Zbiornik na deszczówkę – czy warto go mieć i jak dobrać jego wymiary. Czy warto inwestować w odzysk wody deszczowej

Zagospodarowanie i wykorzystanie wody deszczowej to nie tylko ekologiczna moda, lecz również sposób na oszczędność. Do magazynowania wody deszczowej wykorzystywane są specjalne zbiorniki na deszczówkę. Podpowiadamy, jak dobrać ich wymiary i czy opłaca się inwestować w instalację wody deszczowej.
 • Zbiornik na deszczówkę – czy warto go mieć i jak dobrać jego wymiary. Czy warto inwestować w odzysk wody deszczowej

  Zbiornik na deszczówkę to ekologiczne i opłacalne rozwiązanie.

  123rf.com

Woda jest niezbędna w gospodarstwie domowym, częściej służy nam jednak do spłukiwania toalet, prania, podlewania kwiatów w domu oraz w ogrodzie, niż do celów spożywczych. Do wymienionych zastosowań można z powodzeniem wykorzystywać wodę deszczową i tym samym zaoszczędzić nawet do 50% wody pitnej. Chociaż generalnie odzysk deszczówki dotyczy raczej właścicieli domów jednorodzinnych, to w ograniczonej formie mogą z tego korzystać również działkowicze i posiadacze domków rekreacyjnych. Jeśli dysponujemy odpowiednio dużą działką, zbiornik na deszczówkę możemy umieścić bezpośrednio na posesji, a gdy chcemy ograniczyć przestrzeń użytkową – pod powierzchnią gruntu.

Przeczytaj: Deszczówka - jej odzysk i zagospodarowanie w ogrodzie (zdjęcia) 

Właściwości wody deszczowej

Woda deszczowa jest czysta i wolna od drobnoustrojów, zawiera roztwory słabych kwasów (przede wszystkim węglowego) – jest to naturalne i spowodowane składem atmosfery. Deszczówka zostaje jednak zanieczyszczona podczas spływania po powierzchni dachu i w rynnach, dlatego dla poprawnej pracy instalacji należy zamontować odpowiednie filtry.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Zbiorniki do magazynowania wody deszczowej dzieli się na dwa rodzaje:
1. Podziemne zbiorniki na deszczówkę
Zbiorniki tego typu najczęściej mają pojemność min. 2000 l. Są to dość duże beczki zakopywane pod ziemią. Ze względu na modułową formę można je ze sobą dowolnie łączyć, jeśli chcemy zwiększyć ich litraż. Na rynku dostępne są zarówno podstawowe zbiorniki, które odprowadzają wodę z rynien, jak i zaawansowane systemy z filtrami oraz czujnikami. Te drugie rozwiązania są przeznaczone do spłukiwania toalety oraz do prania.

2. Naziemne zbiorniki na deszczówkę
Zbiorniki naziemne mają mniejszą pojemność (od 300 do 2000 l) i zbierają wodę, która spływa bezpośrednio z powierzchni dachu. Z reguły ustawia się je tuż przy elewacji budynku. Ze względu na to, że umieszcza się je w widocznych miejscach, producenci dokładają starań, by miały estetyczny wygląd i dobrze komponowały się z otoczeniem.

Uwaga! Należy pamiętać, że woda deszczowa może mieć kwaśny odczyn, a tym samym powodować korozję i zwiększać poziom żelaza w wodzie. Dlatego właśnie zbiornik na deszczówkę (zarówno podziemny jak i naziemny), nie powinien być wykonany z metalu. Najlepiej jest zakupić zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego – np. polietylenu.

Zbiornik z instalacją wody deszczowej – warunki i pozwolenie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na montaż systemów wykorzystania wody deszczowej nie jest wymagane pozwolenie na budowę, a jedynie zgłoszenie właściwemu organowi. Jeśli planujemy wykorzystywać wodę opadową wyłącznie do prac porządkowych czy podlewania ogrodu, to nie musimy spełniać nawet tego warunku. W sytuacji, gdy instalacja wody deszczowej będzie wykorzystywana również na potrzeby domowe (spłukiwanie toalet, zasilenie pralki czy komór gospodarczych) należy przestrzegać zasady: instalacja zasilająca do wszystkich punktów poboru musi być odrębną instalacją, nie połączoną z instalacją wodociągową. Zamiar montażu takiej instalacji należy wówczas zgłosić w firmie dostarczającej wodę pitną.

Dowiedz się: Oszustwa na zużyciu wody, na tzw. cofki w wodomierzach. Jak się je wykrywa? 

Po co gromadzić wodę opadową w zbiorniku na deszczówkę?

Najważniejszą korzyścią wynikająca z gromadzenia wody opadowej jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Na zwrot takiej inwestycji trzeba co prawda poczekać co najmniej kilka lat, ale po tym czasie mamy szansę zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku.

Drugim powodem, dla którego warto zbierać deszczówkę w zbiorniku są względy ekologiczne. Wykorzystując wodę opadową zmniejszamy bowiem zużycie wody z instalacji wodociągowej i odzyskujemy marnowaną wodę deszczową. Zgromadzoną deszczówkę możemy wykorzystać w domu do prania i spłukiwania toalety. Woda przeznaczona do tych celów musi jednak być magazynowana w zbiornikach podziemnych wyposażonych w specjalne filtry oczyszczające. Dzięki temu, że woda deszczowa jest miękka, wykorzystując ją w gospodarstwie domowym unikamy problemu osadzania się kamienia.

Jak wyliczyć wielkość zbiornika na wodę deszczową?

Proces planowania rozpoczynamy od określenia maksymalnej ilości wody, którą jesteśmy w stanie zgromadzić oraz wielkość i sposób jej zagospodarowania.

Do obliczenia uzysku wody deszczowej zbieramy potrzebne dane:

 • średnia wartość opadów w rejonie (można wykorzystać dane miejscowych stacji meteorologicznych lub opracowania ogólnodostępne w Internecie);
 • powierzchnia efektywna dachu (powierzchnia liczona w rzucie pionowym);
 • współczynnik materiałowy pokrycia dachu (0,9 – dachówka ceramiczna; 0,8 – dachówka betonowa; 0,6 – dach płaski z posypką żwirową).

Przykładowo,dla rejonu miasta Koszalin, domu o powierzchni dachu 200 m2 pokrytym dachówką betonową:

800 x 200 x 0,8 = 128 000 l/rok (128 m3/rok) uzysku wody deszczowej

Przyjmujemy dla 1 osoby średnie dobowe zużycie wody do celów niespożywczych (WC, pralka, prace porządkowe, ogród) na poziomie 60l/dobę, co daje dla 4 – osobowej rodziny wynik roczny:

60 x 4 x 365 = 87 600 l/rok (87,6 m3/rok)

Dla pewności przyjmujemy 21 dniowy zapas na brak opadów i możemy już przystąpić do wyliczenia orientacyjnej wielkości zbiornika:

[(128 000 + 87 600)/2] x (21/365) = 6200 l

Szacunkowa pojemność zbiornika na deszczówkę wynosi w tym przypadku ok. 6000 l.

Ile kosztuje zbiornik na deszczówkę?

Ceny zbiorników na wodę deszczową zależą od ich rozmiarów i typu, zaczynają się od 200 zł i mogą sięgać nawet 20 000 zł. Najtańsze są niewielkie zbiorniki naziemne o pojemności 100 l, z kolei za zbiornik tego typu o pojemności 1000 l zapłacimy ok. 2000 zł.

Przykładowe ceny za zbiorniki podziemne wynoszą:

 • poj. 8000 l – od. ok. 7000 zł;
 • poj. 4500 l – ok. 3000-6000 zł;
 • poj. 3000 l – ok. 2500-4000 zł.

Oszczędność i zwrot kosztów inwestycji w instalację odzysku wody deszczowej

A teraz czas na określenie naszych przyszłych oszczędności i czasu zwrotu kosztów inwestycji,
jaką jest instalacja odzysku wody deszczowej.

W tym celu mnożymy zużycie roczne wody deszczowej (czyli zużycie wody do celów niespożywczych, w m3) przez koszt dostarczenia wody i koszt odprowadzenia ścieków dla danego regionu. W wyniku otrzymujemy roczne oszczędności:

 • 87,6 x 7,50 = 657 zł/rok

Zakładając, że całkowity koszt instalacji wyniesie ok. 5000 zł (cena za zbiornik, instalację oraz montaż), to zwrot całej inwestycji szacuje się na okres 8 lat.

Czy warto inwestować w zbiornik wody deszczowej?

Warto, jeśli mamy ogród, a woda z wodociągów w naszym regionie jest droga. Przed podjęciem decyzji należy koniecznie przeprowadzić analizę opłacalności takiej inwestycji. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników – liczy się zarówno powierzchnia dachu, liczba domowników, jak i średnie zużycie wody. Takie rozwiązanie daje też satysfakcję, że wykorzystujemy wodę, która zwykle w większości jest marnowana. 

Polecamy: 5 mitów na temat wody. Czy znasz wszystkie? 

Autor: ewk
13komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (13)

Szanowny autorze,
juz przy pierwszym wzorze wkradl sie maly blad. Wspolczynnik wzieto do dachowki betonowej a mowa w przykladzie o dachowce ceramicznej. tak wiec wszystkie pozostale obliczenia tylko wzmacniaja blad poczatkowy.
Niezbyt rozumiem tak skomplikowanego wzoru na obliczenie wielkosci zbiornika. Skoro brak opadow zaklada sie na 21 dni a zapotrzebowanie dzienne 4 osoby x 60 litrow, to moim skromnym zdaniem wystarczy 21x4x60.
Koszt Instalacji to jedna sprawa, prosze o uzupelnienie kosztow eksploatacji - prad, filtry. Smiem przypuszczac ze te koszty maja spory wplyw na czas amortyzacji.
rys133, 15.09.2011, 12:17
- dziękujemy za zwrócenie uwagi - tak powinno być - dachówka cementowa (błąd został poprawiony)
- co do wzoru: posługują się nim niemal wszyscy dostawcy systemów odzysku wody deszczowej (nie trafiliśmy na opinię, że ktoś to kwestionuje - czyli, że ma zbyt duży zbiornik na deszczówkę)
- wyliczenie 21x4x60 = 5040 - tak wyliczymy tylko ewentualny brak uzysku deszczówki w okresie 21 dni, a przecież instalację powinno się projektować z pewnym nadmiarem od 20 do 25%
- stosując nowoczesne pompy (które zużywają minimalną ilość energii) koszt poniesiony na jej eksploatację nie będzie wysoki
- filtry użytkownik może czyścić sam w ramach zajęć domowych, więc kosztem w tym przypadku jest praca własna
redakcja.regiodom, 15.09.2011, 15:44
Brawo za celną ripostę w sprawie pomp :) Warto jeszcze dodać, że te nowoczesne pompy zużywające bardzo mało prądu są jednocześnie arcytanie :)
Poziom redakcji musi być bardzo wysoki, ale pewnie tez czytelnicy tego oczekują.
Pozdrawiam,
Deszczówka z Grudnia.
DzG, 21.05.2013, 18:17
Obliczając koszt zwrotu, nie podajecie państwo zużycia energii elektrycznej i konserwacji hydroforu. Chyba, że zbiornik znajdzie się tuż pod dachem i grawitacyjnie będzie zasilał nawadnianie lub spłukiwanie toalet... Nie opisujecie tego w artykule...
Pozdrawiam.
qsantypek, 16.09.2011, 10:37
Nie policzyli państwo tutaj kosztów obsługi rachuby wody - każda codwumiesięczna wizyta sczytywacza liczników u nas to koszt ponad 18 PLN.
Po 2. - pełna wersja oszczędzania wody to i odzysk deszczówki, ale i zużycie własnych scieków do celów sanitarnych. 2. zbiornik, co najmniej.
Jest tania alternatywa:
to zestaw umywalka-sedes w jednej obudowie, gdzie popłuczyny po myciu się zbierane w zbiornik zużywano do spłukiwania komory sedesu.
Żadnych przeróbek nie potrzeba, żadnych dodatkowych instalacji, w każdym mieszkaniu toto się założyłoby.
Innym wariantem jest tzw, sucha ubikacja - z równoczesnym kompostownikiem. To nie żart - znam to od lat 70. XX w. Ale to wymaga 2-kondygnacyjnego mieszkania co najmniej. I zmiany polskich przepisów sanitarnych pod kątem zezwolenia na nawożenie takim kompostem ;-)
deerzet, 23.09.2011, 08:42
1. Koszt rachuby wody ponoszą też Ci, którzy nie mają systemu odzyskiwania wody deszczowej.
2. Artykuł dotyczy odzysku wody deszczowej a nie oszczędzania wody w ogóle.
3. Zestaw umywalka-sedes to już inny temat - odzysk wody "szarej".
4. Suche ubikacje też są u nas dość popularne ale raczej nie w domu ale w domkach letniskowych i budowlach tymczasowych.
ewka, 14.10.2011, 00:31
Już od 20 lat wykorzystuję wodę deszczową do podlewania i do toalety nie obliczałem kosztów instalacji bo ją robiłem małymi kroczkami ,jeśli chodzi o oszczędności wody to są spore ,to były zalety teraz wady jak przyjdą mrozy to instalacja musi niestety być wyłączona i z wody oprózniona bo może zamarznąć i wszystko rozsadzić tak więc te wyliczenia są nie zbyt wiarygodne bo przez 5 miesięcy może być cala instalacja nie czynna ,jeszcze jedno jak zbiorniki są zakopane w ziemi to przy wysokim stanie wód gruntowych po trafią podnieść się do góry tak mówiąc to nie jest takie proste utrzymanie takiej instalacji ,jak ktoś się z decyduje na montaż to radzę mocno się zastanowić
do jakich celów będzie używana ,jak tylko do podlewania to polecam jest to prosta instalacja bez żadnych filtrów i nawet nie musi być czasem żadnej pompy .
fiki, 23.09.2011, 22:55
A ja wykorzystałem szambo do gromadzenia wody deszczowej , zamontowałem pompę i podlewam ogród i myję samochód i wystarczy.
szer, 24.10.2012, 23:32
Myślę, że od tych oszczędności należy jednak odjąć koszt odprowadzenia tych wód po wykorzystaniu np. przez pralkę, WC do kanalizacji sanitarnej
Bilkowski, 02.03.2014, 21:33
zamiast zbiornika dedykowanego na deszczówkę betonowe szambo 6m3 kosztuje 3000 tysiące z wykopem i transportem świetna sprawa do podlewania ogrodu idealna woda do toalety w takim zbiorniku można umieści spiralę z rury pex i mamy wymiennik do klimatyzacji za friko temperatura na tej głębokości latem od 8 do 10 C
B52, 26.01.2020, 18:56
Zgodziłbym się z kolegą gdyby ceny dedykowanych zbiorników, nie były praktycznie takie same. Za 3700zł można kupić 1600l zbiornik podziemny, a za 1700zł zbiornik tej naziemny w Dom i Woda, więc prawdę powiedziawszy nie widzę powodu bawić się w takie kombinowanie. Chyba lepiej zainwestować w już sprzęt dedykowany.
Obranowicz, 18.02.2020, 11:09
Zgadzam się, inwestycja w zbiornik na deszczówkę naprawdę się opłaca. Sama mam jeden kupiony parę lat temu w dom i woda i bardzo sobie chwalę. Panowie pomogli mi dobrać odpowiedni do moich potrzeb, sam zbiornik wykonany jest z dobrej jakości materiałów, więc nie boję się, że coś się nagle zepsuje. I faktycznie już powoli zaczynam odczuwać różnicę w wydatkach na wodę:)
Mirabela, 12.05.2020, 18:54
Ja po rozmowie z przedstawicielami Aquatechnika się zdecydowałem na zbiornik Drop Water https://aquatechnika.com.pl/pl/zbiorniki-na-deszczowke-podziemne/498-516.... Świetna opcja, zbiornik duży na 2 tysiące litrów, do tego bardzo dobrze wykonany, nie powinno być problemów z jego szczelnością.
lucassss, 30.11.2020, 12:04