Prysznic czy wanna, a może prysznic w wannie

Kąpiel pod prysznicem to około 3-4-krotnie niższe zużycie wody w porównaniu z tą w pełnej wannie. Pod prysznicem oszczędzamy również coraz cenniejszy dla nas czas.
 • Wanna z parawanem

  Bogna Skarul
 • Wnętrze łazienki

  sxc.hu
 • Kabina prysznicowa z kolorowego szkła

  Kabina prusznicowa z kolorowego szkła jest najbardziej eksponowanym elementem wystroju pomieszczenia.

  villa glas studio
 • Kabina prysznicowa z drzwiami wykonanymi z kolorowego szkła

  Kabina prysznicowa wykonana z barwionego szkła, daje możliwość urządzenia łazienki w całkiem niebanalny i indywidualny sposób.

  villa glas studio
 • Kabina prysznicowa z kolorowego szkła

  Kąpiel w kabinie prysznicowej z kolorowego szkła na pewno jest bardziej intymna.

  villa glas studio

Może i szybki prysznic oszczędza czas, ale za to kąpiel z pianką i olejkami eterycznymi jest o wiele bardziej relaksująca.

Dlatego wiele osób urządzających własną łazienkę bije się z myślami, co wybrać kabinę natryskową czy wannę.

Prysznic czy wanna: upodobania kontra możliwości

Najlepszym rozwiązaniem dylematu byłoby posiadanie zarówno wanny jak i prysznica. Od czasu do czasu kąpiel w wannie z olejkami i świecami, a na co dzień orzeźwiający strumień chłodnej wody w kabinie prysznicowej. Jednak na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie tylko posiadacze łazienki o większej powierzchni.

W wielu przypadkach do zagospodarowania mamy około 3–5 metrów kwadratowych łazienki, gdzie jedyną możliwością jest zamontowanie kabiny prysznicowej. O wannie można jedynie pomarzyć, chyba, że będzie ona zajmować prawie całą łazienkę lub będzie tak mała, że kąpiel w niej okaże się niekomfortowa. Najmniejsze wanny dostępne na rynku mają długość 100 cm i szerokość 70 cm. Dobrym rozwiązaniem do małej łazienki jest wanna asymetryczna, która dzięki swojemu kształtowi ma większą powierzchnię kąpielową niż wanna prostokątna – przy tej samej długości. Przy zakupie wanny do małej łazienki warto zwrócić uwagę, żeby miała wąski rant 

Do postawienia małej kabiny prysznicowej wystarczy już 0,5 metra kwadratowego powierzchni. Najczęściej jednak wybierane są większe kabiny ze względu na wygodę użytkowania. Warto pamiętać, że prysznic jest bardziej higieniczny, ponieważ spływająca woda zmywa z nas wszystkie bakterie, natomiast w wannie często osadzają się one ponownie na ciele.

Pewnym rodzajem kompromisu między wanną i prysznicem może być zastosowanie w kabinie głębokiego brodzika z siedziskiem. Rozwiązanie to jest dedykowane osobom korzystających z prysznica, które jednak chcą mieć możliwość wykąpania dziecka jak w wannie, umycia nóg na siedząco i zrobienia ręcznego prania. 

Ci co już wybrali prysznic albo mają możliwość decydowania codziennie o formie kąpieli, zgodzą się pewnie ze stwierdzeniem, że prysznic to oszczędność zarówno czasu jak i wody – szczególnie w okresie letnich upałów, gdy chęć i potrzeba umycia, pojawia się kilka razy w ciągu dnia. Mając do dyspozycji 5-minutową przerwę ciężko o satysfakcjonującą kąpiel w wannie. Do tego dochodzą rachunki za wodę i jej ogrzanie. Są jednak osoby, dla których wanna to sprawa prestiżowa, a czasem związana z tradycjami rodzinnymi. Wówczas można brać prysznic w wannie, ale dobrze wyposażyć ją w jedno z poniższych rozwiązań:

 • kabinę nawannową: przesuwną, składaną lub wahadłową,
 • parawan nawannowy – w ich roli może wystąpić zasłona prysznicowa z odpowiednio impregnowanego materiału ewentualnie folii lub z profili wypełnionych szkłem hartowanym lub tworzywa sztucznego.

Kabina prysznicowa z malowanym szkłem: niebanalna intymność

Większość kabin prysznicowych wykonanych ze szkła pozwala zachować intymność, sprawiając, że nie widać nic na zewnątrz. Współczesna technika daje nieograniczone możliwości dobrania form i kolorów do przeszklenia prysznica. Kabina wykonana z barwionego szkła pozwala na urządzenie łazienki w niebanalny i indywidualny sposób. Ze względu na swoją wysokość, kabina jest najbardziej eksponowanym elementem wystroju pomieszczenia i może decydować o jego charakterze. 

Autor: Bogna Skarul
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

A ja mam prysznic ale co z tego jak nie mogę z niego korzystać,.gdyż mam dwa miesiące pęknięty brodzik i firma która zajmuje się usuwaniem usterek nie zamierza się ruszyć i nam tą usterkę usunąć.I czy można powiedzieć że w polsce dba się o klienta??a tym samym czy dla polaka jest ważna higiena??
Anonim, 30.05.2011, 00:00
Jest tak ważna jak pęknięty brodzik - Polak po prostu naprawi, po co czekać miesiąc na serwis.
Gość, 02.01.2014, 20:56
Ja nie wiem ile oszczędzam na zrezygnowaniu z wanny, ale wiem że prysznic to super udogodnienie. Mam zwyczajny, ale też chcę kupić coś naprawdę super http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/kabiny-wanny-i-hydroterapia... Branie prysznica wieczorem to moja ulubiona część dnia!
Larbowa, 15.05.2015, 13:25