Mrozoodporny zawór czerpalny: pewne źródło wody w ogrodzie

Naścienny zawór czerpalny to bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające na bezpośredni dostęp wody potrzebnej do podlewania roślin, mycia rąk czy samochodu.
 • Montaż zewnętrznego zaworu naściennego

  Zawór czerpalny Polari II jest tzw. zaworem długim. W odróżnieniu od standardowych rozwiązań zamyka się go na końcu obudowy. Dzięki temu korpus zaworu wypełnia się wodą tylko do granicy pomieszczenia. Natomiast część wpuszczona w głąb ściany jest automatycznie opróżniana. Trwałe zamknięcie zaworu następuje, gdy przekręcimy poręczne pokrętło lub głowicę, za pomocą znajdującego się w komplecie klucza.

  Schell
 • Budowa zaworu naściennego Polari II

  Aby uzyskać maksymalną szczelność mechanizmu zastosowano bardzo wytrzymałe uszczelnienia typu O-ring. Zawór może być dodatkowo wyposażony w napowietrzacz.

  Schell
 • Zamontowany w ścianie zawór Polari II

  Instalacja trwałego i mrozoodpornego naściennego zaworu czerpalnego jest wygodnym sposobem na stały dostęp do wody na zewnątrz budynku.

  Schell

Niestety czasem uruchomienie instalacji po zimie jest niemożliwe. Zdarzyć się to może, jeśli przed zimą nie opróżniliśmy jej poprawnie z wody. W ujemnych temperaturach woda zamarza i zmienia swoją objętość. Prowadzi to do różnych uszkodzeń instalacji, np. pękania uszczelek, rozsadzania rur, pękania zaworów. Ryzyko wystąpienia uszkodzeń jest również wczesną wiosną i jesienią, gdy temperatury w nocy spadają poniżej zera. 

Jak temu zapobiegać? Jednym ze sposobów jest zewnętrzny zawór ścienny, który automatycznie odwadnia wszystkie swoje zewnętrzne części w momencie zamknięcia wody. Nie ma wtedy potrzeby ręcznego zakręcania zaworów odcinających wewnątrz budynku. Wystarczy tylko przekręcić pokrętło na obudowie zaworu. Takie funkcje ma zawór Schell Polar II.  Dodatkową jego zaletą jest możliwość zamknięcia go na klucz. Zabezpieczymy się wtedy przed niepożądaną manipulacją innych osób (jest to przydatne w domach używanych sezonowo). 

Zawór Polari II można stosować zarówno w instalacjach nowych, jak i remontowanych. Mechanizm znajduje się w miedzianym korpusie. Można umieścić go w dowolnym murze o grubości od 200 do 500 mm. Jest możliwość przyciąć go do wymaganej długości. Przy montażu należy pamiętać, aby spadek korpusu wynosił 1°. Od wewnętrznej strony zawór jest podłączany do wewnętrznej instalacji w budynku, a na zewnętrzny mechanizm nakłada się armaturę czerpalną i estetyczną rozetę. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Schell
0komentarzy