Zabezpiecz przyłącze wody przed zimą, by rury nie zamarzły

Jeśli chcesz zapobiec zamarzaniu przyłączy wodociągowych, październik i listopad to ostatnie miesiące na wykonanie stosownych prac.
  • Odmrażanie przyłączy wody

    Urządzenie do odmrażania przyłączy wodociągowych, za pomocą pary pod ciśnieniem. Test miał miejsce w miejscowości Ścięgna gm. Zagnańsk , 22 lutego 2012 r.

    Wodociągi Kieleckie

Ostatnia zima pokazała, jak wielu właścicieli nieruchomości nie przywiązuje wagi do zabezpieczenia rur przed mrozami. W efekcie przyłącze potrafi zamarznąć i pozbawić nas dostępu do wody w domu nawet przez całe tygodnie.

Dobrze wykonana instalacja wodociągowa nie zamarznie nawet podczas najostrzejszej zimy. Ale gdy przyłącze wykonane jest nieprawidłowo, lub dokonano jakichś niekorzystnych zmian, groźba zamarznięcia wody jest realna. Ostatniej zimy na terenie samych Kielc i gmin należących do Wodociągów Kieleckich odnotowano kilkaset takich przypadków. Widać więc, że w skali całego kraju to duży problem

Zobacz również: Zamarzanie wody w rurach: jak się przed tym ustrzec w domu i ogrodzie 

Za stan przyłącza nie odpowiada przedsiębiorstwo wodociągowe

Stan techniczny przyłącza wody leży po stronie właściciela (zarządcy) nieruchomości. Dlatego warto o niego zadbać. A powinni to zrobić szczególnie ci, u których przyłącze zamarzło ostatniej zimy. Wystarczy podjąć odpowiednie kroki, aby uniknąć takiej sytuacji tej zimy.

Jak zabezpieczyć przyłącze wody przed zamarznięciem

Przyczyną zamarznięcia wody w rurach jest zbyt płytkie – na głębokości mniejszej niż 1,60 m – poprowadzenie rury od sieci wodociągowej do budynku. Ostatniej zimy ziemia przemarzała do głębokości 1,20 m. Najpewniejszym, ale i najdroższym sposobem, aby zapobiec zamarzaniu jest wykopanie i położenie ponownie rury, na większej głębokości. Można też, po odkopaniu, ocieplić rurę izolacją termiczną.

Niestety woda może zamarzać również w rurach położonych zgodnie z projektem, na odpowiedniej głębokości. Do takiej sytuacji może dojść, gdy po położeniu przyłącza, po jakimś czasie ktoś wypłycił podwórko. Zdarza się to na przykład przy układaniu kostki brukowej. Nie dość, że rura przykryta jest cieńszą warstwą izolującej ziemi, to jeszcze przez taką nawierzchnię szybciej przenika ciepło niż np. przez trawnik.

W najbardziej mroźne dni można również odkręcać lekko kran z wodą. Tak, aby płynęła ona bez przerwy. Koszty takiego zużycia wody mogą być niższe niż usuwanie awarii wynikającej z zamarznięcia przyłącza. Zabezpieczyć należy też wodomierze. Te na zewnątrz, w studzienkach, można ocieplić wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym. Podobnie należy zadbać o wodomierze w zamkniętych nieogrzewanych pomieszczeniach. Trzeba też zadbać, aby w pomieszczeniach nawet ogrzewanych, podczas mrozu były zamknięte drzwi i okna. Wymiana uszkodzonego wodomierza kosztuje co najmniej 60 zł.

Wodociągi mają swoje sposoby na odmrażanie rur - to jednak droga usługa

Zakłady wodociągowe dysponują technologiami do odmrażania przyłączy. Na przykład Wodociągi Kieleckie posiadają urządzenia, dostosowane do rodzaju rur, z jakich wykonane jest przyłącze. Usługa odmrażania rur jest jednak odpłatna. Koszt zależy od długości dojazdu, czasu pracy i liczby pracowników zaangażowanych w usuwanie awarii. Może on nawet przekraczać kilkaset złotych. W dodatku trzeba się liczyć z tym, że jeśli wyjątkowo niekorzystne warunki się powtórzą, na interwencję fachowej ekipy trzeba będzie czekać w kolejce. Dlatego, lepiej zadbać o przyłącze wodociągowe, zanim nadejdzie mroźna zima. 

Autor: redakcja.regiodom
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Niejednokrotnie winę za zamarzanie rur ponoszą same Wodociągi. W trakcie budowy domu akceptowany jest projekt w którym wodomierz jest instalowany w pierwszym pomieszczeniu. W moim przypadku jest to nieogrzewany garaż. Po drugiej stronie ściany jest kuchnia - niestety nie było zgody na umieszczenie tam wodomierza. To szczyt debilizmu bo wodomierz ma odczyt radiowy a jak nie będę chciał to tych pajaców do garażu też nie wpuszczę. Ubiegłej zimy miałem do -17 st w garażu to dogrzewałem wodomierz żarówką 40 W - w tym roku założę chyba kabel grzejny.
Guru, 08.10.2012, 14:18
Jakby garaż był ogrzewany, to by się nic nie stało, A powinien być ogrzewany bo wodomierz, zgodnie z warunkami technicznymi, należy lokalizować właśnie w takich pomieszczeniach :)
Bąk, 25.08.2016, 22:34
Moim zdaniem najlepiej do takiego ocieplania sprawują się takie otuliny - http://www.otulinyrur.pl/otuliny-do-rur-fi-110-mm-c-7.html
Łatwe w montażu a i spokojnie uchronią rury przed zimnem.
Janek Miracki, 01.11.2016, 20:16