Jak zamontować baterię łazienkową. Poradnik

Montaż baterii łazienkowej z pozoru wydaje się skomplikowany. Jednak krok po kroku można wykonać go samodzielnie.
  • Zawory w baterii łazienkowej pod umywalką

    Baterie jednouchwytowe stojące i ścienne przeznaczone są do instalowania w sieci wodociągowej o ciśnieniu normalnym do 1 MPa (zaleca się ciśnienie 0,3 MPa) i temperaturze 90ºC. Wskazane jest podłączenie baterii: dla wody ciepłej po lewej stronie, dla zimnej po stronie prawej.

    Grupa Armatura

Stosując się do kilku podstawowych wskazówek, można jednak wykonać go samodzielnie. Sprowadza się on do trzech prostych kroków. Od czego zacząć? 

Wybór baterii do naszej łazienki

Są dwa rodzaje baterii:

  • baterie ścienne – montujemy, gdy rury wyprowadzone są powyżej wanny lub umywalki ,
  • baterie stojące (zwane inaczej sztorcowymi) – stosujemy, gdy instalacja wodna przebiega poniżej wanny lub umywalki.

Dlatego wybierając przysłowiowy kran należy sprawdzić przede wszystkim, na jakiej wysokości znajdują się rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę w naszej łazience, ponieważ od tego zależy, który model możemy zainstalować.

Zobacz również: Jaką baterię wybrać, by była łatwa w utrzymaniu w czystości 

Modele baterii różnią się też liczbą otworów. Najczęściej stosowanymi bateriami stojącymi są jednootworowe (mocowane w jednym otworze regulują strumień i temperaturę wody za pomocą uchwytu) i dwuotworowe (jednouchwytowe oraz z osobnymi pokrętłami do regulacji ciepłej i zimnej wody). Istnieje także armatura trzy- i czterootworowa, która dominuje zwykle w wytwornych liniach wzorniczych. Baterie przeznaczone do zamontowania nad umywalkami, mają oddzielnie wylewkę i dwa pokrętła do wody. Wannowe natomiast wyposażone są w oddzielną wylewkę, rączkę prysznicową i jedno lub dwa pokrętła.

Instalacja baterii łazienkowej stojącej (sztorcowej)

Baterie stojące umieszcza się w otworach wykonanych w umywalce lub wannie. Mają one zwykle średnice w granicach 28–35 mm. W przypadku baterii jednootworowej, w specjalne wejście umieszczone w podstawie (dolnej części armatury) wkręcamy przewody doprowadzające wodę (przyłącza elastyczne) i wkręt mocujący. Wężyki wsuwamy do otworu montażowego w umywalce, a na wystający od spodu wkręt nakładamy specjalną gumową podkładkę, którą następnie zabezpieczamy dodatkową, wykonaną z metalu. Niektóre modele baterii wyposażone są dodatkowo w chromowaną podkładkę, którą umieszcza się pomiędzy otworem w umywalce i baterią. Należy umieścić ją nad otworem przed wprowadzeniem wężyków podłączeniowych. Podkładka nie tylko podnosi estetykę baterii, ale często maskuje otwór w umywalce gdy okazuje się on zbyt duży. Trwałe przykręcenie baterii zapewni tulejkowa nakrętka. Eliminuje ona również ewentualne przecieki wody. Na koniec wystarczy podłączyć elastyczne przewody do instalacji wodociągowej.

Warto wiedzieć: Baterie łazienkowe bezpieczne dla dziecka. Nauka mycia rąk 

Gdy instalujemy baterię dwuotworową, złączki (przyłącza proste) wkładamy do otworów montażowych i mocujemy je nakrętkami. Również nimi montujemy baterię i zabezpieczamy połączenia płaskimi uszczelkami, najczęściej wykonanymi z gumy lub – coraz częściej – z trwalszego kauczuku silikonowego. Dodatkowo musimy pamiętać o nakręceniu końcówek instalacji wodociągowej na przyłącza proste. Jeśli baterię dwuotworową zamierzamy zainstalować w wannie, wąż natrysku przykręcamy do rączki natrysku i łącznika.

Instalacja baterii łazienkowej ściennej 

Baterie ścienne mocuje się bezpośrednio do przyłączy ciepłej i zimnej wody. Wygodę korzystania zapewni optymalna wysokość zamocowania, dlatego trzeba pamiętać, by nie umieścić jej ani zbyt nisko, ani za wysoko nad wanną czy umywalką. Montaż armatury naściennej rozpoczynamy od wkręcenia przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej. Połączenia gwintowe warto uprzednio uszczelnić – taśmą teflonową lub włóknem konopnym. Przyłącza mimośrodowe powinny wystawać ze ściany pod kątem prostym i być ustawione na jednej wysokości tak, aby korpus baterii po jej przykręceniu był poziomo. Szerokość rozstawu mimośrodów zależy od szerokości nakrętek przyłączeniowych baterii.

Najczęściej przy montażu popełniany jest błąd wynikający ze złego rozstawu podłączeń do wody ciepłej i zimnej.Standardowo jest to 15 centymetrów, ale dopuszcza się maksymalnie 2 centymetry odchylenia. Inaczej montaż baterii się nie powiedzie.

Następnie na mimośrody nakręcamy rozety, we wnętrzu nakrętek baterii umieszczamy uszczelki gumowe z filtrem, a następnie przykręcamy palcami baterię do mimośrodów. Aby nie porysować nakrętek przy ich dokręceniu kluczem, należy założyć na nie specjalne plastikowe osłonki.

Zobacz film prezentujący prawidłowy montaż baterii umywalkowej, półsyfonu pod umywalką oraz korka typu klik-klak 

Szczelność najlepiej zweryfikuje, czy montaż baterii się powiódł

Najlepiej sprawdzić szczelność poprzez puszczenie strumienia wody i zweryfikowania ewentualnych przecieków. Warto pamiętać także o zapobieganiu powstawania szczelin. Gumowe uszczelki na połączeniu z instalacją wodną, na końcu wylewki czy przy pokrętłach z czasem się zużywają. W szczególności narażone są te, które mają kontakt z gorącą wodą. Pierwsze symptomy nieszczelności widać gołym okiem, na powierzchni baterii zaczyna pojawiać się osad z kamienia. To znak, że czas najwyższy wymienić niezdatne elementy. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Grupa Armatura
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Jak czytam te wszystkie poradniki pisane przez pseudo doradców , to można oszaleć . Po co szkoły , po co fachowcy . Zróbmy sobie wszystko sami .Wszystko jest takie proste . Zbuduj sobie dom , połóż płytki , zamontuj piec , połóż panele , pomaluj . Przecież to takie proste . Wymień sobie olej w aucie , stary wylej w kanał , napraw sobie rozrząd - przecież to takie proste napisze zaraz jakiś kolejny fachura . Jesteśmy krajem złotych rączek i masowo żle wykonanych robót , bo wszyscy robią wszystko i byle jak , ale przecież to takie proste . Pozdrawiam .
Hydraulik Józek, 13.06.2012, 22:27
Chyba że żałujesz że Tobie nie trafi się fucha!
kasbog, 13.06.2012, 22:53
Jesteśmy krajem masowo źle wykonanych robót. Dlatego jedyna metoda na poprawnie wykonaną robotę to zrobienie jej samemu. Z Twojej listy u siebie położyłem płytki, panele, pomalowałem. Zrobiłem też wiele innych rzeczy - gładzie (ale tylko w jednym pokoju - to teraz jedyny pokój, gdzie mam proste ściany i zachowane kąty), zrobiłem sobie meble kuchenne, w samochodzie wymieniłem olej (nie wylałem starego do kanału), rozrządu nie naprawiłem, bo nigdy się nie zepsuł - ale sprężyny, sworznie, linki ręcznego, klocki hamulcowe itp. jak najbardziej wymieniałem i wymieniam we własnym zakresie. Instalację gazową w aucie wyregulowałem sam. A wszystko to robię, bo gdzie nie wezwę jakiegoś "fachowca" to zawsze okazuje się, że sam robię dokładnie i lepiej - nawet jeśli pierwszy raz w życiu. I tak - to właśnie jest takie proste, a jeżeli jesteś fachowcem i mimo to wydaje Ci się trudne i skomplikowane, to chyba powinieneś zmienić robotę.
Wszystkorób, 28.01.2014, 12:39
To z pewnością zoperujesz oko swojej córce !
oMatko!, 28.07.2014, 13:21
nie raz już byłem wzywany, ratuj pan bo mi się leje a mieszkanie nie ubezpieczone, nie oto chodzi, że to trudne ale doświadczenie mile widziane!
brandys, 14.06.2012, 00:10
Komentarz został usunięty.