Woda i wilgoć w piwnicy. Jak się przed tym zabezpieczyć

Wody gruntowe przenikające przez nieszczelności izolacji to poważny problem, którego efektem może być nawet pękanie ścian. Dlatego warto zabezpieczyć budynek już w trakcie budowy. Jeśli budowniczowie o to nie zadbali, pozostaje nam walka z żywiołem.
  • Woda w piwnicy

    Wodę z piwnicy możemy usunąć używając pompy do wody.

    Kärcher

Wody gruntowe: groźne i pożyteczne 

Woda w gruncie bywa bardzo przydatna, jeśli chcemy na nim założyć ogród lub sad. Drzewka i krzewy poradzą sobie wówczas doskonale bez nawodnienia, a ogrodnik liczyć może na bujniejszy wzrost i wyższe plony. W zależności, oczywiście, od klasy gleby.

Jednak budując dom, wysoki poziom wód gruntowych na działce uznamy raczej za utrapienie. Szczególnie, gdy marzy nam się piwnica. Woda po kolana, zawilgocone, brudne ściany i posadzka, grzyb i osłabienie murów to możliwe konsekwencje takiej lokalizacji. Również na działce o niskim poziomie wód, okresowo możemy mieć poważne nawet problemy, jeśli w podłożu znajdują się grunty nieprzepuszczalne: gliny, pyły, czy iły. Wystarczy wówczas kilka dni ulewnych deszczów, by w piwnicy brodzić w wodzie po kolana.
Dobra wiadomość jest taka, że jeśli nie zamierzamy wybudować się na mokradłach, to i temu problemowi można zaradzić.

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, tak i budowę zaczynamy od starannej diagnozy geotechnicznej podłoża, która powinna też obejmować poziom wód gruntowych. Jeśli wykaże ona, że mogą się pojawiać choćby okresowe kłopoty wynikające nie tylko z wysokiego poziomu tychże wód, ale i nieprzepuszczalnych gliniastych i ilastych warstw gleby pod domem i wokół niego, należy zadbać o odpowiednią izolacje fundamentów oraz drenaż wokół podpiwniczenia. Większość zabiegów można wykonać i w istniejącym budynku, ale wiązać się będą wówczas z tak ogromnymi kosztami, że zdecydowanie lepiej wyprzedzić problem. W gorszej sytuacji są właściciele starszych domów. Czasem jedynym rozwiązaniem jest dokopanie się do fundamentów i zaizolowanie ich lub zrobienie wokół domu drenażu.

Izolacja pozioma, by podłoga była sucha

Izolację poziomą w istniejącym budynku znacznie trudniej jest wykonać i pociągnie ona za sobą spore koszty. Dlatego tak istotne jest poprawne jej wykonanie na etapie budowy. Do jej wykonania wykorzystuje się najczęściej układaną dwuwarstwowo papę termozgrzewalną lub podklejaną lepikiem, bądź też specjalną grubą folię PVC (o grubości min. 2 mm). Zabezpieczy to posadzkę przed podsiąkaniem wody od spodu.

Izolację pionową możesz wykonać w istniejącym budynku

Powinno się ją wykonywać w każdych warunkach. Bo nawet jeśli górne warstwy gleby są dość przepuszczalne, a poziom wód niezbyt wysoki, to obfite roztopy lub trwające kilka tygodni ulewne deszcze mogą dostarczyć ilości wody, których ziemia nie będzie w stanie szybko wchłonąć. I wtedy zbiorą się w niecce, czyli... naszej niezaizolowanej, a więc łatwo przesiąkalnej piwnicy.

Gdy budynek posadowiony jest powyżej poziomu wód gruntowych na glebach przepuszczalnych wystarczy na ogół zastosować izolację typu lekkiego z elastycznej masy bitumicznej lub polimerowej. Dokładnie pokryjemy powierzchnię i wypełnimy wszystkie nierówności i ubytki podłoża, nakładając dwie warstwy wybranej masy: jedną poziomo, a po jej wyschnięciu kolejną pionowo. Unikamy przy tym styku mas polimerowych ze styropianem.

Jeśli budynek posadowiony jest powyżej poziomu wód gruntowych na gruntach nieprzepuszczalnych do mas bitumicznych i polimerowych dodajemy dwie warstwy papy sklejanej lepikiem lub folie polietylenowe bądź z PVC. Taką izolację typu średniego osłaniamy zawsze z zewnątrz folią kubełkową.

Najtrudniejsza sytuacja występuje, gdy woda gruntowa sięga powyżej poziomu fundamentów lub może go przekraczać choćby okresowo, a także gdy dom znajduje się na spoistych gruntach mających tendencję do długotrwałego utrzymywania wody wokół fundamentów. Wówczas na etapie budowy zaleca się wykonanie izolacji typu ciężkiego, czyli tzw. wannę. Polega ona na zbudowaniu ścian i podłogi piwnic powinny ze zbrojonego betonu wodoszczelnego. Dopiero tę żelbetową wannę dodatkowo izoluje się materiałami izolacyjnymi, które same w sobie w takiej sytuacji nie będą raczej wystarczającym zabezpieczeniem przed wilgocią.

Budujesz? Pamiętaj o drenażu. Możesz też wykonać go później

Jednym z najlepszych sposobów na suchy budynek jest wykonanie drenażu opaskowego. Składa się na niego kilka elementów: rury drenarskie, studzienki rewizyjne i studzienka zbiorcza oraz kształtki i złączki.

Specjalne rury drenarskie dostępne są w sprzedaży w różnych wariantach średnicy. W domu jednorodzinnym na ogół wystarczą takie o średnicy 100 mm. Układa się je w wykopach ze spadkiem 0,5% i obsypuje żwirem o frakcji 16–32 mm. Następnie otacza się wszystko włókniną filtracyjną chroniącą drenaż przed zamuleniem. Studzienki drenarskie lokalizuje się w narożnikach domu w taki sposób, by odbierając spływający wraz z wodą piasek, umożliwiały czyszczenie poszczególnych odcinków rur.

Woda z drenażu musi być gdzieś odprowadzana, by już nie zagrażała piwnicy i fundamentom. Za studzienkę zbiorczą może posłużyć np. rów melioracyjny. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie studni chłonnych wykonanych z lekkich rur lub betonowych kręgów. Studnie chłonne odbierają wodę z drenażu, po czym rozsączają ją do głębiej leżących warstw przepuszczalnego gruntu. Inną metodą jest budowa systemu do gromadzenia i rozsączania wody, opartego o plastikowe perforowane skrzynki o pojemności ok. 200 l wody ułożone w gruncie.
Na koniec wykop zasypuje się tzw. zasypką z materiałów o dobrej przepuszczalności. Najlepiej sprawdzi się tu piasek, żwir lub keramzyt.

Nie spiesz się z wypompowywaniem wody z piwnicy

Odpompowanie wydaje się najlepszym pomysłem, gdy w piwnicy pojawi się woda. I może takim być, jeśli zalanie spowodowane jest np. awarią instalacji albo otwartym oknem w czasie ulewnego deszczu. Nie warto jednak sięgać po pompę, gdy przyczyną zalania jest zbyt wysoki poziom wód gruntowych przesiąkających przez posadzkę np. w czasie wiosennych roztopów lub ulewnych deszczów. Dlaczego? Bo opróżniona za pomocą pompy piwnica szybko znów zapełni się wodą do tego samego poziomu. Przypomina to trochę syzyfową pracę. Co gorsza, bardziej szkodliwy jest sam proces napływu wody do piwnicy. Wypłukiwanie spod fundamentów cząsteczek piasku może w efekcie doprowadzić nie tylko do osłabienia, ale wręcz pękania ścian. W takiej sytuacji lepiej zagryźć zęby i spokojnie poczekać aż poziom wód sam opadnie albo starać się go obniżyć innymi metodami. Jakimi?

Wykop fosę?

Fosa to, oczywiście, gruba przesada. Jednak zabieg służący usunięciu wody z piwnicy może przypominać początek jej budowy. W odległości kilkunastu do kilkudziesięciu metrów od domu wykopujemy, dół bądź podłużny wykop. Ważne, by jego dno znajdowało się głębiej niż podłoga piwnicy. Wówczas woda spłynie do niżej położonej niecki, opróżniając piwnicę. A wody z wykopu można użyć np. do podlewania roślin albo odpompować, jeśli mamy dokąd. Chcąc odprowadzić ją do rowów melioracyjnych trzeba postarać się o zgodę gminy.

Jak zabezpieczyć piwnicę

W istniejącej już piwnicy, w której okresowo pojawia się woda stosowane są również inne metody: podwyższenie poziomu podłogi, czy osuszenie i izolacja ścian metodą iniekcji krystalicznej. Pamiętajmy jednak, że nie rozwiąże to problemu wody utrzymującej się wokół fundamentów. I jeśli nawet problem zniknie nam z oczu na kilka lat, to dla domu może mieć poważne konsekwencje. Dlatego, jeśli woda pojawia się regularnie, warto pomyśleć np. o drenażu. Przecież kropla drąży skałę... 

Autor: Krzysztof Pietras
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Nalezy skrocic dlugosc nogawek u spodni.
feca, 23.04.2013, 06:49
Zachęcam do zgłębienia tematyki nieprzepuszczalności skał, nie jest ona tożsama ze słabą przepuszczalnością. Przykro się czyta takie ...
J. Kirkicka -Majchrzak, 23.04.2013, 10:23
OSUSZANIE MIESZKAŃ PIWNIC ściągamy do 40L wody/doba! bezinwazyjnie!
Koszt już od 35 zł za dzień!
Usuwamy wilgoć, pleśń itp w ciągu paru dni!
Rzeszów + woj. Podkarpackie!
tel 505 508 347
Wystawiamy FV!
Firma , 23.04.2013, 13:53
ależ bzdury się tutaj wypisuje.....Folia ? papa termozgrzewalna ? to przecież żadna izolacja...masakra.
nastodwa.pl
mino5, 18.07.2013, 09:10

Polecamy