty Mabel. Bogobojna kobieta i tu ja Jestem dzisiaj szczesliwy, poniewaz ta firma udzielila mi pozyczki, wiec zlozylem przysiege na siebie, ze bede zeznawal w Internecie, w jaki sposób otrzymalem pozyczke. Czy potrzebujesz pilnie pozyczki? uprzejmie i szybko skontaktuj sie z ta wspaniala firma za pozyczke poczta elektroniczna: (betty.mabel227@gmail.com) jest mila. Good Luck.My Whatsapp Numer telefonu: +1(929)267-7281
Amelia Ania Alicja, 12.10.2020, 23:30