Jak zmniejszyć wydatki na wodę w naszym domu

Codzienne oszczędzanie wody odpowiada za wymierne oszczędności w domowym budżecie. Ponadto oszczędzając wodę dbamy o środowisko naturalne.
  • Zużycie wody w gospodarstwie domowym

    – Według statystyk przeciętny Polak mieszkający w mieście zużywa dziennie niemal 100 litrów wody. Wyobraźmy więc sobie, jakie oszczędności dla całego domu mogą przynieść dobre nawyki związane z oszczędzaniem wody stosowane codziennie przez czteroosobową rodzinę. Szczególnie, że jest to oszczędność wygenerowana bez żadnych kosztów, wyłącznie za pomocą naszego rozsądku i wyobraźni – mówi Michał Kopeć, product manager w Grupie Ferro.

    smallwon (morguefile.com)

Nie każdy wie, że przy zwykłym trwającym 15 sekund myciu rąk możemy zużyć nawet do 3 litrów wody. Sprawdziliśmy, w jaki sposób ograniczyć rachunki za wodę wyłącznie minimalizując straty w zużyciu wody.

Po co oszczędzać wodę?

To nie instalacja hydrauliczna w naszym domu, ale my sami odpowiadamy najczęściej za generowanie ciągłych strat w zużyciu wody. W ograniczeniu opłat za wodę, ścieki i energię pomogą nam dobre nawyki podczas używania domowych urządzeń.

Mycie zębów lub golenie przy zakręconym kranie to najbardziej podstawowe przykłady sposobów na oszczędzanie. Wydawać by się mogło, że podczas tak krótkich zabiegów nie tracimy zbyt wiele wody. W rzeczywistości jednak, zwykłe 15-sekundowe mycie rąk przy standardowym wypływie wody z baterii umywalkowej generuje jej zużycie na poziomie nawet 3 litrów. Wyobraźmy sobie więc, ile kosztuje nas marnotrawstwo wody podczas 3-minutowego mycia zębów lub nawet dłuższego golenia.

Pamiętaj, że mniejsze zużycie wody to również mniejsza ilość energii zużytej do podgrzewania wody, co może obniżyć rachunki również za gaz lub elektryczność.

Możemy również wybrać natrysk zamiast kąpieli w wannie pełnej wody. Ponadto realną oszczędność dziesiątków metrów sześciennych wody w skali roku przyniesie nam unikanie zbędnego spłukiwania toalety bardzo często traktowanej jako śmietnik czy włączanie prania lub zmywania w zmywarce dopiero w momencie całkowitego zapełnienia tych urządzeń.

Szczelna instalacja

Nie zawsze jednak dobre nawyki da się łatwo wprowadzić w życie naszej rodziny. Szczególne trudności z przyzwyczajeniem się do ekologicznych i oszczędnych praktyk mogą mieć np. małe dzieci. Jeżeli więc w naszym domu trudno zadbać o darmową oszczędność należy poszukać rozwiązań, które niewiele nas będą kosztować.

Warto wiedzieć: Ile wody tracimy z powodu nieszczelnych instalacji 

W tym celu warto przeprowadzić test szczelności domowej instalacji hydraulicznej. W tym celu wystarczy jedynie spisać wartość licznika wody, po czym przez dwie godziny nie używać żadnych urządzeń sanitarnych. Jeżeli po takim czasie okaże się, że licznik wskazuje zużycie wody należy uszczelnić instalację. Nieszczelność nie musi od razu oznaczać drogich remontów. Czasem przecieki wynikają wyłącznie z nieszczelnych baterii, natrysków lub zbiorniki z wodą do spłukiwania w WC. Wtedy wydatki poniesione np. na wymianę uszczelek to kwota kilkunastu złotych. Taka prosta wymiana może przynieść oszczędność kilkudziesięciu litrów wody dziennie. To w skali roku daje od kilku do kilkudziesięciu metrów sześciennych.

– Obecnie stanęliśmy przed kolejnym powodem, dla którego warto rozważyć oszczędności w codziennym zużyciu wody. Chodzi tutaj o wprowadzoną tzw. ustawę śmieciową, w której wysokość opłaty za wywóz nieczystości w niektórych gminach uzależniona jest od ilości zużytej w gospodarstwie domowym wody. W zdecydowanie większym stopniu problem dotyka mieszkańców tych gmin, które wskazały na możliwość ograniczenia wydatków na wywóz poprzez segregację śmieci. Niestety, przepisy dopuszczające taką ewentualność często wymagają od mieszkańców płukania, lub nawet mycia śmieci przed ich wyrzuceniem. Bez ograniczenia wydatków na wodę segregacja nie przyniesie więc nam w praktyce żadnych oszczędności – podkreśla Michał Kopeć z Grupy Ferro.

Bądź eko! Zobacz: Jak zmniejszyć zużycie energii i wody 

Wydatki poniesione nawet na gruntowną renowację instalacji hydraulicznej również prowadzą do oszczędności. Niezależnie od tego, czy nasza instalacja wymaga wymiany tylko uszczelek, czy potrzebna jest wymiana złączy i rur instalacji wodociągowej, to w praktyce jednorazowa inwestycja zawsze będzie niewielkim kosztem w porównaniu ze stałym wydatkiem na marnowaną wodę.

Ograniczony przepływ wody, to ograniczone wydatki

Osoby planujące remont lub kupujące nowe urządzenia sanitarne mogą postawić na nowe technologie. Innowacyjne urządzenia sanitarne ograniczają przepływ wody. Standardowe ustawienia takich urządzeń same obniżają zużycie wody. Na przykład oszczędnościowe baterie regulują przepływ wody z wylewki. Wyposażone są one perlator, który ogranicza zużycie wody poprzez jej napowietrzenie i jednocześnie zwiększa objętość strumienia, w którym woda jest mieszana z powietrzem. Bateria z oszczędnościowym perlatorem może ograniczyć zużycie wody nawet o połowę w porównaniu z baterią bez perlatora. Dodatkowo podnosi ona komfort użytkowania.

Przez standardowe baterie, przy pełnym otwarciu, przepływa ok. 12–16 litrów na minutę. Rozwiązania stosowane w bateriach oszczędnościowych pozwalają, praktycznie w sposób niezauważalny dla użytkownika, zredukować tę ilość do 4,5–8 litrów na minutę. Łatwo możemy zaobserwować ten proces podczas napełniania wodą dużego zbiornika za pomocą baterii z oszczędnościowym perlatorem. Chociaż na pierwszy rzut oka strumień jest widocznie szerszy od tego, który wypływał ze standardowej baterii, jednak do zapełnienia zbiornika potrzebujemy wyraźnie więcej czasu.

Można również kupić urządzenia z system EasyClean. Dzięki niemu, w prosty sposób, poprzez potarcie palcem perlatora, czy wylotów ze słuchawki prysznicowej możemy usunąć uciążliwy kamień wapienny bez konieczności rozkręcania całego urządzenia.

Łatwiej będzie również oszczędzać wodę, gdy bateria będzie miała dwustopniową głowicę ceramiczną. Pomaga ona użytkownikowi ustawić mniejszy, ekonomiczny strumień. Tego typu głowice często wyposażone są w dodatkowy ogranicznik ciepłej wody. Dzięki niemu samodzielnie, w prosty sposób możemy ustawić maksymalny poziom wypływu ciepłej wody. Tym samym zmniejszamy również ryzyko poparzenia, co ma duże znaczenie gdy z baterii korzystają również dzieci.

– Baterie umywalkowe z systemem napowietrzającym pozwalają zredukować przepływ wody z 12–16 do 7,5 lub nawet 4,5 litrów na minutę. Jeszcze większe oszczędności możemy uzyskać poprzez wykorzystanie rozwiązań oszczędzających wodę w natryskach, które ograniczają zużycie wody z 15–20 litrów na minutę do 6–8 litrów, jednocześnie nie wpływając negatywnie na komfort użytkowania. Stosując oszczędnościowy zestaw natryskowy, w ciągu minuty oszczędzamy średnio ok. 9 litrów wody, praktycznie nie odczuwając różnicy. W przypadku 5-minutowego korzystania z natrysku dziennie w ciągu roku 4-osobowa rodzina jest w stanie oszczędzić 66 metrów sześciennych wody – tłumaczy Michał Kopeć.

Oszczędność powinniśmy zacząć od nas samych, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby wspomóc się dostępnymi na rynku rozwiązaniami. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Clearsense
14komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (14)

Kochamy Cię Nasz Kochany Plemierze Donaldzie Wielki Nasz Krulu
i Wlacco.My cemy pracować nie 67 a 76 lat.Aby Tobie żylo się lepiej.
Dla Ciebie Panie wszystko oddamy, nawet nasze ostatnie GALOTY !!!
lola, 27.08.2013, 13:54
Człowieku, weź się uspokój i wyjedź z Polski.
T, 27.08.2013, 15:53
dlugi, 28.08.2013, 09:32
W spółdzielni mieszkaniowej wspólny dom w szczecinie wprowadzono koszty tzw stałe dotyczące ciepłej wody a rozliczane są w oparciu o... metraż mieszkania. Czy ktoś też tak płaci? W moim przypadku płacę ok 80 zł co 3 miesiące i średnio m3 ciepłej wody "kosztuje" mnie ok 60,00 zł tak 60,00 zł po uwzględnieniu tej stałej opłaty- zapytałem co w sytuacji gdy nie zużyję ciepłej wody bo np. na 3 miesiące wyjadę - odpowiedź nie możemy przerzucać kosztów na pozostałych spółdzielców...i muszę zapłacić .
szczeciniak, 27.08.2013, 17:09
najniższe wynagrodzenie wynosi 1182zł a cena za 1 m3 wody to 5,32zł a za ścieki to 5,78zł za 1 m3. Razem to już jest 11,10 zł! I to ma być normalne w kraju w którym coraz więcej ludzi pomimo że pracują żyje poniżej minimum socjalnego bo po opłaceniu czynszu i opłat związanych z wodą, gazem i energią elektryczną (razem co najmniej 900zł) niewiele zostaje na wyżywienie. Taki oto dobrobyt stworzyli nam ci pseudo politycy na których pracujemy i ich utrzymujemy z naszych podatków. W biednej Irlandii woda i ścieki są bezpłatne!
właściciel mieszkania, 27.08.2013, 18:58
Zabić lokatorów? Przy takiej służbie zdrowia, złodziejskich rzadach, bezrobociu i głodowej emeryturze to w sumie można liczyć, że lokatorzy sami się pochlastają.
Trolek, 27.08.2013, 19:21
a jesli bedziecie mocno oszczedzac i zainwestujecie w nowe baterie ,to wam wtedy podniosa cene za m3
jajo, 27.08.2013, 21:35
oszczędzanie wody na podlewanie ogródka www.sterownik24.pl
Niemczyk, 27.08.2013, 22:56
Oszczędzać oczywiście warto, we wszystkim, bo to ekologiczne ..itd. Ale tak naprawdę najlepszym sposobem na zmniejszenie wydatków na wodę w Polsce (dotyczy przeciętnych i ubogich rodzin, z minimalną krajową) jest zaprzestanie podnoszenia tych cholernych cen, m.in. wody, a zwiększenie minimalnego wynagrodzenia ! Uczą nas oszczędzać, ale bogaci raczej nie liczą się z kasą, a oszczędzać środowisko powinni wszyscy. Ci na górze tak nierówno dzielą pieniądze, że zwykli ludzie muszą przeliczać kropelki wody. Zżerają nas te opłaty, jak i ceny wszystkiego - niewspółmierne do najniższych zarobków !
Rena, 28.08.2013, 00:21
Jak dla mnie dużo można oszczędzić stosując odpowiednie baterię, np. Rocę z systemem ECO, perlatorem. Generalnie skłania do używania mniejszej ilości wody, podobnie zresztą jak z sedesem, dobre modele tej marki zużywają 50% mniej wody niż kibelki sprzzed kilkunastu lat.
Owal, 30.08.2013, 13:02
Od dawna używam perlatora oraz zbiornika na deszczówkę. Perlator ogranicza zużycie wody o 70%, a deszczówkę używam do prac gospodarczych (np. podlewania ogródka). Dobre perlatory można znaleźć tu http://www.krainawody.pl/109-perlatory polecam...
Milusinski, 30.08.2013, 16:34
Komentarz został usunięty.
podlicznik na wodę do ogródka na określony czas 2 lat kosztuje około 50 zł, instalacja, zawory które się często psują też kosztują, do tego praca hydraulika to razem duży koszt, kilkakrotnie większy niż wartość zużytej wody. Więc jak nie masz kasy dobrej co miesiąc to nie zakładaj.
człowiek, 12.12.2013, 10:47
podlicznik na wodę do ogródka na określony czas 2 lat kosztuje około 50 zł, instalacja, zawory które się często psują też kosztują, do tego praca hydraulika to razem duży koszt, kilkakrotnie większy niż wartość zużytej wody. Więc jak nie masz kasy dobrej co miesiąc to nie zakładaj.
człowiek, 12.12.2013, 10:47