Sposoby na zatkany odpływ. Poradnik

Problem z zatkanym odpływem zaczyna się niewinnie: woda spływająca w rury charakterystycznie bulgocze. Potem spływa wolniej, nie tak płynnie jak dotąd. A na koniec... mały domowy dramat z hydraulikiem w tle. Zobacz, jak uporać się z zatkanym odpływem.
 • Zatkany odpływ wody w umwalce

  kalhh (Pixabay.com)
 • Sitko do zlewu Umbra Splat avocado w kolorze zieleń avocado

  Silikonowe sitko do zlewu zabezpieczy odpływ przed dostawaniem się do niego resztek pożywienia. Takie sitko można myć w zmywarce.

  Umbra
 • Sitko do zlewu z tworzywa sztucznego

  Sitko do zlewu z serii Blumz dostępne jest w kilku kolorach (czerwonym, niebieskim, żółtym, zielonym, białym).

  InterDesign

Najprościej jest zapobiegać niedrożności odpływów. Są dwa podstawowe sposoby zapobiegania tworzeniu się zatorów w rurach i odpływach.

Jednym z nich jest uniemożliwienie przedostawania się do odpływu włosów, resztek jedzenia, skrawków opakowań, które z czasem zbudują w przepływie uciążliwy korek. W tym celu na odpływ nakładamy sitko, które skutecznie zatrzyma wszelkie zanieczyszczenia. Wydatek rzędu kilku zaledwie złotych, a ułatwienie ogromne. Uważasz, że białe plastikowe sitko zburzy efekt w chromowanym zlewie albo eleganckiej kolorowej umywalce. Kto powiedział, że musi być białe i plastikowe? Wśród wzorów dostępnych na rynku znajdziesz nie tylko plastikowe, ale i z chromu oraz silikonowe, w różnych kolorach i kształtach, np. w kształcie kwiatka albo ze zdobieniem przypominającym kamyki. Ceny silikonowych ozdabianych sitek wahają się w granicach 20–35 zł.

Drugą metodą jest bieżące wypłukiwanie zalegającego tłuszczu i osadu z mydła, do którego przyklejają się spływające ze zlewu czy umywalki odpady. Zanim jednak sięgniesz po żrące, szkodliwe dla środowiska detergenty, spróbuj mniej inwazyjnych metod „domowych". Raz w tygodniu wlej w rury kilka litrów osolonego wrzątku, zagotowanego octu lub wody wymieszanej z octem i doprowadzonej do wrzenia. Regularne przepłukiwanie zlewu zapobiegnie, a co najmniej opóźni zatkanie. Jest to jednak metoda wymagająca konsekwencji, co często decyduje o jej niepowodzeniu.

Polecamy również: Domowe triki z wykorzystaniem octu

Jak odetkać zatkany odpływ w kuchni i w łazience?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że zupełnie inne zatory znajdują się w odpływach kuchennych, a inne w łazienkowych. W kuchni będzie to zlepek tłuszczu, resztek jedzenia, fragmentów opakowań od żywności (np. skrawków folii spożywczej). Taki korek czasami da się rozpuścić środkami, które znajdziemy w naszych kuchennych szafkach. W łazience natomiast głównym „budulcem" zatoru są osad z mydła i włosy, które raczej nie rozpuszczą się np. w occie.

Do rozpuszczenia zatoru w odpływie kuchennym domową metodą można użyć sody kuchennej, octu i wrzącej wody. Aby je wykorzystać:

 1. Wymieszaj w naczyniu sodę i ocet w proporcjach 1:3. Mieszanka natychmiast zacznie pulsować, więc jak najszybciej trzeba wlać ją do odpływu. Po 5-15 minutach spłukujemy kilkoma litrami wrzącej wody.
 2. Wsyp do odpływu 1–2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wlej do niego ok. pół szklanki octu. Mieszanka spowoduje powstanie piany, która odetka odpływ. Po kilku minutach wlej w odpływ wrzącą wodę.

Na zatory działają również ekologiczne środki, stosowane w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Zawierają one bakterie, które przetwarzają zanieczyszczenia i zapobiegają osadzaniu się kolejnych. Środków tych dobrze jest używać profilaktycznie raz na kilka tygodni.

Dowiedz się: Jak pozbyć się srebrzyków z łazienki 

Przepychacz gumowy to przyrząd, który niegdyś znajdował się w prawie każdym domu. Dziś również można go kupić w sklepach ze sprzętem AGD. Jego działanie opiera się o ciśnienie, które tworzy się w trakcie pompowania i wypycha zator. Przed jego użyciem, okolice odpływu należy nasmarować tłustą substancją np. wazeliną, umieścić przepychacz na odpływie, docisnąć, a następnie napuścić wody do poziomu, powyżej gumowej nasady. Odpływ zabezpieczający przed przelaniem wody również należy zatkać np. drugą dłonią. Na koniec kilkukrotnie pompujemy przepychaczem, wytwarzając ciśnienie, które powinno przepchnąć zator.

Bardziej złożony, ale zarazem wydajny jest przepychacz działający na zasadzie pompy, którym pod ciśnieniem wpychamy do rur wodę.

Przeczytaj poradnikSposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu ze zlewu

Większość śmieci, które dostaną się do odpływu, zatrzymuje się w syfonie. Warto więc sprawdzić drożność syfonu. Zabieg nie jest skomplikowany, nie pociąga za sobą kosztów i zajmuje zaledwie parę minut. Pod syfon podstawiamy miskę,żeby woda nie zalała podłogi, a następnie odkręcamy syfon i dłonią w rękawiczce albo szczypcami usuwamy zebrane tam zabrudzenia.

Kolejną, popularną metodą usuwania zatorów jest używanie preparatów chemicznych, które rozpuszczają nagromadzone w odpływie zabrudzenia. Preparat w postaci granulek, proszku, płynu albo żelu wsypujemy bądź wlewamy do odpływu, odczekujemy czas określony w instrukcji użycia na opakowaniu, a następnie spłukujemy środek gorącą wodą. Po żrące detergenty jednak nie powinniśmy sięgać zbyt często ze względu na ich szkodliwość dla środowiska, a więc i dla nas samych. Zawsze używamy ich wyłącznie w gumowych rękawicach i unikamy wdychania oparów.

Jeśli żadna z wymienionych metod nie poskutkuje, oznacza to, że zator tkwi głębiej w rurach. Wówczas, zanim wezwiemy hydraulika, można spróbować samodzielnego oczyszczenia rur za pomocą sprężyny hydraulicznej, czyli specjalnej spirali do czyszczenia rur. Demontujemy syfon, umieszczamy sprężynę w rurze i kręcimy korbą do momentu, kiedy znajdzie się w niej cała sprężyna. Sprężynę wyciągamy, kręcąc korbą w odwrotnym kierunku.

Jeśli i ta metoda zawiedzie, nie pozostaje nic innego, jak wezwać hydraulika.

Warto przeczytać: Na czym polega przepychanie rur pod ciśnieniem 

Autor: Joanna Turakiewicz
3918komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3918)

Ciekawy jestem czy wskazane w artykule metody były konsultowane np. z hydraulikiem. Niedopuszczalne jest zalewanie wrzątkiem instalacji kanalizacyjnej wykonanej z tworzywa sztucznego. Jeśli instalacja nie jest wykonana z materiałów odpornych na krótko trwały przepływ czynnika o temp. większej niż 90 st C, może to doprowadzić to uszkodzenia samej rury lub uszczelki. Ponadto wprowadzanie do sieci kanalizacyjnej ścieków o temp większej niż 40 st C jest niedozwolone.
Piotr, 23.02.2012, 15:25
PRIMO-Zalanie wrzątkiem to krótkotrwała czynnosc i nie powoduje żadnych uszkodzeń( rury z atestem), rury wytrzymują większe temperatury, a uszczelki praktycznie nie mają kontaktu bezpośredniego z gorącą wodą, chyba że wykonawca był partaczem.
DRUGIE PRIMO- wrzatek wlany do umywalki sie wychładza . a co mości panie z pralkami i zmywarkami, tam woda sie grzeje do 90 stopni celcjusza i jest odprowadzana do scieków, a nie widziałem pralki z maxymalna temperatura 40.
spec24.net, 23.02.2012, 16:17
Ej, niedouczony hydrauliku spec24.net! Kto cię nauczył tego PRIMO i DRUGIE PRIMO? Primo to znaczy pierwszy, używa się w znaczeniu "po pierwsze", czyli napisałeś: po pierwsze, po drugie pierwsze. Jest tu sens?
bebo, 24.02.2012, 02:01
Co się czepiasz "hydraulika" nie słyszałeś takie żartobliwego powiedzenia??
Trzeba wyluzować, co cię zatka jak ten zlew!
bov, 24.02.2012, 10:30
Komentarz został usunięty.
Nie mierz innych swoja miara.
"kolega" bebo to pewnie w domu trzyma rygor i się śmieje z żartów które sam O WIELKI WYUCZONY WYKSZTAŁCIUCH wypowiada.
I nie ucz proszę co to znaczy primo, bo to każde dziecko wie.
Każdy wie doskonale,co znaczy secundo, tertio i .........
W Twojej wypowiedzi zabrakło wyjaśnień na temat pochodzenia tych słów, może jakaś regułka, może kilka przykładów, wyjaśnij wykształciuchu innym co na ten temat wiesz.
spec24.net, 08.03.2012, 15:45
Komentarz został usunięty.
Joanna Chmielewska nauczyła. :)
haha, 15.02.2013, 15:10
Zamiast sie czepiac poruszylbys swoja zarowka i w razie gdy to zawiedzie guglem.
Jan Janosik, 16.05.2013, 14:30
znajomością polskiej mowy... A jakiś wkład konkretny w temacie?... Pewnie nic nie wiesz...
Ja, 07.02.2018, 17:05
Wiesz, ty (małą literką) to jakiś tłuk jesteś.... Jełop znaczy się, gdybyś tego pierwszego wyrazu nie zrozumiał.
Ja, 07.02.2018, 17:08
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Primo secundo tertio quatro quinto ...... gamonie, a na zatkany zlew naljepsza jest wymiana rur na rury które są w środku gładkie np. z polerowanego cyrkonu lub wysokotemperaturowego substytutu polichromatycznego wodorotleknku boru albo tekstolitu z powłoką MC II generacji ( III gen. też może byc ale jest jakieś 35 zł droższa za mb) Do tego uszczelki z NATURALNEGO kauczuku a nie jakies ścierwo typu plastyfikator ABS z nitrocelulozą gatunku drugiego.
Druga metoda to wygrzebanie drucikiem farfocji z rury , kłębów włosów łonowych i spod pachy - golnonych na prędce przed randką.
Zdzichu Kjełbassa, 24.02.2012, 13:20
Wymiana rur ? Ile razy w roku ?? W innych krajach ostrzega sie przed uzywaniem srodkow chemicznych, a juz super przeciwwskazane sa granulaty ! W kazdym regulaminie wspolnot mieszkaniowych jest umieszczony paragraf o wlasciwym korzystaniu z kanalizacji : tluszcze, te zuzyte, mozna dostarczac do pierwszego lepszego sklepu (marketu) - kontener stoi przy wejsciu. Mozna tez dostarczyc zuzyty tluszcz do parku kontenerowego. A wiec ta cala informacja hydraulika jest mylna, w trosce o srodowisko i kanalizacje nie uzywajcie srodkow chemicznych ! Primo pierwsze i drugie - "farfocje" to farfocle, panie Kjelbassa, apetycznie zacheca pan do "wygrzebywania"...
hanka balicka, 15.12.2013, 09:22
Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę powiadomić ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkiej iluminacji, o tym, w jaki sposób pomógł mi wielki członek iluminatów. Nazywa się pan Felix. Pomaga mi odzyskać życie ze stanu śmierci. po około 5 latach i sześciu miesiącach zwolnienia. Po tym, jak został oszukany przez tak wielu członków Iluminatów. Przez te wszystkie lata byłem beznadziejny, podupadłem finansowo. Ale pewnego dnia, kiedy przeglądałem Internet, natknąłem się na post członka Wielkiego Iluminata, pana Felixa, mówiącego, że możesz być sławny, bogaty i odnoszący sukcesy w życiu, będąc członkiem wielkich iluminatów, natychmiast skontaktowałem się i Wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mnie i pomógł, a ja płacę za formularz rejestracyjny członkostwa, który zostanie wykorzystany do inicjacji mnie, i zostałem inicjowany do wielkiego nowego porządku świata iluminatów. Następnie przekazali mi wszystkie wytyczne i powiedzieli, że wszyscy nowi członkowie są nagradzani kwotą 1 000 000 dolarów w gotówce po inicjacji. Z pomocą pana Felixa. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek iluminatów. Jeśli wcześniej nie udało Ci się zdobyć oszustów lub po raz pierwszy szukasz kogoś, kto pomoże Ci zostać członkiem, radzę spróbować pana Felixa. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego pragniesz w swoim przyszłym życiu, skontaktuj się z nim E-mail: felixmorganilluminati@gmail.com lub WhatsApp +2348056051569.
Owen, 27.10.2020, 03:22
Przede wszystkim większość zanieczyszczeń w zlewach to białka i tłuszcze. Z chemii od podstawówki wiadomo, że kwasy ścinają białka. Tłuszcze należą do kwasów organicznych. Co da potraktowanie tych zanieczyszczeń kwasami (np. kwasem octowym)? Moim zdaniem nic. Aby tego typu zanieczyszczenia usunąć, należy je potraktować środkami, które z nimi się chemicznie zwiążą i będą rozpuszczalne w wodzie. Najlepsze są: wodorotlenek sodu lub potasu - czyli popularny "Krecik".
Drapik, 23.02.2012, 16:53
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Ludziska - troszkę zdrowej ekologii. Poszukajcie: EM Refresh
Brykam, 23.02.2012, 21:13
Moja blokowa instalacja ma 37 lat. Nigdy mi sie nie zapchała na amen. Od czasu do czasu przepycham gumową gruszką zlewy, odpłw brodzika. I to w zupełności wystarcza.
kura domowa, 24.02.2012, 13:18
marekaureliusz, 16.12.2018, 10:59
zdrowo i z ochotą jak chłop babę , .....a nie jak gej geja
mietek, 19.01.2020, 15:41
Mój boże, co tu się dzieje. Co jeden to lepszy, pisze byle pisać... Żadnej rzeczowej rozmowy... Masakra jakaś... Czy któryś z komentujących wypróbował choćby jedną z opisanych metod? Jedna kura domowa napisała krótko i na temat. A tak źle się o nich mówi :D
domator, 27.02.2012, 13:28
my wezwalismy hydraulikow. bylo 4. dwoch robilo dwoch stalo. nie odetkali rur. kase wzieli i poszli. wlosy to masakra
baba, 10.12.2012, 22:18
1. Jeżeli gotowe preparaty to nie polecam preparatów stałych (proszek, granulki). Mogą się nie rozpuścić tylko zbrylić reagując tylko powierzchniowo i utworzyć większy zator.
2. nie ma jak demontaż syfonu i jego przeczyszczenie (wymaga to oczywiście dostępu do syfonu i trochę brudnej pracy)
3. W przypadku zatorów głęboko, to jednak polecam tzw. sprężynę, jednak wkręcaną za syfonami (dłuższe poziome odcinki jak i piony powinny mieć rewizję)
4. W przypadku posiadania BioSzamba, chemia niestety niszczy wkład bakteryjny więc nie polecam.
5. Naprawdę trudne przypadki - specjalistyczne ekipy z endo-kamerami pozwalającymi znaleźć zator i zadziałać precyzyjnie.
sth, 26.02.2013, 16:29
Komentarz został usunięty.
własnie wyprobowalam metode soda + 0,5 szkl octu + wrzatek (prawie wrzatek) woda juz spływa normalnie, widocznie sie odetkało ;)
rury nowe okolo 2,5 lat plastik.
Ania, 03.04.2013, 21:49
a u pani coś musi byc nie tak ze spływem skoro instalacja 2,5 letnia sie zapchała.
- to jest sposob na neutralizacje kreta :),
-a powinno sie sypac max 2 łyzeczki kreta i zalac goraca(nie wrzatkiem) woda, wtedy reakcja z tłuszczem spowoduje powstanie mydełka,
ludzie sa madrzejsi i wsypuja czesto po całym pol kilowym opakowaniu w rury i wtedy dochodzi do krystalizacji kreta w jedna bryłe, wytwarza sie tez wysoka temperatura i wykrzywia rure w okolicy zatoru, potrafi ja tez dosc mocno skrecic.
By nie wzywać hydraulika zalecam
stosowanie sitka -pomaga zatrzymac odpadki ,oraz nie wlewanie tłuszczy z patelni do kanalizacji, bo tłuszcz wychladzajac sie osadza sie na rurach i zmniejsza przepustowosc rury.
hydraulika.spec24.net, 23.04.2013, 10:26
do hydraulika.spec24.net.
masz racje, kanalizacja to nie śmietnik :P
Jaś nie pan, 26.04.2013, 18:40
Komentarz został usunięty.
zapomnialam dodac, ze wczesniej przepychaliśmy spreżyna, czyscilismy syfon, rury ktore sa widoczne i nic.
Rury kuchenne zapchane byly tluszczem ;)
Ania, 03.04.2013, 21:51
super środek. biodegradalny wiec bezpieczny np. przy przydomowych oczyszczalniach scieków. Nie potrzebuje ciepłej wody. 2 minuty i rura odetkana Cena ok 25 zł ale starczy na kilka razy
Kaminski, 01.10.2013, 15:46
Komentarz został usunięty.
Ja tam wolałem nie bawić się samemu można więcej szkody na robić i zamówiłem hydraulika tego http://www.hydraulik-warszawa.net telefon 510 733 300 i problem został szybko rozwiązany. Czasami warto zapłacić i nie narobić szkód samemu.
Arek, 31.10.2013, 08:10
Czasami warto zapłacić i nie narobić szkód samemu.
hydraulic.pl, 22.04.2014, 09:22
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Właśnie wypróbowałam sposób z sodą i octem :) Podziałało na zator w rurze, w ścianie xD Wcześniej bezskutecznie stosowaliśmy Kreta w żelu. Dziękuję za świetny artykuł!
Anita, 17.06.2015, 21:44
Kamień jest rozpuszczany przez kwas. Tłuszcz zmydla soda kaustyczna, czyli kret, ale trzeba patrzeć czy sody jest prawie 100% bo inaczej szkoda kasy. No i niezbędny jest czas i przepłukanie gorącą wodą. Osad z mydła i kłaków robi korek mechaniczny więc najlepsza jest sprężynka ale nie wolno jej kręcić w lewą stronę bo się popsuje. Woda z proszkiem do prania (odpływ z pralki) skutecznie czyści rurę w środku i nic się nie zatyka. Równie dobrze zabezpiecza rurę w kuchni rozdrabniacz odpadków zamontowany w zlewie. Najgorzej jak ścierka do podłogi wpadnie do kibla. Rury żeliwne z początku zeszłego wieku może zaszły rdzawymi naroślami w środku no mogą się zatykać chodź nie powinny ale jak zatykasię dwuipółletnia instalacja to ja bym tego hydraulika co to robił do tej rury wcisnął. Zresztą co się dziwić skoro pozamykało się szkoły zawodowe a fachowcy wyjechali za granicę i naprodukowało się samych inżynierów to niech ci inżynierowie teraz zrobią sobie taki dobry projekt, który sam przetka rurę ;-)
asd, 27.11.2015, 19:34
Jest znanym faktem, że ILLUMINATI składa się z Multi
Milionerzy, miliarderzy, którzy mają duży wpływ na świat
sprawy i planowanie nowego porządku świata. Wielu światowych liderów, prezydentów, premierów, członków rodziny królewskiej i wyższej kadry kierowniczej jest członkami ILLUMINATI. wykonaj kroki do Excela w życiu. będziesz miał wiele korzyści, po raz pierwszy w historii otwieramy nasze drzwi dla tych, którzy wierzą. Jeśli chcesz dołączyć do ILLUMINATI, zarejestruj się Tekst: leovincey08@gmail.comtext WhatsApp +2348054779589 ZAPRASZAMY DO BRACIA ......
john, 16.07.2020, 14:47
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin Amoxicillin 500mg phy.mcww.regiodom.pl.llo.ew http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
uluneiwuxou, 22.10.2020, 22:45
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin Online Amoxicillin No Prescription mwf.kxnd.regiodom.pl.sem.gz http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
uqebripdayil, 22.10.2020, 23:17
Komentarz został usunięty.
Często domowe sposoby na udrażnianie rur nie dają efektów i trzeba sięgnąć po pomoc hydraulika. Osobiście bardzo często mi się to zdarza i sięgam po pomoc pogotowia hydraulicznego z Wrocławia. Fachura na najwyższym poziomie! http://nurtex-serwis.pl/
maliszewszka, 29.03.2018, 08:21
Jesli jesteś ze szczecina z okolic polecam pogotowie kanalizacyjne
Mieszkam w domku mają dobry sprzęt nam sciągneli kibelek udrożnili spiralą mechaniczną sprawdzili kamerą nawet namierzyli specjalnym lokalizatorem gdzie siadła rura a pozniej wyczyscili wukiem powiedzieli ze jak się powtóży niestety oznacza ze rura już jest do wymiany ale poki co jest ok
strona do nich polecam zawsze doradzą pozdrawiam www.pogotowie-kanalizacyjne-krecik.pl
ELA, 19.09.2018, 21:51
Jesli jesteś ze szczecina z okolic polecam pogotowie kanalizacyjne
Mieszkam w domku mają dobry sprzęt nam sciągneli kibelek udrożnili spiralą mechaniczną sprawdzili kamerą nawet namierzyli specjalnym lokalizatorem gdzie siadła rura a pozniej wyczyscili wukiem powiedzieli ze jak się powtóży niestety oznacza ze rura już jest do wymiany ale poki co jest ok
strona do nich polecam zawsze doradzą pozdrawiam www.pogotowie-kanalizacyjne-krecik.pl
ELA, 19.09.2018, 21:52
Tyle razy walczyłam z zatkanym odpływem w hotelu w którym pracuję, że brakuje mi palców żeby to policzyć. Dopiero kiedy dostaliśmy Domestosa Unblocker to zaczęłam wierzyć, że praca może nie być tak ciężka. Ten żel wlewam zazwyczaj na całą noc w odpływ, żeby wszystko się dobrze wyczyściło, a rano woda leci jak trzeba!
anka982928922, 28.01.2019, 12:27
W moim salonie fryzjerskim zawsze problemem był zatkany odpływ w zlewie, gdzie myje się włosy. Na początku myślałam, że to wina starej instalacji. Nie sądziłam że się tak kiedyś pomylę!! Wystarczył specjalny środek do udrażniania rur, Domestos Unblocker Gel, a po jedno nocnym zalaniu zlewu, na drugi dzień nic się nie zatykało!
hjkh, 27.03.2019, 14:51