Natrysk bez brodzika – jak go zrobić, by nie przeciekał

Prysznic bez brodzika to coraz popularniejsze rozwiązanie nie tylko w nowoczesnych domach. A do tego ciekawe, bo woda leci, ale nie wypływa na łazienkę. Tłumaczymy, jak wykonać kabinę prysznicową bez brodzika.
 • Brodzik podpłytkowy w kabinie typu walk-in

  W urządzaniu łazienek coraz popularniejsze są kabiny montowane bezpośrednio na podłodze, z pominięciem tradycyjnego brodzika. W takim przypadku standardem są obecnie odpływy liniowe. Można zdecydować się również na montaż brodzika podpłytkowego z odwodnieniem liniowym. Rozwiązanie to daje większą gwarancję szczelności.

  Radaway
 • Kabina typu walk-in

  Kabina typu walk-in to coraz popularniejsze rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach.

  Deante
 • Łazienka bez barier

  Natrysk to nie tylko standardowa, zabudowana kabina prysznicowa. To także rozwiązania typu kabiny „walk-in". Warto stosować je w łazienkach, z których korzystają osoby niepełnosprawne czy starsze. Kabiny te wykonane są z przeszklonych ścian, które montowane są bezpośrednio w posadzce z odpływem liniowym, co w efekcie nie wymaga montażu klasycznego brodzika. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest większa powierzchnia użytkowa, zrównany z płaszczyzną podłogi odpływ stanowiska prysznicowego, brak spadków, progów, śliskich nawierzchni.

  TECE
 • Nowoczesny prysznic

  Nowoczesny prysznic to ten bez brodzika. Woda się leje, ale nie wylewa.

  Aquaform
 • Natrysk w łazience

  Podłoga równa z "brodzikiem", którego nie widać to idealne rozwiązanie do nowoczesnej łazienki w każdym stylu.

  Hoesch
 • Prysznic bez brodzika

  Kabina prysznicowa bez brodzika sprawdzi się w małych łazienkach, ale nie tylko.

  TECE
 • Aranżacja łazienki

  Oto prysznic, którego nie widać.

  Modo

Polskie łazienki są małe, średnio mają niecałe 10 metrów kwadratowych. W wielu łazienkach nie zmieści się standardowa wanna. Rozwiązaniem jest brodzik prysznicowy. Najnowszym rozwiązaniem jest natomiast natrysk bez brodzika.

Kabina walk-in, czyli co to takiego

Prysznice typu walk-in to otwarte kabiny, które nie odcinają przestrzeni prysznica od reszty pomieszczenia. Takie rozwiązania poprawiają komfort korzystania z łazienki, a przy tym zmniejszają klaustrofobiczność małych łazienek.

Przeczytaj: Urządzamy małą łazienkę - jak ją optycznie powiększyć

O funkcjonalnym natryski – z życia wzięte

Użytkownicy chwalą sobie to rozwiązanie. Ania, internautka, pisze na forum, że tego rodzaju prysznic zafundowała sobie w wąskiej, ale dosyć długiej wnęce. Gdy fachowiec zabrał się za uszczelnienia, przekroczył nawet zalecenia producenta. Jak wykonywał spadki, kilka razy sprawdzał odcinki milimetr po milimetrze. Kobieta zainwestowała też w porządne materiały. Teraz ani pani Ania (mieszka na trzecim piętrze w bloku), ani sąsiedzi pod nią, nie mają żadnych problemów z zalewaniem mieszkania. Jest jeszcze jeden plus: w małej łazience taka „jednolita" podłoga wygląda lepiej niż biały brodzik wstawiony niejako na siłę.

Plusy natrysku bez brodzika

Prysznice bez brodzika pozwalają łatwiej przystosować łazienkę do potrzeb osób niepełnosprawnych, seniorów i dzieci. Kabina bez brodzika to prawie płaska podłoga w całym pomieszczeniu. To dzięki temu, że wejście do prysznica umiejscowione jest na poziomie posadzki. Kolejny plus jest taki, że otwarte kabiny ułatwiają instalację uchwytów przy natrysku.

– W przypadku pryszniców typu walk-in istotna jest instalacja odpływu liniowego – zaznacza Krzysztof Kaczmarek z firmy TECE. – Do wyboru mamy ruszty ze stali nierdzewnej, szklane oraz do wypełniania kamieniem i płytkami ceramicznymi, które integrują się z posadzką.

Metraż łazienki a wydajność odpływu

– Mało miejsca w łazience nie wpływa na wydajność odpływu – zaznacza Kaczmarek. – Ta bowiem zależy od zastosowanego syfonu, a nie od długości rynny, która będzie krótsza w przypadku małych przestrzeni prysznicowych.

Ekspert kontynuuje: – Przy doborze syfonu należy także wziąć pod uwagę ilość wody, jaka będzie zużywana przez domowników. Wydajność syfonu musi być skorelowana z wydajnością natrysku, aby nie powstawały przestoje w odprowadzaniu wody.

Rodzaj syfonu także ma znaczenie. Najlepszy model to taki, który jest wyposażony w specjalną membranę, zapobiegającą przed szybkim odparowaniem wody. Wtedy też nie będzie brzydkich zapachów wydobywających się z otworów ściekowych. Czyszczenie odpływu nie jest trudne. To dlatego, że w pełni otwarte konstrukcje nie mają trudno dostępnych miejsc, co natomiast ułatwia zachowanie ich w czystości.

Warto wiedzieć: Hydroizolacja w łazience 

Przyłącza w takiej wersji znajdą się około 10 centymetrów pod podłogą. Podejście kanalizacyjne może znajdować się zazwyczaj w podłodze na gruncie (w przypadku np. domu na parterze bez piwnicy) albo w stropie gęstożebrowym, czyli belek gęsto rozstawionych obok siebie wykonanych ze stali i betonu albo ze stali i ceramiki.

Zainwestuj w fachowca

Najlepiej, jeśli za zadanie zabierze się wykwalifikowany fachowiec, bo poprawne przeprowadzenie prac jest kluczowe dla właściwego działania odpływu. W skrócie mówiąc, spec zdecyduje o wyborze rodzaju odwodnienia: czy ma być wspomniane liniowe (jest kanał prysznicowy wbudowany w powierzchnię podłogi), czy punktowe (wpusty podłogowe składają się z odpływu, który znajdzie się w podłodze oraz z kratki). Robotnik wykona też izolację przeciwwodną na całej powierzchni podłogi w łazience. Wykona także specjalne zagłębienie, a więc spadek w stronę odpływu. A na koniec ułoży jeszcze płytki.

Jak zabezpieczyć podłogę w natrysku bez brodzika, żeby nie przeciekała

– Jednym z kluczowych aspektów, gwarantujących bezpieczeństwo instalacji, jest stosowanie certyfikowanych produktów uszczelniających – zaznacza Rafał Petryszyn, ekspert marki TECE. – Rynnę prysznicową najlepiej uszczelnić kompleksowo. System opierający się na jastrychu, folii ochronnej na kołnierzu rynny, taśmie uszczelniającej i dwóch warstwach uszczelnienia zespolonego gwarantuje trwałość instalacji na długie lata. W celu zbadania jakości produkowanych elementów, korzysta się z niezależnych badań, przeprowadzanych przez np. instytut badawczy KIWA TBU. Bardzo istotny jest także wybór odpowiedniego fachowca. Niedokładny montaż nawet najlepszej jakości produktów, w konsekwencji prowadzi do licznych usterek. 

Przeczytaj również: Ważne w kabinach prysznicowych bez brodzika 

Jeżeli obawiamy się tego, że wypłytkowana posadzka w strefie prysznicowej, może przeciekać lub nie lubimy czyszczenia fug, możemy wykorzystać płaski brodzik, który zabudowuje się w płaszczyźnie podłogi. To rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale i bardzo estetyczne.


Prysznic bez brodzika
Na powierzchni prysznicowej pozbawionej fug brudowi, bakteriom czy pleśni nie tak łatwo się zadomowić. Brodzik zrównany z powierzchnią posadzki jest wygodny i eliminuje zagrożenia wynikające z nieszczelności strefy prysznicowej i znacznie redukuje ryzyko zalania. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest wysoki poziom higieny w mokrej strefie prysznica.fot. Kaldewei 

Więcej na temat łazienek dowiesz się na forumbudowlane.pl

forumbudowlane.pl

Autor: Katarzyna Piojda
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

Najtaniej to zamontowac prysznic nad wanna jaka juz jest w lazience i zamontowac kurtynke ktora jest wpuszczana do wanny gdy sie prysznic uzywa. Co drugi dom w rodzinie robotniczej na zachodzie ma taki prysznic.
Drozsza wersja to zamontowanie rozsuwanych szklanych drzwi na brzegu wanny i zamontowanie prysznica nad wanna ktora juz jest w lazience.
Ogromna ilosc starszych domow na zachodzie ma tak zamontowane prysznice.
To tylko obecnie budowane domy i domy zaledwie sprzed kilkunastu lat maja osobne kabiny prysznicowe, a w wersjach ubogich TYLKO PRYSZNIC BEZ WANNY.
emigrant od lat 60-tych, 27.05.2015, 11:01
Komentarz został usunięty.
Bardzo mi się podobały takie prysznice. Zamontowałam w domu kilka lat temu w czasie gruntownego remontu. Ponieważ hydraulik, który miał go wykonać wpadł w panikę i szczerze odradzał (bo podobno nie da się zrobić wodoodbornie i szczelnie) zmieniłam fachowca(!) i mam piękny prysznic z odpływem TersoWall. Wierzcie mi nie mam grzyba, pleśni ani kałuży w łazience. Dzięki temu, że nie mam brodzika, a drzwi szeroko się otwierają, mam wiekszą łazienkę.
JuliaJulia, 06.07.2015, 17:34
Je też mam ten odpływ liniowy, kabinę Duka
MAŁGORZATA , 22.12.2015, 16:10
Moja kabina jest szklana (od Lustral.pl) i wygląda rewelacyjnie. W łazience (7m2) było to jedyne rozwiązanie. Naprawdę wygląda to bardzo dobrze.
Trersa, 11.09.2015, 14:33
Komentarz został usunięty.
Mogę serdecznie polecić firmę aquatura sprzedającą świetny produkt w dobrej cenie.
Kaźny, 07.09.2016, 10:54
Komentarz został usunięty.
My zbudowaliśmy prysznic bez brodzika, wykorzystując płytę prysznicową Steigner. Dzięki temu nie musieliśmy martwić się o wylanie posadzki i zachowanie spadu, bo płyta już jest odpowiednio wyprofilowana :) Dobraliśmy stalowy odpływ liniowy i gotowe! Hydraulik tylko podłączył, całość przykryliśmy płytkami. W naszej małej łazience (4 m) taki prysznic był najlepszym rozwiązaniem.
Marlena, 10.10.2016, 14:56
Komentarz został usunięty.
Ja miałem przestrzeń niestandardową i chciałem zabudować tylko szkłem, z odpływem liniowym w jedna stronę. Skorzystałem z profili ze stali nierdzewnej trzymających szybę, zatopionych jeszcze pod płytkami, Do tego odpływ liniowy z wypełnieniem z płytek . Wszystko wziąłem z WEG w Markach. Zamontowali mi też szkło i wszystko porobili na wymiar.
Klos, 10.03.2017, 12:49
Komentarz został usunięty.
Najlepiej kupić cały zestaw, który od razu można zamontować pod płytkami. Ostatnio swoim klientom montowałem takie model Schedpol Base Stabilsound.
Jest niewidoczny, a komplet zawiera wszystko co niezbędne aby brodzik nie przeciekał i był solidnie umocowany w podłodze.
Jasiński, 28.05.2017, 19:55
jaki piekny marketing szeptany ... smierdzi na kilometr
and, 03.12.2017, 11:34
A ja zamontowałem prysznic bez brodzika i jestesm zadowolony. Wykonałem hydroizolację jak radzili na http://www.royalproperties.pl/prysznic-bez-brodzika-jak-to-zaaranzowac/ nic nie przecieka ani się nie psuje.
Tobiasz, 01.08.2017, 16:09
Komentarz został usunięty.