Rury miedziane w instalacjach wodnych. Czy warto je stosować

Domowe instalacje wodne czyli ciepłej i zimnej wody użytkowej oraz cyrkulacji coraz częściej wykonywane są z rur miedzianych. Poznajmy plusy i minusy tego rozwiązania.
 • Instalacja miedziana łączona lutem miękkim

  ewk
 • Rury miedziane łączone złączkami zaciskowymi

  Instalacja z rur miedzianych łączonych złączkami zaciskowymi

  ewk

Wykonanie nowych czy remont instalacji wodnych rozpoczyna się najczęściej od określenia materiału, z jakiego instalacje te będą wykonane. A jest w czym wybierać. Są rury stalowe (ocynkowane lub czarne), rury z tworzywa sztucznego (PE – polietylen PP – polipropylen, PB – polibutylen), rury warstwowe no i oczywiście miedziane. Wszystkie materiały mają swoje zalety i wady, dlatego wybór często jest trudny.

Zalety rur miedzianych

Rury i kształtki z miedzi stosowane są w instalacjach wodociągowych ze względu na cały szereg zalet, którymi charakteryzują się te wyroby:

 • rury miedziane są odporne na starzenie się, korozję i działanie chloru, trwałość instalacji określa się na kilkadziesiąt lat (minimum 50), dzięki temu instalacja jest rzadziej remontowana, a to w czasie eksploatacji generuje wymierne oszczędności finansowe,
 • kształtki i rury mają niewielkie grubości ścianek, dzięki czemu rury miedziane mają mniejszą średnicę zewnętrzną niż ich odpowiedniki wykonane z innych materiałów, dlatego instalacja łatwiej schować w cienkich ścianach lub stropach,
 • miedź podlega w całości recyklingowi, czyli jest materiałem przyjaznym dla środowiska naturalnego,
 • instalacje miedziane są odporne na działanie wysokich temperatur, ognioodporne i niepalne, w przypadku pożaru – nie wytworzą się trujące dla życia opary, a sama instalacja nie ulegnie uszkodzeniu (pęknięciu),
 • łączenie rur przez lutowanie miękkie lub za pomocą złączek zaciskowych upraszcza i skraca montaż instalacji oraz wpływa na estetykę wykonania,
 • na ściankach rur z miedzi nie zachodzi narastanie materiału mikrobiologicznego, liczne badania potwierdzają, że w wodzie transportowanej rurami miedzianymi obniża się koncentracja: wirusa polio oraz bakteriofagów MS-2, bakterii legionalla pneumophila czy bakterii escherichia coli 157,
 • współczynnik rozszerzalności cieplnej miedzi jest średnio 3,5 razy mniejszy niż tworzyw sztucznych,
 • dopuszczalne ciśnienie pracy, jest dla miedzi od 2,5 do 4 razy większe niż dla tworzyw sztucznych (szczególnie przy przesyle wody cieplej).

Jak widać zastosowanie miedzi w instalacjach wodnych ma wiele plusów. Jednak jak zawsze także w tym przypadku należy liczyć się z pewnymi wadami instalacji z miedzi.

Wady instalacji wodnych z rur miedzianych

Jedną z poważniejszych wad miedzi jest podatność na korozję elektrochemiczną oraz wżerową. Chociaż, jak wynika z badań, większość ujęć miejskich dostarcza wodę, która nie powoduje korozji miedzi. Jedynie w niewielu miejscach Polski południowej i południowo-zachodniej, wykonanie instalacji z rur miedzianych powinno być poprzedzone badaniem wody (szczególnie dla indywidualnych ujęć wody).

Należy przestrzegać zasady, że woda płynąca w instalacjach miedzianych powinna mieć pH mniejsze od 7, czyli mówiąc inaczej nie może być zbyt miękka. Powinna też mieć zminimalizowaną zawartość tlenu.
Musimy też pamiętać, że kontakt miedzi z innymi metalami przyspiesza ich korozję. Dlatego szczególnie w czasie prac remontowych instalacji metale w miejscu styku powinny być odizolowane elektrycznie (np. specjalnymi przekładkami dielektrycznymi lub taśmą teflonową).

No i na koniec podstawowy minus: wysoki koszt instalacji wykonanych z miedzi. W porównaniu chociażby z instalacją ze stali ocynkowanej jest on wyższy o ponad 40%. Porównanie z instalacjami z rur z tworzyw sztucznych jest jeszcze mniej korzystne. Ale miedź ma tyle zalet, że mimo wszystko, często warto w taką instalację zainwestować. 

Warto wiedzieć: Skutki braku ochrony antykorozyjnej rur stalowych. Jak im zapobiegać 

Autor: ewk
15komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (15)

Dla autora - poziom ph określa poziom kwasowości a nie twardości wody.
A, 21.09.2012, 14:30
Wykonanie instalacji w miedzi wcale nie jest dużo droższe niż w tworzywie. Niedawno robiłem kosztorysy wykoania instalacji z różnych materiałów, najtaniej rzeczywiście wychodzi ocynk, ale różnica między miedzią a tworzywem już nie była rażąca, w tworzywie są tańsze rurki, ale za to kształtki są dużo droższe, miedziane kosztują grosze. Dodam że nie kupowałem rur miedzianych z Chin.
Maniek, 21.09.2012, 15:00
2 lata temu w domu wymieniałam CO. Specjalista dał mi kosztorys prac, z różnych materiałów.Wybrałam miedziane i jestem zadowolona.Koszt ich nie był,aż tak wysoki,w porównaniu z innm materiałem.
elka, 21.09.2012, 16:48
Na pewno warto. Ja jestem zainteresowany.
złomiarz, 21.09.2012, 18:51
mam juz 15 lat i nic sie dzieje były wtedy sprowadzone
marek, 21.09.2012, 21:14
Widze ze mamy tutaj znawcow tematow, czy wiecie ze na zachodzie zastosowanie instalacji miedzianej jest zabronione od 20 lat,,, moment moment mowa jest o wodzie do picia gotowania itp, ogrzewania , cyrkulacji zamknietych jak najbardziej sie nadaje. Miedz zachodzi w reakcje z woda i powstaje bakteria odpowiadajaca za raka. Pisze to z cala swiadomoscia a w razie pytan jestem w stanie konkretniet to wytlumaczyc, nie mam w tym interesu zadnego chce tylko uswiadomic ludzi z czym maja doczynienia i jesli beda panstwo montowac taka instalacje to prosze poczytac na ten temat, wszystko jest do sprawdzenia. Pozdrawiam znawcow tematu.
Hydraulik.
Hydraulik, 21.09.2012, 21:16
Tylko potwierdzasz Boskie właściwości rur miedzianych bo jak inaczej nazwać cud tworzenia zycia w wyniku reakcji chemicznej wewnątrz rury. Idąc dalej tym tokiem rozumowania rozwiązaliśmy problem nurtujący naukę od setek lat Skont się wzięło życie na ziemi . Otóż przed miliardami lat woda płynęła miedzianymi rurami w których rodziły sie pierwsze bakterie
john, 22.09.2012, 11:29
Jeszcze jedno i już wtedy byly odpowiedzialne za raka
john, 22.09.2012, 11:36
Pragnę dodać że raki występują wyłącznie w czystej wodzie np. zbiorniki wodne w pierwszej klasie czystości. Niestety pomimo że rury miedziane niosą czystą wodę raki tam nie występują z uwagi na małą średnice tych rur, trudno tam nawet spotkać narybek. Jedno jest pewne - życie powstało w miedzianych rurach i z nich pochodzi pierwsza bakteria - matka wszystkich matek, pramatka pierwotniaków. Bądź pozdrowiona o przenajświnszo bakterio Coli !!!
Kaznodzieja z Gardna, 22.09.2012, 23:10
Bzdury!!! te rurki stosuje się przy pH > 7 ! głąbawki i dureństwa
Kmieciak, 26.01.2013, 22:48
Ja posiadam kanalizację z pcv. Wiem czego muszę przestrzegać, ale ogólnie dobra jakość pcv to + na wszystko. Żadnej korozji, żadnych uszkodzeń chemicznych. Najlepsze rozwiązanie. Jeszcze jak ma się produkty od dobrego producenta jak np. WiPlast to jeszcze lepiej.
Rysiek, 24.05.2016, 09:36
Chciałbyś napić się wody z kranu, ale boisz się bakterii i nieprzyjemnego zapachu? Jest na to rozwiązanie - miedziana instalacja wodna. Rury z miedzi nie uwalniają szkodliwych związków i substancji. Co więcej, miedź nie zmienia smaku wody i nie występuje w niej dyfuzja gazów do metalu. Jeżeli zainteresował Cię ten temat, polecam stronę instalacjezmiedzi.pl.
Opozda, 13.09.2017, 16:16
Odporność na korozję jest nieocenioną zaletą miedzi, Dzięki temu i możliwości 100 procentowego przetwórstwa bez utraty właściwości, miedź jest niezastąpiona w ekstremalnych sytuacjach. Dlatego właśnie Szwecja, postanowiła trzymać zużyte paliwo w nowych, beztlenowych pojemnikach, wykonanych z miedzi. Pojemniki te muszą zachować swoje właściwości przez sto tysięcy lat, a przewiduje się, że wytrzymają pięć razy dłużej, co tylko pokazuje jak wytrzymałym materiałem jest miedź. Więcej informacji i publikacji na stronie www.copperalliance.pl.
Opozda, 13.10.2017, 09:30
Instalacji wodna z rur miedzianych w domu jednorodzinnym. Po około 7 latach pojawiły się przecieki. Małe dziurki fi 0,5 mm. Częstotliwość występowania takich awarii rośnie. Praktycznie cała instalacja jest do wymiany. Może na plastikową...
Chrząstowiczanin, 05.08.2019, 10:55
Bardzo merytoryczny artykuł! Polecam także poczytać o nowościach w rurach miedzianych. W ostatnim czasie kilku czołowych europejskich producentów rur miedzianych opracowało innowacyjną rurę dwuwarstwową, która ma cienkościenny rdzeń miedziany z trwale zespoloną osłoną z tworzywa sztucznego PERT. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że tą rurę można zalewać w betonie dzięki zastosowania polietylenowa powłoki zewnętrznej, która zabezpiecza rurę rdzeniową przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym działaniem betonu na miedź. Polecam poczytać więcej na temat https://www.akademiamiedzi.pl/elastyczna-rura-miedziana-2/
opozda, 26.08.2019, 09:15