Zalety bezbrodzikowej kabiny prysznicowej typu walk-in

Coraz częściej wannę zastępujemy kabiną prysznicową. W nowoczesnych łazienkach chętnie montowane są kabiny nieposiadające drzwi – typu walk-in.
  • Kabina prysznicowa typu walk-in

    Z czego wynika rosnąca popularność kabin prysznicowych typu walk-in? Montaż kabiny walk-in wymaga dodatkowych prac, takich jak odpowiednie wypoziomowanie i zabezpieczenie posadzki oraz wyposażenie jej w wydajne odwodnienie (np. odpływ liniowy). Pomimo tych utrudnień, liczba zalet rozwiązania walk-in sprawia, że tego typu kabiny coraz częściej pojawiają się w naszych domach.

    Aquaform
  • Nowoczesna łazienka z kabina typu walk-in

    Aquaform

Z jakich względów tak chętnie decydujemy się na ten rodzaj kabin prysznicowych?

Funkcjonalność kabin typu walk-in

Przewagą systemów walk-in nad tradycyjną kabiną prysznicową jest minimalna liczba elementów konstrukcyjnych, które mogą się zużywać i psuć (takich jak np. rolki lub zawiasy). Dodatkowo montaż stałych ścianek nie jest skomplikowany. Brak drobnych części i trudno dostępnych zakamarków pomaga w utrzymaniu kabiny w czystości. Przy czym warto wybierać kabiny wykonane ze szkła hartowanego pokrytego specjalną powłoką odporną na zacieki i kamień. Jedną z tego typu powłok jest DP active.

Radzimy: Jak wykonać natrysk bez brodzika, by nie przeciekał

– Ta zaawansowana technologicznie powłoka polimerowa wygładza nierówności na powierzchni szkła i sprawia, że mamy do czynienia z efektem hydrofobicznym. Dzięki temu powstawanie osadów jest mocno ograniczone, a ścianka jakby „odpycha" wodę – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert marki Aquaform. – By usunąć lekkie zabrudzenia, kabinę pokrytą powłoką DP active wystarczy spłukać wodą i przetrzeć mokrą szmatką – dodaje.


Powłoka DP active na szkle
Technologią pomagającą utrzymanie kabiny w czystości jest pokrycie szkła powłoką polimerową. Takie kabiny łatwiej czyścić, gdyż powłoka sprawia, że szkło jest bardziej gładkie i związki chemiczne, które występują w wodzie, mydle i płynach do kąpieli, nie przylegają tak mocno ścian kabiny. Ogranicza to powstawanie osadów.Fot. Aquaform 


Bezpieczne i wygodne korzystanie z rozwiązania walk-in

Ważną zaletą rozwiązań typu walk-in jest ich wysoki komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Cechy te są szczególnie ważne w przypadku osób mających problemy z poruszaniem się. Konstrukcja eliminująca konieczność otwierania drzwi, zapewnia otwarty dostęp oraz ułatwia wygodne wejście i wyjście z kabiny. W kabinach typu walk-in posadzka jest płaska – nie ma progu typowego dla standardowych rozwiązań brodzikowych. Dlatego tego typu prysznice są wygodne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub za pomocą chodzika. Warto podkreślić też to, że kabiny walk-in wyróżniają się najczęściej dużym rozmiarem. Dzięki temu mamy swobodę poruszania się oraz możliwość zamontowania dodatkowych elementów ułatwiających samodzielną pielęgnację, takich jak: siedziska lub uchwyty.

 ZobaczNiezapomniane projekty łazienki 

Estetyka kabin prysznicowych typu walk-in

Przezroczyste szkło w kabinie potęguje wrażenie, że wnętrze łazienki jest bardziej przestronne. Ponadto ze względu na prostotę i estetyczną subtelność, szkło idealnie sprawdza się w dowolnym stylu aranżacyjnym, ponieważ nie zaburza projektu i nie przytłacza innych elementów wystroju. – Ponadczasowy charakter sprawia, że tego rodzaju kabina będzie idealnym uzupełnieniem niemal każdej łazienkowej stylizacji – mówi Aneta Dziedzina. – Dodatkową zaletą transparentnych szyb kabin walk-in jest to, że w przypadku łazienek z oknem możliwe będzie wykonanie wielu czynności pielęgnacyjnych przy naturalnym oświetleniu. Tego typu materiał „nie zabiera" bowiem wpadającego z zewnątrz światła – dodaje.

Funkcjonalna kabina prysznicowa

Otwarta kabina prysznicowa bez brodzika to rozwiązanie wygodne, ale trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach, bez których późniejsze korzystanie z prysznica może być utrudnione. Po pierwsze, ważne są kompetencje ekipy budowlanej, która odpowiada za przygotowanie posadzki (która musi być bardzo szczelna), wykonanie odpowiednich spadów i montaż odpływu. Właściwe przeprowadzenie tych prac wyeliminuje ryzyko zalania łazienki nawet przy intensywnej eksploatacji. Po drugie, niezwykle ważne jest, by wybrać model odpływu o optymalnej wydajności, by woda nie zatrzymywała się i nie przedostawała poza kabinę do innych stref w łazience.

Aby uniknąć rozpryskiwania kropli, prysznic powinien być zamontowany tak, by podczas mycia strumień kierowany był przede wszystkim na szybę. Otwarta konstrukcja sprawia, że wilgoć krąży po całym pomieszczeniu, dlatego konieczne jest zapewnienie łazience drożnego i efektywnego systemu wentylacyjnego. Wreszcie - co istotne dla osób wrażliwych na chłód - należy pamiętać, że zamykane kabiny nagrzewają się bardzo szybko, natomiast w konstrukcji typu walk-in powietrze ma temperaturę zbliżoną do tej panującej w całym pomieszczeniu. Skuteczny system grzewczy będzie więc bardzo istotny dla komfortu korzystania z otwartych stref prysznicowych. 

 Warto przeczytać: Lepsza kabina prysznicowa z hydromasażem czy bez

Autor: redakcja.regiodom
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Myślę, że o popularności decyduje przede wszystkim moda. A ja mam taki prysznic z odpływem Tersowall i bardzo sobie go chwalę. mam małe mieszkanie i mikroskopijną łazienkę, a dzięki temu zyskałam dużo przestrzeni w łazience.
Julka, 28.09.2016, 15:56
Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Dodatkowo eleganckie i nada nawet małej łazience wyrazu.
grażyna, 02.11.2016, 20:36
Super! Mi też się marzy prysznic walk in :D Tylko słyszałam, że z tymi odpływami pod płytkami może być różnie. Tutaj piszą tez o takich prysznicach z brodzikiem http://remoncjusz.pl/kabina-prysznicowa-typu-walk-in.html Co o tym sądzicie? Będzie to Waszym zdaniem dobre rozwiązanie?
Marta, 04.12.2018, 19:46