Kabina prysznicowa – jak wybrać odpowiednią

Urządzając lub remontując łazienkę już przed przystąpieniem do zakupu prysznica musimy jasno sprecyzować, czego oczekujemy od produktu oraz kto z niego ma korzystać, aby wybrane przez nas rozwiązanie cieszyło długo nie tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością.
 • Kabina priszniocowa

  Niestandardowa kabina prysznicowa z wycięciem na siedzisko

  Radaway
 • Kabina prysznicowa walk-in

  Aquaform
 • Niestandardowa kabina prysznicowa ze ścianką pod skosem

  Radaway
 • Kabina prysznicowa z bardzo niskim brodzikiem

  Aquaform
 • Szklana kabina prysznicowa z brodzikiem

  Aquaform
 • Kabina półokrągła z typograficznym wzorem na szkle

  Na szkle jest dekoracja w formie napisu. Dekoracyjny biały pas to następujące po sobie wersje językowe słowa „woda”.

  Aquaform
 • Łazienka bez barier

  W łazience, z której korzysta osoba niepełnosprawna, usunąć należy wszelkie bariery. Najwygodniejsza będzie większa od standardowej kabina prysznicowa bez brodzika, wyposażona w dodatkowe uchwyty i siedzisko.

  TECE

Inaczej przygotujemy łazienkę dla seniora, osoby niepełnosprawnej, dziecka, osoby wysokiej lub z dużą nadwagą, dlatego na początku warto określić, kto będzie korzystał z pomieszczenia. Na rynku mamy dość duży wachlarz różnych produktów, które odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb, znacznie ułatwią codzienną toaletę.

Wymiary kabiny prysznicowej

Najpopularniejsze i najbardziej optymalne są kabiny prysznicowe o wymiarach 90 x 90 cm. W przypadku niewielkich łazienek można zastosować 80 x 80 cm. Mniejsze poleca się jedynie jako dodatkową opcję, niekoniecznie jedyną i często używaną, bo może dla wielu osób okazać się zwyczajnie niewygodna. Najczęściej wybierane są brodziki z wycinka koła, lub kwadratowe. Najpopularniejsze są kabiny narożne, które mogą mieć szyby okrągłe, kwadratowe, półokrągłe lub prostokątne.

PrzeczytajProste sposoby na oszczędzanie wody w domu i ogrodzie 

Przy zakupie kabiny prysznicowej musimy uwzględnić jej drzwi. W niedużych wnętrzach sprawdzą się harmonijkowe lub przesuwne, natomiast w większych ładnie prezentować się będą drzwi na zawiasach. Osobom niepełnosprawnym poleca się walk-in, czyli prysznic bez drzwi, którego instalacja nie pozwala na przedostawanie się wody poza wyznaczone miejsce. To ostatnio modne i często wybierane rozwiązanie aranżacyjne w dużych łazienkach, zwłaszcza bez brodzika z systemem odprowadzania wody zamontowanym w podłodze.

Rodzaje brodzików

Brodziki płaskie – są minimalistyczne, gustowne i bardzo estetyczne. Mogą być montowane na równi z płytkami podłogowymi lub trochę nad nimi wystawać. Dostęp do takiego brodzika jest bezproblemowy, dlatego z przyjemnością korzystają z niego osoby starsze i dzieci.

Brodziki głębokie – mają zwykle do 16 cm wysokości, choć występują również 50 cm, które pełnią rolę małej wanny. Zwykle używa się ich, gdy w domu są małe dzieci, ale również, gdy szukamy kompromisu między plusami wanny a prysznica. Brodzik przydatny jest do zabiegów kosmetycznych stóp, ręcznego prania czy umycia się na siedząco.

Natrysk bez brodzika – stosuje się w nim odwodnienie liniowe, punktowe lub ścienne. Rozwiązanie jest bardzo praktyczne dla osób niepełnosprawnych, ale także niezwykle stylowe i modne w ostatnim czasie.

Zobacz krok po krokuMontaż odwonienia liniowego w natrysku bez brodzika 

Materiał na brodzik

Popularne i często wybierane są brodziki akrylowe, które są lekkie i łatwe w zachowaniu czystości. Nie matowieją, a kolor nie ściera się. Pięknie prezentują się również brodziki z lanego marmuru, charakteryzujące się dużą wytrzymałością oraz wysokim stopniem higieny, dzięki gładkiej powierzchni, która nie pozwala na rozwój bakterii i grzybów. 


Aranżacja łazienki z kabiną prysznicową
Kabina prysznicowa jest nie tylko miejscem, które ma zapewniać komfort użytkowania. powinna też być jednym z elementów wystroju, który decyduje o charakterze łazienki.Fot. Aquaform

Autor: Nina Romanek
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Najważniejszy jest brodzik najwyższej jakości. Kupiliśmy brodzik podpłytkowy z Schedpolu, a następnie zrobiliśmy prysznic walk-in, bez żadnych stelaży, kółek, bez brzydkich kabin. Po prostu szkło i brodzik.
Marcello, 23.09.2017, 14:50
Zgadzam się z Marcello dla mnie również brodzik dobrej jakości to podstawa, swój kupiłem u Wodtecha, co prawda nie mamy kabiny walk in, tylko zwykłą narożnikową, ale drzwi również szklane, to była dobra inwestycja.
Robert, 13.02.2018, 09:33