Pompy do wody. Pomoc przy zalanej piwnicy

Usuwanie wody z piwnicy w przypadku jej zalania odbywa się z zastosowaniem pomp. Mogą być to modele do wody czystej lub brudnej.
 • Pompa do wody

  Gdy na skutek powodzi zalana zostanie piwnica, to pomocne okazują się pompy do wody.

  Kärcher

Przyczyny zalania piwnicy mogą być różne:

 • niesprawna sieć kanalizacyjna (awaria),
 • niesprawny drenaż wewnętrzny (jeśli taki jest zastosowany),
 • niedrożność systemu melioracyjnego,
 • podsiąkanie wód gruntowych,
 • awaria instalacji wewnętrznych,
 • wiosenne roztopy,
 • ulewne deszcze,
 • powódź.

Inaczej postępujemy przy zalaniu w pierwszych pięciu przypadkach inaczej zaś, kiedy mamy do czynienia z intensywnymi roztopami wiosennymi, ulewnymi deszczami i powodzią.

Pompa odpowiednia do przyczyny zalania piwnicy

Pomp używamy do usunięcia wody przy zalaniach nazwijmy je umownie powszednich. W zależności od stanu zanieczyszczenia wody, możemy wybrać pompy do wody czystej lub pompy do wody brudnej. W starszych budynkach często podłoga w piwnicy jest z gliny lub ubitej gleby i wykorzystywana jest raczej do przechowywania różnego rodzaju płodów rolnych lub zapasów opału. Stosujemy wówczas pompy do wody brudnej. Urządzenia powinny być przystosowane do przepompowywania zanieczyszczeń o średnicy większej niż 20–25 mm. Należy jednak pamiętać, że najczęściej pompy do użytku domowego nie są przeznaczone do pracy ciągłej (po ok. 30 minutach należy przerwać pracę na ok. 15 minut).

Większość producentów zastrzega też, że nie dopuszcza się do przepompowywania innych niż woda cieczy, takich jak oleje, benzyny, rozpuszczalniki, kwasy, zasady, substancje organiczne, tłuszcze, ścieki, fekalia, a także wody zanieczyszczonej takimi substancjami.

Cena takich pomp waha się od 100 do 300 zł. Nieco droższe (400–550 zł) są pompy wyposażone w elektroniczny czujnik poziomu wody, który reaguje przy kontakcie z wodą i automatycznie włącza pompę (np. po przedostaniu się wody do piwnicy). Poziom wody można dowolnie zdefiniować. Łatwo też można przestawić pompę z trybu pracy ręcznej na tryb wypompowywania płaszczyznowego (1 mm), dzięki temu pompa wybiera wodę praktycznie do sucha.

Na zamówienie pompę można wyposażyć w zdejmowany filtr nierdzewny ze stali szlachetnej, który pozwoli na wypompowywanie lekko zabrudzonej wody. Pompowanie wody zanieczyszczonej jest dopuszczalne jedynie przy zachowaniu szczególnej ostrożności i ciągłej kontroli procesu pompowania nawet wówczas, gdy pompa wyposażona jest w specjalny filtr zewnętrzny zabezpieczający przed uszkodzeniem turbiny.

Innego rodzaju pompy używa się w sytuacji, kiedy zdarzy się nieszczęście zalania z pękniętej lub niedrożnej sieci kanalizacyjnej lub z własnego szamba. Należy wówczas skorzystać z usług firmy specjalistycznej wyposażonej w pompę i zbiorniki do fekaliów.

Powolne wypompowywanie wody

Przy zalaniu masywnym, jakim jest powódź czy ulewne deszcze i wiosenne roztopy należy unikać szybkiego pompowania. Wodę należy usuwać stopniowo po obniżeniu się poziomu wód gruntowych. Przy czym poziom wód gruntowych powinien być niższy od poziomu wody w piwnicy. W przeciwnym przypadku możemy się narazić na uszkodzenie struktury fundamentów. Szybkie odpompowanie zwiększa niezrównoważony napór namokniętego i niestabilnego gruntu.

W czasie usuwania wody należy więc kontrolować, czy nie pojawiają się pęknięcia, osiadanie lub odchylenie od pionu ścian budynku. W takim przypadku należy przerwać pracę i dokonać niezbędnych zabezpieczeń. Po usunięciu wody trzeba zabezpieczyć piwnicę przed rozwojem grzybów i pleśni. Wstępne odkażenie najlepiej jest wykonać za pomocą mleka wapiennego z wapna palonego, a następnie pomalować ściany i sufit farbami z wapna palonego.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: ewk
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Komentarz został usunięty.
Tego typu pompy są naprawdę przydatne. Ja, korzystam z KRUZER-owskiej i naprawdę spisuje się świetnie.
ksul, 01.11.2016, 14:47
Zgadzam się z poprzednikiem - także kupiłem pompę KRUZER-owską i do pozbywania się wody z piwnicy jest idealna :-).
wojtek_wol, 15.11.2016, 13:56
Komentarz został usunięty.
Witam,
Poprzedni właściciel domu chciał zrobić sobie piwnicę i zszedł poniżej poziomu rzeki lub przerwał jakąś żyłę wodną i przez to właśnie w tej piwnicy zbiera się woda i są tam zrobione drenaże i mini studzienka do której ścieka woda i jest wypompowywana pompą wodną do kanalizy. Jednak to łączy się z większym rachunkiem za prąd i jak nie ma prądu to piwnica zapełnia się wodą. Chciałabym się tego pozbyć. Czy jest na to jakiś sposób? Bardzo proszę o pomoc.
Justa, 15.05.2017, 19:04